Vücuttaki Demir Miktarı ile 3 İnç (7.62 cm) Uzunluğunda Çivi Yapılabilir İddiası

İnsan vücudunda 3 inç (7.62) uzunluğunda bir çivi yapılabilecek miktarda demir bulunduğu iddiası doğrudur.

1 inç demir çivi 2.54 cm3 inç bir çivi de yaklaşık 7,62 cm uzunluğundadır. Bu ölçüdeki demir bir çivinin ağırlığı da yaklaşık 4.17 gramdır. Bu ağırlık, sağlıklı bir bireyde bulunan ortalama demir miktarındadır.


 

Demir, kan üretimi için vazgeçilmez bir elementtir. Vücuttaki demirinin yaklaşık %70’i, kanımızın hemoglobin denilen kırmızı kan hücrelerinde ve miyoglobin adı verilen kas hücrelerinde bulunur. Hemoglobin, kandaki oksijeni akciğerlerden dokulara aktarmak için gereklidir.

Ortalama bir erkeğin vücudunda yaklaşık 4 gram, ortalama bir kadının vücudunda ise yaklaşık 3.5 gram demir bulunur; çocuklarda genellikle 3 gram veya daha az miktarda demir vardır.

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında paylaşılan, insan vücudunda bulunan demirle 3 inç uzunluğunda bir çivi yapılabileceği bilgisi, pek çok yabancı kaynakta da mevcuttur.


Dakota Mitchell ve Lee Haroun tarafından yazılan “Introduction to Health Care” adlı kitapta da bu bilgiye yer verilmiştir:


Indiana Üniversitesi’nin sitesinde yer alan bir makalede de bu bilgiye rastlamak mümkün:


12 Ağustos 1997’de yayımlanan Weekly World News gazetesinde de söz konusu bilgi yer almıştır:


The Fountain: A Doctor’s Prescription to Make 60 the New 30 kitabı da bu bilgiye yer veren tıbbi kaynaklardan biri:


Vücudun Demir Gereksinimi

Her kan bağışından önce vücudun “demir seviyesi” kontrol edilir. Demir vücutta kendiliğinden oluşmaz; yediğiniz besinlerden emilmesi gerekir. Yetişkin bir insanın günlük minimum demir gereksinimi 1.8 mg’dir. Tükettiğiniz demirin sadece %10 ila %30’u vücut tarafından emilir ve kullanılır.

Demir bakımından zengin bazı yiyecekler arasında her türlü kırmızı ve beyaz et, karaciğer, deniz ürünleri, soya peyniri, yeşil sebzeler, mısır, patates, domates, pancar ve lahana sayılabilir.

yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

KaynaklarKaynak1kaynak2, kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?