Videonun İstanbul’daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası

“Videonun İstanbul’daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada “yağmur” etiketi ile paylaşılan ve etkileşim alan bir videonun, İstanbul/Kartal’dan olduğu iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.


18.07.2018 tarihinde İstanbul’da aniden başlayan yağmur yağışından sonra Twitter’da “yağmur” etiketi altında paylaşılan ve İstanbul/Kartal’da çekildiği iddia edilen videodaki görüntüler, Ankara/Mamak’ta 5 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan sel felaketi sırasında çekilmiştir. Videoda akıntıya kapılan konteynerlerin üzerinde “MAMAK BELEDİYESİ” yazdığı görülmektedir.

Videonun İstanbul'daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası 2

Mamak’ta Boğaziçi Mahallesi, Neşet Ertaş Caddesinde 5 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan sel felaketini gösteren videoda arka tarafta yer alan iş yerleri, Google Haritalar uygulamasında Boğaziçi Mahallesi, Neşet Ertaş Caddesinin sokak görünümünden de görülebilmektedir.

Videonun İstanbul'daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası 4 Videonun İstanbul'daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası 5

Ayrıca iddia konusu olarak paylaşılan video, 5 Mayıs 2018 tarihinden itibaren YouTube’a Ankara/Mamak’ta yaşanan sel felaketi ile ilişkili başlıklarla bir çok defa yüklenmiştir.

5 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan bu sel felaketi, haberlere de konu olmuş ve konu ile alakalı Ankara Valiliği de açıklama yapmıştır. Ankara Valiliğinin ilgili açıklaması şöyle:


Mamak İlçesi Boğaziçi Mahallesinde Yaşanan Sel Felaketinde Mağdur Olan Vatandaşlarımıza Yapılacak Desteklere İlişkin Açıklama

5 Mayıs 2018 Cumartesi günü öğle saatlerinde meydana gelen sel felaketi sonucunda; ev, iş yeri ve araçları zarar gören vatandaşlarımızın zararının karşılanması amacıyla başlatılan hasar tespit çalışmaları sonuçlanmıştır.

Hasar tespit çalışmaları sonucunda, sel felaketinde zarar gören;

10 konut ile 61 iş yeri sahibine toplam 605.250 TL,

81 araç sahibine ise 584.600 TL yardım yapılmasına karar verilmiştir.

Konut ve iş yerleri zarar görenlere, 06.05.2018 günü 18.00 itibarıyla ödemelere başlanmıştır.

Araçları zarar gören vatandaşlarımıza da 07.05.2018 günü saat 09.00’dan itibaren ödeme yapılacaktır.

Yardımlar, Mamak İlçesi Boğaziçi Mahallesinde bulunan Tenzile Erdoğan Aile Merkezinde yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Videonun İstanbul'daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası 11


Son olarak Mamak’ta yaşanan sel felaketi ile alakalı medyada yer alan haberlerde de iddia konusu videodaki bölgeden görseller kullanılmıştır.

Videonun İstanbul'daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası 10 Videonun İstanbul'daki Sel Görüntülerini Gösterdiği İddiası 8


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: twittergoogleyoutubeyoutube 2youtube 3youtube 4ankara.govhürriyetsabah

[Toplam: 4   Ortalama: 3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?