Viking Mezarlarından ‘Allah’ ve ‘Ali’ Yazıları Çıktı İddiası

Son günlerde sosyal medyada yer bulan, Viking mezarlarından “Allah” ve “Ali” yazıları çıktı iddiası doğrudur.

Daha önce tipik Viking Dönemi desenleri olduğu düşünülen bu yazıların geometrik Kufi karakterleri olduğu ispatlanmıştır. Uppsala Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırma, şerit desenlerinde hem Allah hem de Ali yazılarının bulunduğunu göstermiştir.

viking mezar allah ali
Viking mezar kıyafetinden bir kumaş parçası

Arapça karakterler, Viking Dönemi tekne mezarlarında bulunan mezarlık kostümlerinin yanı sıra, oda mezarlarında bulunan ipek giysilerin üzerinde de görülmüştür.

Uppsala Üniversitesi Arkeoloji ve Eski Tarih Bölümü’nde tekstil arkeolojisi araştırmacısı olan Annika Larsson, “Allah yazısının ayna görüntüsü ile tasvir edilmesi, ilginç bir ayrıntı” dedi.

Larsson ayrıca, “İlgi çekici bir keşif oldu. Vikingler, İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

viking mezar
“Allah” yazısının ayna görüntüsü ile tasviri

Sözcüklerin, Arap harflerinin düz, köşeli ve geometrik olarak kullanıldığı Kufi yazı türüyle yazıldıklarına işaret eden Larsson, ”Vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. Mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle Allah ve Ali ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. Keşif, heyecana neden oldu. Bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün başucuna konulmuş. Bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık” dedi.viking allah ali Annika Larsson, ”Rusya’nın Volga Nehri boyunca İskandinavya ile Orta Asya arasında bir kültür alışverişi vardı. Mezarlardan çıkan bu kumaşlar, ya ticaret yolu ile satın alınmış ya da yağma yoluyla ele geçirilmiştir. Burada ilginç olan, kültür değişiminin göze çarpması. Bazı kaynaklara göre, Müslüman Araplar, ticaret veya başka amaçlar için Batı’ya yolculuk ediyordu” şeklinde konuştu.

Larsson, mezarlarda bulunan kumaşların geçen hafta Enköping Müzesi’nde sergilendiğini ve fuarın 3 Şubat 2018 tarihine kadar açık kalacağını da sözlerine ekledi.

Vikingler ile İslam dünyası arasındaki etkileşimi vurgulayan bir diğer eşya ise, 1000 yıl önce hazırlanmış bir yüzük.

viking yüzük allah

İsveç’te dokuzuncu yüzyılda yaşamış olan bir kadının mezarında bulanan ve mücevher olarak halkanın içine yerleştirilen taşın üzerinde, ‘Allah için‘ veya ‘Allah’a‘ yazan bir yazı bulunuyor.

Vikinglerin çok uzaktaki topraklarda cam elde ettiği zaten bilinse de, eser, denizcilik uygarlığının İslam tüccarlarıyla iş yaptığı teorisini güçlendiriyor.

Vikingler Kimlerdi?

‘Viking’, İskandinavya‘dan gelen (şimdi Norveç, Danimarka ve İsveç olan), sekizinci ve on birinci yüzyıllar arasında yaşamış, Norsemen (Norveçli) olarak bilinen insanlar için kullanılan kapsamlı bir terimdir.viking mezar yazıları

Ortaçağ dünyasının baskınları ve korsanları olarak üne kavuşan Vikingler, tarihte uzun ve korkunç baskınlarıyla tanınırlar. Bununla birlikte, Avrupa ve Asya’nın doğusuna, Kuzey Afrika’nın güneyine ve batıda Newfoundland’a yayılmayı başaran yetenekli denizcilerdi. Dünya genelinde bilinen ticaret yolları oluşturmuş; Kuzey İngiltere, İrlanda’da ve Frenkler arasında yaşayarak Volga Nehri üzerinde Kiev Dükalığı’nı kurmuşlardır.

https://www.youtube.com/watch?v=ZKFhEtrO29U


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

Uu    Dailymail    historytoday   Youtube

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?