Türkler Haftada 5.5 Saat Kitap Okuyor İddiası

Prof. Dr. Ulvi Saran’ın twitter hesabından paylaştığı görselde Türkiye’de kitap okuma haritası çıkarılmış ve Türklerin haftada 5.5 saat kitap okuduğu ve birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığı bilgisi verilmişti. Grafik okumasına bakıldığında, Türklerin haftada 5.5 saat kitap okuduğu iddiası yanlıştır.

Ancak söz konusu harita, kitap okuma oranlarını değil, küresel medya alışkanlıklarını inceleyerek oluşturulmuş internet okumaları verileridir.

internet okuması
Küresel internet okumaları verileri

küresel medya okuma
Küresel internet okumaları verileri

Kitap Okuma Oranları

2016 yılı araştırmalarına göre, Finlandiya, İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya‘nın da aralarında bulunduğu 17 ülke dünyanın en okur-yazar ulusudur.

Okuma oranlarında İskandinav ülkelerinden sırasıyla Finlandiya, Norveç, İzlanda, Danimarka ve İsveç ilk beş sırada yer almıştır. ABD‘nin yedinci, Kanada‘nın onbirinci, Fransa‘nın onikinci, İngiltere‘nin onyedinci sırada yer aldığı listede sonuncu olan üç ülke ise Tayland, Endonezya ve Botswana.

Türkiye‘nin başarı seviyesi Birleşik Arap Krallığı, Şili, Moldova, Uruguay, Karadağ, Trinidad Tobago, Tayland ve Arnavutluk ile benzerlik gösteriyor.

Singapur, Hong Kong (Çin), Kanada ve Finlandiya kitap okumada en iyi performansı gösteren yerler.

İrlanda, Estonya, Güney Kore, Japonya ve Norveç de OECD ortalamasının üzerinde kalırken, 41 ülke OECD ortalamasının altında kaldı.

OECD ülkeleri arasında Kanada ve Finlandiya başı çekiyor, Türkiye ve Meksika ise en sonda yer alıyor.

Uluslararası PISA testi sonuçlarına göre, Türkiye’deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının altında kaldı.

Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada yer alırken, önceki testlere göre de performansı geriledi.

OECD‘nin yürüttüğü Pisa testi her üç yılda bir yapılıyor.

kitap

Daha Çok Okumak İçin 10 Neden

Okumak Sözlü Yetenekleri Geliştirir. Kitap okumak her zaman iyi bir iletişimci olmanızı sağlamaz ancak okuyan kişiler kendilerini daha iyi ifade edebilecek kelime dağarcığına sahip olur ve bunun rahatlığını hisseder.

Okumak Odaklanmayı ve Konsantrasyonu Geliştirir. Blog yazıları ve haber makalelerinin aksine, bir kitap okumaya başlamak zordur ve uzun süre odaklanma ve yoğunlaşma gerektirir. Bir kitapla tamamen meşgul olmak, dış dünyaya kapanarak odaklanma sürenizi güçlendirir.

Okuyanlar Sanatın Tadına Varabilir ve Dünyayı Geliştirir. Araştırmlara göre, kitap okumayı sevenlerin müzeleri gezme, konserlere katılma ve gönüllü sanatsal çalışmalar yapma oranları okumayanlara kıyasla neredeyse üç kat daha fazla. Okuyan insanlar çevrelerindeki dünyaya daha duyarlı ve aktif olarak katılma isteği duyuyor; bu da onların yaşadıkları toplumun refah seviyesini yükseltmelerine sebep oluyor.

kitap okumaOkumak Hayal Gücünü Geliştirir. İnsanın hayal gücü ancak tahmin edebilecekleriyle sınırlıdır ve diğer insanların görüş ve düşüncelerinin yanı sıra, kitaplarda anlatılan dünyadaki görüşler mümkün olanı anlamaya yardımcı olur. Bir olayın veya yerin yazılı açıklamasını okuyarak, hayal gücüyle görüntüyü kalıcı olarak beyninizde oluşturabilirsiniz.

Okumak Zekayı Geliştirir.Kitaplar kişiye zahmetsiz şekilde olağanüstü öğrenme zenginlikleri sunar. Okumak, nispeten kısa bir sürede çok miktarda araştırma yapma şansı verir. İyi bir okuyucu olaylar ve insanlar hakkında öngörülü olma eğilimindedir. Ayrıca kitap okumak, akademik başarı ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir.

Okumak Sizi İlgi Çekici Biri Haline Getirir. Kitap okuyarak edinilen bilgiler akademik veya bilimsel konuşmalarda kullanışlı olacaktır. Bu birikimler sayesinde herhangi bir ortamda daha geniş bir yelpazede konuşma yapılabilir ve konuşma becerileri geliştirilebilir.

Okumak Stresi Azaltır. Sussex Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma, okumanın stresini azalttığını göstermiştir. Deneklerin kalp atış hızını yavaşlatmak ve kaslarda gerginliği azaltmak için yalnızca altı dakika boyunca sessizce okumak zorunda kalarak streslerinin azaldığı kanıtlanmıştır.

kitap okuma oranıOkumak Hafızayı Geliştirir. Genellikle kitap okuyunca düşünmek için çok zaman vardır. Okuma, anlama ve kavrayış için eşsiz bir aktivitedir. Okumak ve okurken kaldığı sayfayı takip etmek hafızayı keskin tutar ve öğrenme kapasitesini artırır.

Okumak Kişinin Benliğini Keşfetmesini Sağlar. Zekâ ve hayal gücünü, samimiyet anlayışını, kısaca tüm bilinci arttırmak ve manevi acıları iyileştirmek için okumak gerekir. Kitaplarda, keşfedilebilecek sonsuz sayıda perspektif ve deneyimler elde etme fırsatı vardır.

Okumak Kişi İçin Eğlence Kaynağıdır. Kitap okumanın en önemli faydalarından biri, eğlence değerinin olmasıdır. Okumak eğlenceli olmasaydı, insanlar için bir görev haline gelebilirdi. Eğlenirken öğreten, hayat kalitesini yükselten ve yaşama değer katan en önemli unsurlardan biri kitap okumaktır.


10
Doğruluk Yüzdesi


KAYNAKLAR

bbc          ccsu       prnewswire

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler