Türkiye’den Vatandaşlık Alma Konusu

 

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de, Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılar için yeni bir düzenleme yayımlanmıştı. Bu düzenleme üzerine, sosyal medya ve İnternet ortamlarında Türkiye’den ev alan yabancılara vatandaşlığın verilmesi konusu hakkında gündem oluştu; çeşitli yorumla sebebiyle kafa karışıklığı ortaya çıktı.

Bu yüzden, Türkiye’den vatandaşlık alma ve konut sahipliği konusunu inceledik.


Resmi Gazete’deki Düzenleme

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; yönetmelikteki değişiklik, Mart 2017‘de kararlaştırılmış.

 

Yönetmeliğin 20. maddesine eklenen bent şöyle:


 

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, Düzenlemeye göre sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolaraistihdam miktarı 100 kişiden 50 kişiye, bankalarda bulundurulması şartı aranan mevduat miktarı ise 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

Bu hamlenin amacının Türkiye daha fazla yabancı yatırımcı çekmek ve konut satışlarını artırmak olduğu vurgulandı.

Bu değişiklik, mayıs ayında çıkması beklenen Torba Yasa’ya eklenecek.


Yatırım Karşılığında Vatandaşlık Vermek Ülkeler Arasında Rekabeti Artırıyor ve Dünyada Trend

 

ABD

Voice of America (Amerika’nın Sesi) yayın kuruluşunun web sitesinde yer alan habere göre500 bin dolarlık yatırım karşılığında Amerikan vatandaşlığının yolunu açan EB-5 yatırım vizesine olan talep patlaması nedeniyle, alt sınırı 500 bin dolar olan bu vize türünde yatırımın en az 800 bin dolardan başlaması kararı alınmış ancak karar uluslararası rekabetin artması nedeniyle birçok kez kongrede uzatılmıştı.

Ancak geçtiğimiz hafta kongre kararıyla EB-5 yatırımlarında alt sınır olan 500 bin dolar miktarının 6 ay daha uygulamada olmasına karar verildi.

 

DİĞER ÜLKELERDE DURUM NE?

Yine habere göre, bazı ülkeler düşük bedeller karşılığında kısa zamanda yabancı bir kişiye vatandaşlık sağlayabiliyor.

Gerekli yatırımlar yapıldıktan sonra bekleme süresi ve şartlar ülkelere göre değişiyor. Dominik gibi bazı ülkeler 100 bin dolar karşılığında hemen vatandaşlık veriyor.

İsviçre yıllık en az 250 bin franklık yatırım yapıldıktan sonra vatandaşlığı 12 yıl sonra veriyor. Macaristan’da ise alt sınır 250 bin euro olsa da vatandaşlık için en az 8 yıl beklemek gerekiyor.

Letonya’da vatandaşlık için en az yatırım 35 bin euro ve yasalara göre en az 10 yıl bekleme süresi konulmuş.


Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016 yılı verilerine göre yatırım ve konut alımı karşılığında vatandaşlık veren ülkelerdeki yatırım tutarları

 

Kıbrıs: 2,5 milyon euro

Dominika: 100 bin dolar

Grenada: 250 bin dolar

Malta: 1,15 milyon euro

Avusturalya: 5 milyon Avusturalya doları

Bulgaristan: 5 milyon euro

Kanada: Eyaletlere göre 350–800 bin Kanada doları

Fransa: 10 milyon euro

Macaristan: 250 bin euro

Yunanistan: 250 bin euro

İrlanda: 250 bin euro

Letonya: 35 bin euro

Yeni Zelanda: 1,5 milyon Yeni Zelanda doları

Portekiz: 500 bin euro

Singapur: 2,5 milyon Singapur doları

İspanya: 500 bin euro

İngiltere: 1 milyon pound


Karara İlişkin Sektör Yorumları Olumlu

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin:

“Artık yavaş yavaş işler rayına girmeye başladı. Mesela turizmde hem gelir hem de turist sayısı açısından hedefler yükseltildi. Gelen turist sayıları da arttı. Bunların hepsi birbirine bağlı…”

“Bu yıl zaten yabancıya konut satışında ciddi artış bekliyorduk. Ancak bu değişiklikle birlikte 9–10 milyar dolarlık bandı yakalayabiliriz.”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

“Geç kalınmış ama çok isabetli bir karar. Satışlara şimdiden yansıdığını söyleyebilirim.”

“Normalde geçen yıl yapılan 4,6 milyar dolarlık yabancıya konut satışının bu yıl 7,5 milyar dolar civarında olmasını bekliyorduk. Ancak bu kararla birlikte 10 milyar doları bulabilir.”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Nevita Inernational Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal:

“Ancak rakam hala çok düşük. Mart 2016-Mart 2017 arasında Amerika’da yabancılar 284 bin gayrimenkul satın aldı ve 153 milyar dolar ödedi. Bu rakama ulaşmak zor belki ama hükümetimizin devreye almaya hazırlandığı vatandaşlık ve oturum hakkı bedel sınırının 300 bin dolara çekilmesiyle geometrik bir büyüme imkansız olmayacak ve bir İspanya örneğini kısa vadede yakalayabileceğiz. Son bir yılda İspanya’da yabancıya satılan konut adedi 50 bin… Düzenleme ile yıllık 50 bin adet konut satışını yakalayabiliriz. 2020 gibi bu rakamlara çok yaklaşacağımızı düşünüyorum.”

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı:

“Yabancıya satışta önümüzde daha çok yol var. Toplam satışların içerisindeki payı sadece yüzde 1,5’ler seviyesinde. Birçok ülke yabancıya gayrimenkul satmak için adeta yarışıyor. Bu konuya sadece ekonomik olarak bakmamak lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir yabancı, kendi ülkesinde ülkemizin tanıtımını yapacak, hatta ülkemizin tanıtım elçisi olacaktır. Ülkemizden konut alan bir yabancı beyaz eşyadan gıdaya, elektronik ürünlerden züccaciyeye, mobilyadan bir evin temel ihtiyaçlarına kadar birçok satın alma yapıyor. Yabancıya vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılması sadece gayrimenkul sektörünü değil, tüm sektörleri olumlu yönde etkileyecek bir adım olacaktır. Düzenleme ile beraber ekonomide etkisini hızlı bir şekilde göreceğimizi öngörüyorum.”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan:

“Yasa yürürlüğe girdiği tarihte yatırım yapanları da kapsayacak şekilde uygulanırsa yabancılara satılan konut rakamlarında ciddi bir artış sağlanabilir. 300 bin dolar altındaki yatırımlar için de farklı uygulamalar getirilebilir. Böylece gayrimenkul ve inşaat sektörü açısından fırsatlar ülkesi olan Türkiye, türlü nedenlerden dolayı yatırıma çekimser yaklaşanları radarına alabilecek.

1 milyon dolarlık tutarı yakalayamayan ya da çeşitli nedenlerle yatırımlarını durduran yatırımcılar, Türkiye ekonomisi için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. 300 bin dolar altındaki yatırımlar için kalan tutar nakdi olarak alınabileceği gibi vatandaşlık almak isteyenlerin konut yatırımı yapmaları ve belli bir süre ellerinde tutmaları şart koşularak daha geniş bir kitleye hitap edilebilir. Bu sayede mütekabiliyet yasası sonrası Türkiye’den ev almış ve kurdaki hareketlilik gibi nedenlerle yeni yatırım yapmayanları da harekete geçirerek ciddi bir döviz girişi sağlanabilir. Bu konuda yapılan düzenleme, yabancı yatırımcı açısından Türkiye’ye olan ilgiyi destekleyerek 10 milyar doların üzerinde bir hacim oluşturabilir.”

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

“Oysa ülkemize yönelik yabancı hayranlığını yatırım anlamında kazanç sağlayacak şekilde ele alarak ilerlemek gerekiyor. Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı getiren yasa bu haliyle yeterli yatırımcı çekmiyor.”

“Böylece Türkiye, gayrimenkul ve inşaat sektöründe başrol oynayan prestijli ve kazançlı yatırım projeleriyle bekleme pozisyonunda kalan yabancı yatırımcılar için ciddi bir cazibe merkezi olabilir.”

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas:

“Yabancıya konut satışı rekor seviyesinde artarak devam ediyor. 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 7 oranında artış ile 2 bin 60 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi her geçen gün artıyor. 2018 yılını rekor konut satışıyla kapatacağımızı düşünüyorum. Ülkemize çok ciddi döviz girdisi sağlayan yabancıya konut satışını artırmamız şart.”

Ata Kurumsal Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sarıusta:

“2019 yılında yabancılara konut satışının 13–14 milyar dolar olacağını tahmin ediyorum. Program devam ettiği sürece her sene bu miktarın katlanarak artacağını söyleyebilirim ancak belirli bir süre sonra bu uygulamanın durdurulacağını ve tekrar 1 milyon dolara sınırına geçileceğini düşünüyorum. Ayrıca mesele sadece emlak sektörüne değil, ekonominin diğer tüm alanlarına da olumlu şekilde yansıyacaktır. Buradan konut alanlar gelip burada bir hayat kurmak isteyen insanlar. Burada şirket kuruyorlar, çocukları buradaki okullara gidiyor. Kendi ülkelerindeki banka hesaplarını Türkiye’deki bankalara taşıyorlar. Kısacası 300 bin dolarlık yatırımın en az 2–3 katı daha iç piyasaya harcama yapılıyor. Bu da ekonomimize can suyu verilmesi anlamına gelir.”


[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?