Uganda‘da WhatsApp Kullananlardan Vergi Alındığı İddiası

“Uganda‘da WhatsApp Kullananlardan Vergi Alındığı İddiası” başlıklı içeriğimizde, Uganda’da WhatsApp kullanımı yönünde ortaya atılan iddiaları ele aldık.

Az Önce Oldu isimli bir Twitter hesabında, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin, boş muhabbet edilmesini sevmiyorum diyerek WhatsApp kullananlardan günde 0,05 dolar vergi aldığını iddia eden bir paylaşım yapıldı. Söz konusu iddia doğrudur.

Uganda Hükümetinin, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalara vergilerle sınırlama getirdiği iddiaları gerçektir. Devlet yönetimi, Facebook, WhatsApp, Viber ve Twitter gibi internet üzerinden mesajlaşma platformlarını kullanan vatandaşlarından vergi almak için yasa çıkartmıştır. Uganda devlet başkanı Yoweri Museveni, geçtiğimiz mart ayında yaptığı açıklamada, sosyal medyada vergilerin yılda 400 milyardan 1.4 trilyon liraya kadar ülkesinin gelir elde edeceğini söylemiştir. Uygulanan sosyal medya vergisi uygulamasına dair, çeşitli basın kuruluşları tarafından da haber yapılmıştır.Uganda Maliye Bakanı David Bahati de Uganda’nın giderek artan milli borçlarını ödemek için vergi arttırımına gitmek zorunda olduklarını ve bu yüzden böyle bir yasaya ihtiyaç duyduklarını açıklamıştır. Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe giren vergi ile, WhatsApp kullanıcılarına, günde ortalama 0,03 dolar alınacağı kararlaştırılmıştır.Vergi uygulamasının Uganda vatandaşları tarafından sosyal medyada tepkilere yol açmasının ardından, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, sosyal medya bağımlılığının azalmasını istediğini, gereksiz muhabbetler edilmemesi ve yalan haberlerin sosyal medyada hızla yayılmasının engellenmesinin amaçlandığı yönünde düşüncelerini dile getirmiştir. Vergiye tepki, kullanıcılarının yanı sıra özel kuruluşlardan da gelmiştir.

Sosyal medyadan alınan vergi ile alakalı olarak, aşağıdaki belgede görülebileceği üzere, bir teknoloji firması Uganda Hükümetine karşı ülkenin Anayasa Mahkemesine dava açmıştır. Bu uygulama ile Uganda Hükümetini tarafsızlık ilkelerini ihlal etmekle suçlayan firma, etik olmayan şekillerde vergi alındığını savunmuştur.Bununla birlikte bazı teknoloji firmaları da vergiden kaçınmak için Uganda vatandaşları için sanal özel ağları (VPN) kurmaya çalışmaktadır.Kaynaklar: Twitter, Twitter 2Bloomberg, edition.cnn.com, The Telegraph, BBC, Youtube


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?