WhatsApp’ta Mesaj İletme Hakkının 20’den 5’e Düşürüldüğü İddiası

 

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın, kullanıcıların mesaj iletme hakkını (forward) 20’den 5’e düşüren bir karar aldığı iddiası doğrudur.

WhatsApp’ın, mesajlaşma hizmetinin yanlış bilgilendirme ve yalan haberlerin yayılmasıyla mücadele etmek için dünya çapında yaydığı yeni kurallar çerçevesinde, kullanıcıların beş kişiden fazla kişiye mesaj iletmesi engellenecek.

 

Reuters’in haberine göre, şirketin politika ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Victoria Grand, Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki bir etkinlikte “Bugünden itibaren dünyanın dört bir yanında beş mesaj limiti uyguluyoruz” dedi.

WhatsApp yetkilisi, sınırların “WhatsApp’ı tasarlandığı şekilde, ‘özel bir mesajlaşma uygulaması’ tutmasına yardımcı olacağını” söyledi.

WhatsApp’ın iletişim sorumlusu Carl Woog da Guardian’a, “Beşe düşürdük, çünkü bunun kötüye kullanımı önlemeye yardımcı olurken yakın arkadaşlara ulaşmak için makul bir rakam olduğuna inanıyoruz.” açıklamasında bulunmuştur.

 


WhatsApp Bu Kararı Neden Aldı?

WhatsApp, 6 ay önce yalan haberlerin yayılmasını engellemek için Hindistan’da mesajların kaç kez iletileceğinin sınırlanacağını söylemişti.

Bu karar, Hindistan’da yaşanan mafya linçlerinin bir kısmının WhatsApp gruplarında dolaşan mesajlarla gerçekleşmesinden sonra alındı.

Hindistan hükümeti, WhatsApp’ın duruma seyirci kalması halinde şirketin yasal sonuçlarla karşılaşabileceği yönünde bir uyarı yaptı. Web sitesinde yayınlanan bir blogda şirket, “WhatsApp kullanan herkes için geçerli olan mesaj iletimini sınırlandırma amaçlı bir test başlattığını” duyurdu.

Ancak Hintli kullanıcılar için, mesaj iletme seçeneği daha da sınırlı olacak şekilde belirlendi. Bir WhatsApp sözcüsü BBC’ye, bir kişinin bir mesajı yalnızca beş kez iletebileceğini söyledi.

WhatsApp, bu önlemin iletilen mesajların sıklığını azaltacağını umduğunu eklemişti.

200 milyondan fazla kullanıcısı olan Hindistan, WhatsApp’ın en büyük pazarı.

Yaklaşık 1,5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp, platformun sahte haberleri, manipüle edilmiş fotoğrafları, kaynağı ve geçerliği olmayan videoları ve ses aldatmacalarını yaymak için kullanıldığına dair küresel kaygının ardından, uygulamanın kötüye kullanımını durdurmanın yollarını arıyor.


 

Yani WhatsApp yetkililerinin aldığı karara göre, artık bir mesajı 5’ten fazla kişiye iletmek mümkün olmayacak.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?