WhatsApp’ta Yayınlanacak Martinelli Videosu İddiası

 

Birkaç gündür WhatApp gruplarında atılan bir mesajda, WhatsApp adıyla piyasaya sürülecek Martinelli adlı bir videodan bahsedildi. Mesajla gelen Whatsapp Gold uygulamasının da açılmaması gerektiği, Martinelli virüsünün mobil cihazdaki tüm verileri yok ettiği iddia edildi.

 

Geçen yıl da gündeme gelen ve mesaj gruplarında yayılan söz konusu iddia doğru değildir.

Martinelli videosu uyarısı bir aldatmacadır. İlk olarak İspanyolca yayılan bu haber, daha sonra İngilizce ve Türkçe olarak tercüme edilmiş ve paylaşılmıştır. Söz konusu videonun bir aldatmaca olduğu, resmi İspanyol kaynaklar tarafından bildirilmiş.

Martinelli konulu mesaj, 2016’dan beri kullanıcıları WhatsApp Gold adlısahte bir güncelleme indirmeleri konusunda teşvik ediyor.

Ancak WhatsApp Gold adıyla gelen mesajın virüs taşıdığı iddiası doğru, yani bu başlıkla gelen bir mesajın açılmaması gerekiyor. WhatsApp Gold isimli bir uygulama bulunmuyor, fakat bu uygulamaya dair paylaşılan mesajlardaki linklerde zararlı yazılım bulunuyor.

Yönlendirme linklerine tıklanması sonucunda kişisel bilgilerin çalınması, mobil cihaza virüslü uygulamaların yüklenmesi, aşırı mobil veri kullanımı gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün.


WhatsApp Gold Diye Bir Uygulama Bulunmuyor

WhatsApp web sitesi incelendiğinde, WhatsApp Gold isimli bir uygulamanın bulunmadığını görmek mümkün.

WhatsApp daha önce WhatsApp Gold’un bir aldatmaca olduğunu onaylamış ve “Plus’ın WhatsApp ile hiçbir ilişkisi olmadığını ve WhatsApp Plus’ı desteklemediklerini” belirtmiştir.


WhatsApp Gold ve Martinelli Videosu

WhatsApp Gold, kullanıcıları, mesajlaşma uygulamasının gelişmiş özelliklerini veren gizli bir güncelleme olduğunu düşünmeye itmek için dolandırıcıların oluşturduğu bir aldatmacadır.

Martinelli ise WhatsApp Gold ile aynı mesajda bahsi geçen bir kelimedir.

Martinelli videosu nedir?

Martinelli’nin ne olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. WhatsApp’ın bu kelimeyle ilgisi olan bir video gönderdiğine dair bir gösterge yoktur. Ayrıca WhatsApp hiçbir şekilde mesaj yoluyla video göndermemektedir.

Martinelli adının gerçek olan herhangi bir şeyle ilgili olmadığını kanıtlamak gerekirse, kullanıcılara gelen mesajlarda sürekli olarak “yarın” piyasaya sürüleceği bilgisi yer alıyor. Ancak ertesi gün ya da sonraki günlerde kullanıcılara söz konusu Martinelli videosu gelmemiştir.

Bununla birlikte, WhatsApp’tan gelen beklenmedik videoları (WhatsApp güncelleme gibi) açmamanız mantıklı olacaktır.


Korku Mesajı Yıllar Sonra Neden Dolaşıma Girdi?

WhatsApp Gold ve Martinelli virüsüne dair mesaj ilk olarak 2016’da dolaşıma girmişti.

 

Dünya çapında yayılan söz konusu haber, WhatsApp uyglamasından gelen bildirimlerle pek çok gazete ve dergi tarafından yalanlanmıştı.

Mobil mesajlaşmanın büyük bir kaynağı haline geldiğinden beri, WhatsApp hakkında pek çok virüs haberi gündeme gelmektedir.

Bu konuda ücretsiz uçak bileti vaatleri veren ve kullanıcıların telefon numaralarının değişmek üzere olduğunu bildiren pek çok sahte mesaj tasarlanmıştır.

Ağustos 2018’de Checkpoint’teki güvenlik araştırmacıları, WhatsApp’ta bilgisayar korsanlarının bir grup sohbeti sırasında birinin mesajlarına müdahale etmeyi ve düzenlemeyi sağlayan güvenlik açıkları bulmuştur.


 

WhatsApp’a yapılan tüm güncellemeler genellikle uygulamanın kendisi tarafından otomatik olarak gerçekleşir. Ekstra bir şey vaat eden mesajların içine yerleştirilmiş bağlantıları tıklamaktan kaçının.

Böyle bir mesaj alırsanız, onu görmezden gelip hemen silmelisiniz.


 

Görüldüğü üzere, WhatsApp’ta yayınlanacak Martinelli videosu iddiası doğru değildir, dolaşımda olan mesajlarda sıkça bahsedilen bu virüse dair hiçbir videoya rastlanmamıştır. Söz konusu mesaj yalnızca panik oluşturmak için tasarlanmıştır.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?