Uzayda Dünyadaki Kum Tanesinden Daha Fazla Yıldız Olduğu İddiası

Uzayda dünyadaki kum tanesinden daha fazla yıldız olduğu iddiası, son yıllarda gündeme gelen ve herkesi şaşırtan inanılmaz bir teoridir. Bunu tam olarak hesaplamak mümkün değildir, ancak yıldız sayısının dünyanın çöllerindeki ve plajlarındaki kum tanelerinden birkaç kat fazla olduğunun öne sürüldüğü bir çok çalışma mevcuttur.

Evrendeki yıldızların toplam sayısı yeryüzündeki tüm kumsallardaki kum tanelerinden daha çoktur.” Bu iddia, gökbilimci Carl Sagan’a ait. Evren çok büyük, ancak bu evrendeki çöllerde ve plajlarda bulunan küçük kum tanelerini düşününce, Sagan’ın söyledikleri kulağa efsane gibi geliyor. Neyse ki bu konuya bilim adamları tarafından açıklık getirilmiş durumda.

Evrende, dünyamızın tüm plajlarındaki kum tanelerinin sayısından daha fazla yıldız olması gerçekten mümkün mü?

Universe Today yayıncısı ve Astronomy Cast eşbaşkanı Fraser Cain araştırmasına, ortalama bir galakside yaklaşık 100 ila 400 milyar yıldız olduğu tahminiyle başlamıştır. Evrende yaklaşık 100 milyar galaksinin var olduğu tahmin edilmektedir; Cain, biraz geniş formatlı Matematik hesaplarıyla, evrende yaklaşık 10 sekstilyon (10 milyar milyar) yıldız olduğunu söylemektedir. Yani rakamla yazıldığı şekliyle:

10.000.000.000.000.000.000.000 yıldız.

yıldızlar mı çok kum taneleri mi

Cain’e göre, bir kübik santimetrede yaklaşık 8000 tane kum olabilir; bu da, bir topa yerleştirilen 10 sekstilyon kumun 10.6 kilometre yarıçapında bir küre oluşturacağı anlamına gelir. Cain’in ‘The Math Dude’ adlı ortağına göre, gezegenimizde yaklaşık 700 trilyon metreküp sahil var. Bu 700 trilyon metreküp yaklaşık 5 sekstilyon kum tanesini tutabilir, bu da Carl Sagan’ın haklı olduğu anlamına gelir.

Cain, bunların sadece matematiksel tahminler olduğunu kabul ediyor ve tabii ki bu fikri %100 kesinlik ile teyit etmenin bir yolu yok. Ancak yapılan araştırmada, evrendeki yıldız sayısı en az, kum tanelerinin sayısı ise en fazla olacak şekilde hesaplanmıştır. Bu da demek oluyor ki, yıldızların sayısının, kum tanelerinin sayısından 5-10 kat fazla olma ihtimali var.

Cevabın evet olması muhtemel gibi görünüyor ya da en azından rakamlar kabaca aynı seviyelerde.

Yıldızların sayısı konusunda pek çok araştırma yapılmıştır. Gökbilimciler, on yıl önce bu soruyu cevaplamak için çalışmalar başlatmıştır.

Bilim adamları bu araştırmaya evrenin bir bölümünün parlaklık yoğunluğunu ölçerek başladılar; bu, o alandaki ışığın ne kadar olduğunun tespit edilmesidir.

Daha sonra bu miktarı, bu ışık miktarını oluşturmak için gereken yıldız sayısını hesaplamak için kullandılar. Oldukça matematiksel bir zorluk söz konusuydu.

evrendeki yıldız sayısı

Evrendeki yıldızların sayısının kum tanelerinden fazla olduğu üzerine yapılan bir başka çalışma da şu şekilde:

Batı Avustralya’daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nde profesör olan ve bu konuda çalışan bilim adamlarından gökbilimci Simon Driver, “Her tür yıldızı temsil edebilecek bir yıldız türüne sahip olabileceğinizi varsaymalısınız” diyor.

Öyleyse, ortalama olarak, tipik bir ışık şiddeti veren tipik bir kütle yıldızı olduğunu varsayalım; bu nedenle, eğer evrenin bir kısmının bu miktarda ışığı ürettiğini biliyorsam, bunun kaç tane yıldıza eşit olduğunu söyleyebilirim.”

Evrenin 13,8 milyar yaşında olduğunu bildiğimiz için hacim olarak 13,8 milyar ışık yılı bir alanda olduğumuzu varsayabiliriz. Ancak bir gözlem var: evren potansiyel olarak sonsuz büyüklüğe sahip.

Driver, “Evrenin sınırlı bir yaşı olduğunu biliyoruz – 13.8 milyar yıl önce başlamış olduğunu biliyoruz – fakat uzamsal olarak boyut sonsuz olabilir” diyor. Bununla birlikte, bu sonsuz kabarcığa “gözlemlenebilir” evren adı verildiğini de biliyoruz.

Tüm bu hesaplamalar ve bileşenler sonucunda, Driver ve meslektaşları gözlemlenebilir evrende 22 sıfır veya 70 bin milyon, milyon, milyon yıldız olduğunu söylüyor.

70.000.000.000.000.000.000 yıldız.

Dünyadaki kum tanelerinin sayısı

kum tanesi sayısı

Bunu öğrenmek, yıldızların sayısını hesaplamaktan daha zordu” diyor Simon Driver.

Bu yüzden çalışmaya, Dünya’daki kum tanelerinin yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Sahra Çölü ile başlanmıştır.

Bu daha kolay bir yol oldu. Sadece Sahra’da kaç kum bulunduğunu öğrenmek zorunda kaldım ve gezegendeki bütün plajları düşünüp endişelenmeme gerek kalmadı.

Böylelikle Driver, Sahra boyunca toplam ortalama kum derinliğini, Sahra’nın toplam büyüklüğünü ve bu sayede Sahra’daki ortalama kum tanesi sayısını hesaplayabildi.

Bu bilgileri elde ederek bütün sayıları bir araya getirdik ve yıldız sayısına çok yakın bir sayı elde ettik, ancak biraz daha az oldu” diyor.

70,000,000,000,000,000,000,000 yıldız, 7,000,000,000,000,000,000,000 kum tanesine karşı!

Kesinlikle cevap vermenin imkansız olduğu bir soru olmasına rağmen, evrende böylesine çok yıldız olma ihtimali doğru gibi görünüyor.

filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %70

Kaynaklar:   universetoday   abc   outerplaces

[Toplam: 5   Ortalama: 4.2/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?