Videonun Çin Wuhan’da Bir Hayvan Pazarını Gösterdiği İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, videonun Çin’in Wuhan kentinde kurulan canlı hayvan pazarını gösterdiği iddia edildi.

Türk bir YouTube kullanıcısı tarafından paylaşılan söz konusu video yaklaşık 500 bin görüntüleme ve binlerce yorum aldı.

Dikkat: Hassas görüntüler içerir.

Ancak iddia doğru değildir. Video, Endonezya’nın Sulawesi adasında kurulan Langowan adlı bir pazarı gösteriyor.

Endonezya’daki Langowan pazarına ait olan görüntülerin yer aldığı video, geçtiğimiz yıl İnternet ortamlarında paylaşılmış.

19 Temmuz 2019’da YouTube’ye yüklenen bu 4 dakikalık videoda İngilizce tercümesiyle şu başlık yer alıyor: “Langowan EXTREME Market”. Dilimize çevrildiğinde aşırılık, uç veya ölçüsüzlük pazarı anlamına geliyor.

Videonun altında yazılan açıklamanın tercümesi ise, “Dünyanın en uç yiyecekleri yalnızca Langowan Market’te mevcuttur.”

Dikkat: Hassas görüntüler içerir.

ABD merkezli çevre haber sitesi Mongabay’ın bildirdiğine göre, “Langowan Pazarı” Endonezya’nın Kuzey Sulawesi eyaleti Minahasa bölgesinde kurulan geleneksel bir pazar.

Videonun 21. saniyesinde Endonezyaca işaretli bir binada yazılanların tercümesi şöyle:

“Minahasa Hükümeti
Ticaret Departmanı
Langowan Pazar Ofisi ”


Görüldüğü üzere, videonun Wuhan’da bir hayvan pazarını gösterdiği iddiası doğru değil. Geçtiğimiz yıl bir YouTube sayfasında paylaşılan video, Endonezya’nın Kuzey Sulawesi eyaleti Minahasa bölgesinde kurulan geleneksel Langowan Pazarı.

Editörün notu: Editör rahatsızlık veren görüntülerle hayvanseverleri üzmemek için katledilenhayvan görseli paylaşmamayı tercih etmiştir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam: 1   Ortalama: 4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?