Türkiye’nin orman varlığında Avrupa’da lider olduğu iddiası

Geçtiğimiz hafta ÇED raporu tamamlanan Kanal İstanbul projesiyle ilgili tartışmalar sürerken, muhalefet konuya ‘doğa katliamı’ yaklaşımını sürdürüyor. Sosyal medyada içerik akışı günden güne devam eden konuyla ilgili, proje savunucuları Türkiye’nin ağaçlandırmada Avrupa’da 1. olduğu iddiası üzerinden bir tweet kampanyası yürüterek, ‘doğa katliamı, ağaçlar kesilecek’ eleştirilerini savuşturmaya çalışıyor. Peki, iddia edildiği gibi Türkiye ağaçlandırmada dünyada öne çıkan bir ülkemi? Dogrula.org araştırdı.

Küresel orman varlığı sıralamasında Türkiye nerede?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan “Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi Raporu’’ (FRA) 2020’de, 1990-2020 döneminde 236 ülkede 60’tan fazla ormanla ilgili değişkenin durumunu ve eğilimlerini inceleyerek hazırlandı. FRA tarafından sağlanan bilgiler, dünya ormanlarının kapsamlı bir görünümünü ve kaynağın nasıl değiştiğini gözler önüne serdi. Ormanları ve ormancılığı etkileyen sağlam politikaların, uygulamaların ve yatırımların geliştirilmesini hedefleyen FRA, böylesine net bir küresel resim ile dikkatleri rapor üzerine çekti.

Küresel alanda ülkelerin orman varlığını belirleyecek birkaç kriter var. Ülkelerin ne kadar ağaçlandırma yaptıkları, orman varlığını ne kadar oranda arttırdıkları ve yüz ölçümlerine göre dünyada ne kadar ormanlık alana sahip oldukları. Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi (FRA) raporuna göre Türkiye; ağaçlandırma yapan ülkeler arasında Avrupa’da 1’inci sırada yer alırken dünya sıralamasında 4’üncü oldu. Aynı zamanda Türkiye raporda orman varlığını arttıran ülkeler arasında Avrupa’da 1’inci dünyada 6’ıncı sırada. Yüz ölçümüne göre dünya üzerinde en çok orman varlığına sahip ülkeler kategorisinde ise 27.sırada.

2019 EUROSTAT verilerine göre AB ülkeleri arasında en fazla ormanlık alana sahip ülkeler sıralamasında, Türkiye sahip olduğu 21,9 milyon hektar ormanlık ve ağaçlık alanı ile birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Fakat bu rakam belirlenirken Türkiye’de bulunan ormanlık alanın yüz ölçümüne göre oranı dikkate alınmadı.

Türkiye’de orman varlığı ne durumda?

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 1973-2019 tarihli dönemi kapsayan, Türkiye’deki orman varlığı envanter verilerine göre orman alanlarında artış söz konusu. Verilere göre 1973 yılında 20 milyon 199 bin 297 hektar olarak belirlenen toplam ormanlık alan, 2019 yılında 22 milyon 740 bin 297 hektar olarak belirlendi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi Raporu’na(FRA) göre Türkiye’nin orman varlığı 2010 yılında 21 milyon 083 bin 08 hektar olarak belirlenirken 2020 yılında 22 milyon 220 bin 036 hektar olarak belirlendi.

Araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre orman alanlarında artış görülse de Türkiye’nin yüz ölçümü değerlendirildiğinde homojen bir orman alanı dağılımı söz konusu değil. Elbette Türkiye’nin yedi farklı coğrafi bölgeden oluşması ve geniş bir yüz ölçümüne sahip olması gibi faktörler de yeşil alanların eşit dağılımına engel oluyor. Şöyle ki 2015 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Türkiye Orman Varlığı Kitabı’na göre Türkiye’nin toplam orman alanı yaklaşık 22 milyon 300 bin hektar iken bu alan toplam karasal alanların %28’ine karşılık gelmekte.

Küresel orman varlığı dağılımı ne durumda?

FRA 2020 verilerine göre dünya ormanlarının yarısından fazlasına yüzde 54’ünü yalnızca beş ülke sahip. Rusya Federasyonu, Brezilya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin listenin ilk beş sırasında yer alıyor. Ülkelerinin orman varlığı değerlendirildiğinde, ülkelerin yüz ölçümleri dağılımı belirleyen en etkili faktör.

2019 EUROSTAT verilerine göre AB ülkeleri arasında en fazla ormanlık alana sahip ülke İsveç (30,5 milyon hektar) olurken İspanya (27,6 milyon hektar) ikinci, Finlandiya (23 milyon hektar) üçüncü sırada. Fransa (17,6 milyon hektar), Norveç (14,1 milyon hektar), Almanya (11,4 milyon hektar), İtalya (11,1 milyon hektar) ve Polonya (9,4 milyon hektar) orman varlığı bakımından Türkiye’nin gerisinde kalan AB üyesi ülkeler oldu. Ancak bu sıralama belirlenirken ülkelerin yüzölçümleri dikkat alınmadı.

Orman alanlarının ülke yüzölçümüne oranı göre göre koyudan açığa sıralanmış Wikipedia haritası (2012)


Türkiye orman varlığını arttırmak için neler yapıyor?

Türkiye’de yeni orman alanları oluşturmak adına 11 Kasım 2019 tarihinde Geleceğe Nefes Projesi başlatıldı. Aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilirken, halk projeyi ciddi şekilde destekledi. Proje ile birlikte kimi vatandaşlar emekli maaşlarıyla ormanlar oluşturdu kimi de kendini doğaya adayıp ormanların gönüllü koruyucusu oldu. Geleceğe Nefes Projesi kapsamında Nisan 2021 verilerine göre sahiplenilen 28 milyon 480 bin 931 fidanın dikimi gerçekleştirildi.

Yapılan araştırmalar değerlendirildiğinde Türkiye’nin ağalandırma ve orman varlığını arttırma konusunda rakamsal olarak ilerlediği veriler ile sabit. Türkiye’nin 2020 yılında orman varlığını artıran ve en çok ağaçlandırma yapılan ülkeler sıralamasında Avrupa 1.oldu iddiası doğru olmakla birlikte ülkenin yüz ölçümü dikkate alındığında, yeterli ve eşit bir orman alanı dağılımı mevcut olmadığı görülmekte.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Türkiye Çin’den salatalık ithal etmiyor

İddia: Türkiye Çin'den salatalık ithal ediyor Twitter’da ve bir kaç haber sitesinde yer alan iddiaya göre Türkiye'de yerli salatalık çöpe dökülürken zincir marketler Çin’den salatalık...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,913TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler