Türkiye’nin Ormanlarını En Hızlı Tüketen İkinci Ülke Olduğu İddiası

Religious Doctor‏ isimli bir sosyal medya kullanıcısı; Türkiye’nin 1980’de orman fazlalığı olarak dünya genelinde 33. sırada yer alırken, 1990’da 55. sıraya gerilediğini ve 2013 verilerine göre de ormanlarını en hızlı tüketen 2. ülke olduğunu iddia etti.

Ancak Türkiye’nin ormanlarını en hızlı tüketen ikinci ülke olduğu iddiası doğru değildir.

Türkiye’nin orman katliamında ikinci sıradan geldiği iddiası ilk olarak Hürriyet’in 2003 yılında yaptığı bir haber ile kamuoyunda dolaşıma girdi. Ardından Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü liderliğinde yayınlanan “Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi kapsamında Ocak 2000-Aralık 2012 tarihlerine ilişkin rapor” kaynak gösterilerek aynı iddia gönümüze kadar çeşitli gazete, sözlük ve sosyal medya araçlarında tartışılmaya devam etmiştir.


orman


Türkiye’nin dünyada ormanlarını en hızlı tüketen 2. ülke olduğu ve 1. sırada da İran’ın geldiği yönünde yapılan haberler, Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi raporu kaynak gösterilerek yayınlanıyor olsa da doğruyu yansıtmamaktadır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Küresel Orman Kaynaklarını Değerlendirme Raporunda, 1990-2010 yılları arasında ormanlarını en hızlı tüketen ülkelerin başında ilk sırada Brezilya’nın, ikinci sırada ise Endonezya’nın geldiği belirtilmiştir. Bu sıralama Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi raporunda da teyit edilmiştir.


 


Ancak Türkiye’nin ormanlarını hızla tüketen 10 ülke sıralamasında yer almamış olması, Türkiye’nin ormanlarını hızla tüketmediği anlamına gelmemektedir. Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Türkiye, son 16 yılda 178 bin 633 hektar alanı ormanlaştırırken, 391 bin 273 hektarlık ormanını da kaybetmiştir. Yıllara göre ormanların kayıp oranını veren Takip ve Uyarı Sisteminde Türkiye’nin 2016 yılındaki orman kaybı 25 bin 633 hektar olarak belirlenmiştir.


 


Avrupa’da Ormanlarını Hızla Kaybeden Ülkeler Arasında Türkiye İlk Sırada Yer Almaktadır

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin hazırladığı Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika 2016’daki orman yangınları raporuna göre Türkiye orman yangınlarının en çok görüldüğü ülke olmuştur. Rapora göre 2016 yılında toplam 3188 orman yangını vakıası yaşanmıştır.


 


Ancak Türkiye, 1 Kasım 2007 tarihinde yayınlanan Başbakanlık Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Genelgesi kapsamında kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine giderek ülke çapında ağaçlandırma çalışmalarına hız vermiştir.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporuna yansımış, Türkiye’nin bu raporda 2005-2010 yılları arasında ormanlarını yılda 50-250 bin hektar arasında artıran ülkeler arasında gösterilmesini sağlamıştır.


 


Türkiye’de Ağaç Sayısı Nedir

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘nın 2016-2017 raporuna göre Türkiye 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu zenginlik içerisinde ormanlar da tür ve kompozisyon olarak önemli bir yer tutmaktadır.

2015 yılı itibarıyla yapılan tespitlere göre ormanlık alanlar,  ülke alanının %28,6’sını kaplamaktadır. Bu verilere göre bir sonraki yazıda Türkiye’nin orman varlığının yıllara göre değişimi ile ilgili ayrıntılı bir araştırmayı sizinle paylaşacağız.

 Kaynaklar:

1-fao.org ; 2-globalforestwatch.org ; 3-undp.org ; 4-effis.jrc.ec.europa.eu ; 5-ogm.gov.tr;

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler