Ukrayna’da Teknolojik Yaya Geçidi Olduğu İddiası

Ukrayna’da teknolojik yaya geçidi olduğu iddiasını dogrula.org olarak inceledik. Twitter üzerinden yapılan bir paylaşımda, Ukrayna’da lazerli bir sistemle teknolojik olarak kullanılan bir yaya geçidinin olduğu iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir.

İddiada, yayalar karşıya geçmek istediğinde araçları, kırmızı bir duvar gibi bir lazer ışığı karşılamaktadır. Aynı şekilde araçların geçişi serbest olduğunda ise yayalar, üzerinde saniyelerin aktığı sanal kırmızı bir bariyer görmektedir.

Ukrayna’daki yaya geçidi videosunun orijinal halinde yapılan açıklamalara ve Rus medyasına bakıldığında ise, videonun gerçekte var olan bir sistemi yansıtmadığı ve bir proje olduğu anlaşılmaktadır.

Videonun açıklama kısmında özetle şunlar yazmaktadır:

Chernigov‘da bir yaya geçidi fikrini nasıl buldunuz? Bu bir lazer yaya geçidi konseptidir. 
Fikir, lazer projeksiyon sistemlerinin, yaya geçit alanındaki ana yolun her iki tarafına da uygulanacağı fikridir. 
Yol kurallarına uymayan sürücülere karşı, ihlalleri gidermek için böyle bir lazer sistemi bir algılayıcı görevi görebilir ve kameralar harekete geçerek arabanın plakasını kaydeder. Bu sistem, sürücülerin yaya geçidinde önceden durmasını da sağlayabilir.”

Ayrıca bu lazerli yaya geçidi projesine ilişkin yapılan bir haberde de benzer şekilde açıklamalar vardır. Bu lazer sistemi, proje sahiplerine göre trafik kurallarına uymayanlara karşı bir düzeltme görevi üstelenecek ve trafik düzeninin iyileşmesinde önemli bir rol oynayacaktır.


ukrayna yaya geçidi lazer


Dünyadan Lazerli Yaya Geçidi Fikirleri

Ukrayna’daki lazerli yaya geçidi projesinin benzer projeleri başka ülkeler tarafından da oluşturulmuştur. Amaçları, trafiği düzenlemek ve kazaları en aza indirmek olan bu tarz projeler geniş kitleler tarafından ilgi görmektedir. Ancak yine gerçek olduğu zannedilerek izlenmeye ve paylaşılmaya devam edilmektedir.

Böyle projelerin gerçek hayatta da yarar sağlaması umuduyla diğer ülkeler için yapılan örnek fikirlere bakalım:

Kazakistan‘da trafik ışıkları olarak adlandırılan bu video üzerinde aynı sistemle sanal bir yaya geçidi oluşturulmuştur. Yayaların güvenliği için oluşturulan bu video da, Ukrayna’daki sistemle hemen hemen aynıdır.


Aşağıdaki görselde olan fikir ise Güney Koreli Hanyoung Lee tasarlamıştır. Diğerlerinde olduğu gibi bu fikirde de amaç, yayaların geçişini daha dikkat çekici hale getirmek ve sürücülerin daha temkinli davranmalarını sağlamaktır.

ukrayna lazer yaya geçidi güney kore


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Youtube, autogeek.com.ua, Twitter, Gajitz, Youtube 2

[Toplam: 8   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?