Ana sayfa Genel Araştırma Türkiye’nin 2023 Hedefleri

Türkiye’nin 2023 Hedefleri

19734
0
akp 2023

Türkiye’nin 2023 hedefleri, bilinen diğer adıyla Vizyon 2023, iktidar partisinin iddialı olduğu en önemli konulardan biridir.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’ü, iddialı ekonomik hedeflerin gerçekleşeceği yıl olarak belirledi. Bu vizyona göre, 2023 yılına kadar Türkiye, 2 trilyon dolarlık bir ekonomiyle, kişi başına düşen 25.000 dolarlık gelirle ve 500 milyar dolarlık ihracatla, dünyanın en büyük 10. ekonomisi olacak. Şu anda dünya sıralamasında 10. sırada bulunan Rusya’da GSYH oranı, Türkiye’deki oranın yaklaşık iki katı büyüklüğünde.

Ak Parti‘nin iddialı olduğu hedefler bazı ekonomistler tarafından ulaşılmaz olarak değerlendirilse de çoğu ekonomist ve politika analisti, yüksek hedefe ulaşma doğrultusunda atılacak adımların ülkeye yarar sağlayacağını savunmaktadır.

Türkiye‘nin 2023 vizyonu kuşkusuz bu yüzyılda devam eden en önemli projelerden biridir ve Türkiye’nin ekonomik yüzüne önemli katkıda bulunması ve ülkeyi dünya çapında bir karar verici yapması planlanmaktadır. 2023 vizyonu, Türk ekonomisinin gelişimi için bir projedir ve 2014 yılında cumhurbaşkanlığı için yaptığı kampanya sırasında ve başkanlık seçiminin kazanılmasından sonra Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmiştir.

2023 Hedeflerinin Dünyaya Sağlayacağı Yararlar

Batı dünyası, Türkiye‘nin ekonomik başarısında stratejik bir pay sahibi. Müreffeh bir Türkiye, istikrarlı olmasıyla Batı’ya karşı destekleyici ve güvenilir bir müttefik haline gelerek demokratik bağların daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca Batı, zengin bir Türkiye’den ekonomik gelir elde edecektir.avrupa ülkeleri

2015′te Türkiye, Avrupa Birliği‘nin dördüncü en büyük ihracat pazarı ve onuncu en büyük ithalat kaynağı olmuştur. Daha fazla zenginlik, her iki yönde de daha fazla yatırım imkanı anlamına gelir. Müreffeh bir Türkiye, Suriyeli mülteci nüfusuna ev sahipliğini ve istihdamını absorbe ederek, kendi başına daha esnek bir ülke ve Avrupa için daha güçlü bir komşu olacaktır.

2023 Hedefleri Yolunda Karşılaşılabilecek Zorluklar

Türkiye için zor olan şey, yeni ekonomik büyüme kaynaklarını bulmaktır. Günümüzün küreselleşmiş ekonomisinde, genellikle, ihracat için olduğu kadar yurtiçi ekonomisi için de mal ve hizmetler üreten yüksek teknolojili bir sektörün geliştirilmesi gerekir. Bu yüksek teknoloji ürünü büyüme sektörleri, yüksek vasıflı bir iş gücünün geliştirilmesini gerektirir. Bugün, Türkiye ekonomisi anlamlı bir yüksek teknolojiye sahip sektörden yoksun. Nitelikli işgücünün bu büyümeyi ilerletmesi gerekiyor.türkiye ekonomi

Türkiye ekonomisi, 2001 mali krizini takiben, 2002’de 3.500 dolardan 2008‘de 10.400 dolara, neredeyse üç kat artan bir artış gösterdi. 2008 ve 2009‘daki küresel ekonomik durumu yansıtan bir düşüş ve toparlanma dışında Türkiye, bugüne kadar 10.000 doları bulan seviyede kaldı. Yüksek gelir grubuna girme başarısızlığına rağmen Türkiye açıkça orta gelir düzeyinin üst ucunda; Aralık 2014‘te Dünya Bankası Türkiye’nin “yüksek gelirli bir ekonominin eşiğinde” bulunduğunu açıklamıştır.

Bununla birlikte Türkiye, sürekli cari hesap açıkları, yenilikten ziyade düşük ve orta teknolojili üretim ve hizmetlere dayalı bir ekonomi, bir ekonomistin söylediği gibi “1990’lara yönelik sanayi”, hukukun üstünlüğü sorunu, özerklik sorunları ve yetersiz bir eğitim sistemi ile orta gelirli tuzağına yakalanan ulusların karşılaştığı güçlüklerle yüzleşiyor.

2023 Hedefleri Doğrultusunda “Mega Projeler”

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali

Nisan 2015’te Mersin’de inşası başlayan tesislerin 2020’de online olarak devreye girmesi bekleniyor. 22 milyar dolarlık proje, Rus devlete ait nükleer enerji şirketi tarafından inşa edildi.

nükleer enerji
Akkuyu Nükleer Enerji Santrali

Enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve ithalata olan bağımlılığı azaltmak isteyen Türkiye, 2023 yılına kadar üç adet operasyonel nükleer santral kurmayı planlıyor.

Kuzey Marmara Yolu – Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Dünyanın en geniş ve en uzun karayolu ve demiryolu köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, hizmete açılan projelerdendir.

otoyol
Kuzey Marmara Otoyolu

Kuzey  Marmara Karayolu, İstanbul’un Avrupa yakasındaki kuzeybatı kesiminde inşaatı devam eden İstanbul’un üçüncü havalimanının bitişiğindedir.

İstanbul Üçüncü Havalimanı

İstanbul’un Arnavutköy semtinde, yolcu kapasitesi açısından dünyanın en büyüklerinden biri olacak olan İstanbul‘un üçüncü havalimanı yapım aşamasındadır.

yeni havalimanı
İstanbul Üçüncü Havalimanı

Tamamlandığında Türk Hava Yolları’nın (THY) ana merkezi haline gelecek olan havaalanı, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu arasında birincil konuma sahip çok sayıda havayolu şirketi için yeni bir konaklama yeri olacaktır.

Kanal İstanbulkanal istanbul projesi

Kanal İstanbul, Boğaziçi’ne paralel olarak inşa edilecek ve Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayacak yapay deniz seviyesinde bir su yoludur. Boğazın içinden geçen, özellikle de petrol tankeri trafiğine, nakliye trafiğine rahatlık sağlayacaktır. Kanal, günde 160 gemi kapasitesine sahiptir ve 2023 yılına kadar 15 milyar dolar maliyetle tamamlanması planlanmaktadır.

Trans Anadolu Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Türk Akımıtanap

Azerbaycan‘ın Şah Deniz sahasından doğal gazın Türkiye’ye ve ötesine taşınması için tasarlanan Trans Anadolu Gaz Boru Hattı (TANAP) inşaatı hızla ilerliyor. 12 milyar dolarlık boru hattı projesindeki ilk gaz akışının 2018‘de başlaması bekleniyor.

TANAP, Türk-Yunan sınırındaki Trans-Adriyatik Boru Hattı‘na (TAP) bağlanacak ve 2026‘ya kadar yıllık üretiminin 31 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor.

TANAP’ın yanı sıra Türkiye ve Rusya, Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz taşıyacak ve Karadeniz üzerinden Avrupa‘ya geçecek olan ‘Türk Akımı‘ adlı bir doğal gaz boru hattı projesi üzerinde de anlaşmaya varmıştır. Bu boru hattının yıllık üretiminin 63 milyar metreküp olması beklenmektedir.

Her iki projede de, Doğu’daki tedarikçiler ve Batı’daki müşteriler birbirine bağlanırken, Avrupa’nın enerji güvenliğinin artırılması ve Türkiye’nin uluslararası bir enerji merkezi olarak rolünün güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Avrasya Tüneli ve Marmaray

Avrasya
Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli, Avrupa yakasında Kazlıçeşme‘den İstanbul’un Asya yakasındaki Göztepe‘ye olan yolculuk süresini 15 dakikaya indiren bir otoyolun ana bileşenidir. İki katlı tünel, boğazın altından geçmektedir ve günde 120.000 araç kapasitesine sahiptir.

Avrasya Tüneli, İstanbul’un Avrupa ve Asya yakasındaki diğer bir denizaltı tüneli olan Marmaray‘ı bir demiryolu hattı vasıtasıyla tamamlamaktadır.

İstanbul Finans Merkezi

finans
İstanbul Finans Merkezi

Türkiye‘yi uluslararası finans merkezi haline getirmesi planlanan bir projedir. İstanbul zaten ticaretin önemli bir merkezidir ve iyi düzenlenmiş pazarları, canlı ekonomisi, katı bankacılık sistemi, vasıflı işgücü ve avantajlı coğrafi konumu ile uluslararası finans merkezinin rolünü üstlenmek için uygundur.

Finans sektörünün her kesiminde hizmet sunmayı hedefleyen İstanbul’un Asya yakasındaki kompleksin, ofis alanı, konutlar, konferans salonu, alışveriş merkezi ve otelden oluşması ve 2.500.000 metrekareyi aşması hedefleniyor.

2018 yılına kadar tamamlanması planlanan İstanbul Finans Merkezi, ülkedeki finansal piyasalar, kamu bankaları ve ilgili işletmelerin yönetim merkezlerini de ağırlayacak.türk bayrağı

Ak Parti’nin 63 Maddelik 2023 Hedefleri

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023 yılına kadar Türkiye’nin gelişimini amaçlayan projenin kapsadığı alanlar şöyledir:

1- Partilerin kapatılmasının tamamen kaldırılması

2- Parti kurulmasında kısıtlayıcı ve yasaklayıcı hükümler kaldırılacaktır

3- Partilerde tek tipleştirici hükümlerin kaldırılması

4- Parti kapatmalarına son verilmesi

5- Partiye değil gerçek kişilere ceza verilmesi

6- Siyasete katılmanın önündeki tüm engellerin kaldırılması

7- Seçimlerle ilgili mevzuatın topyekün gözden geçirilmesi

8- Temsilde adaletin sağlanması için tedbirler alınması

9- YSK’nın yeniden yapılandırılması

10- Başkanlık, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanı meselelerinin tartışılması

11- Şartlar ne olursa olsun mutlaka yeni bir Anayasa’nın ülkeye kazandırılması

12- Dokunulmazlık meselesinin yeni anayasa çerçevesinde evrensel kriterlere göre yeniden düzenlenmesi

13- Yargının hızlandırılması, il yargılanma ve demokratikleşme bağlamında 4. Yargı Paketi’nin kanunlaştırılması

14- Nefret suçu le ilgili düzenleme yapılması

15- Yurt dışı teşkilatlarına adli müşavir atanması

16- İhtisas mahkemelerinin sayı ve çeşidinin artırılması

17- Yargılamada etkinlik ve şeffaflığı sağlamak için sesli ve görüntülü bilişim sisteminin hayata geçirilmesi

18- Hafif suçlarda mahpusluğun istisnai hale getirilmesi

19- Yargıtay ve Danıştay’ın iş yükünü azaltarak bu kurumların içtihat mahkemelerine dönüştürülmesi

20- Mahkûm veya tutukluların eşleriyle bir araya gelmeleri

21- Anadilde savunmanın sorun olmaktan çıkarılması

22- Anadilde kamu hizmetlerine erişim

23- Bağımsız kolluk denetim merkezinin kurulması

24- Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılması

25- Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun kurulması

26- Darbelerin dayanağı olan mevzuatın ayıklanması

27- İsmi darbelerle anılan şahısların isimlerinin kamu alanlarından kaldırılması

28- Yargı birliğinin sağlanması

29- Askeri okullardaki müfredatın yenilenmesi

30- Kürtçe tercümanlık (kamu hizmetlerinde)

31- Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü etnik ayrımcılığa son verilmesi

32- Mevzuatta etnik ayrımcılık algısı yaratan bütün hükümlerin ayıklanması

33- Hukuk içinde terörle etkin mücadeleye devam edilmeli

34- Güvenlik için özgürlükten taviz verilmemesi

35- Jandarmanın kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüştürülmesi

36- Entegre sınır yönetimi sisteminin hayata geçirilmesi

37- İşsizliğin yüzde 5’e indirilmesi

38- Bölgelerarası gelişmişlik farkının kabul edilebilir düzeylere indirilmesi

39- Yoksulluğun yok edilmesi ve gelir dağılımındaki dengesizliğin asgariye indirilmesi

40- Kadınların iş gücüne katılımının yüzde 38’e çıkarılması

41- Kamuya 15 bin engelli alınması

42- Kayıt dışı istihdamın yüzde 15’e düşürülmesi

43- İş ve Meslek Danışmanı sayısının kısa vadede 4 bine çıkarılması

44- Yeni bir kamu personel sistemi

45- Sosyal Güvenlik açığının GSYH’nin yüzde 1’e düşürülmesi

46- Koruma ve bakım altındaki çocukların yüzde 50’sinin özel okullara gönderilmesi

47- Kamu hastane birliklerinin konulması

48- 50 yaşın altındaki nüfusta yüzde 100 okur-yazarlık oranına ulaşılması

49- Tüm genç nüfusun, asgari lise mezunu olması

50- İsteyen her lise mezununa üniversite

51- Ar-ge harcamalarında dünyada 1.ligde olunması

52- Bilgi ve teknoloji ihraç eden ülke

53- YÖK’ün koordinasyon kuruluna dönüşmesi

54- Yuva yıkan değil, yuva yapan bir kentsel dönüşüm

55- Yaşlı, engelli ve çocuk dostu yerleşim birimleri

56- Köylere imar

57- Nüfusunun 3’te ikisi büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan bir Türkiye

58- Yeni bir köy kanunu

59- Yurtdışında en fazla temsilciliği olan 5. ülke

60- AB hedefinden şaşmamak

61- Etkin ve aktif dış politikaya devam

62- Savunmada dışa bağımlılığı asgariye indirmiş bir Türkiye

63- Kuvvetlinin haklı olduğu tezine dayalı uluslararası sistemi sorgulamaya devam eden bir ülke


Kaynaklar

cctinvestments    americanprogress   invest    akparti

[Toplam: 8   Ortalama: 3.5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*