Türkiye’deki Starbucks Sayısı Avrupa Ülkelerinden Daha Fazla İddiası

Türkiye’deki Starbucks Sayısı Avrupa Ülkelerinden Daha Fazla İddiası başlıklı içeriğimizde, dogrula.org’a gelen bir ihbarı inceledik. İhbara göre, bir kahve zinciri olan Starbucks’ın Avrupa’daki ülkelerden çok daha fazla mağazasının olduğu iddia edilmiştir. Bu iddia doğrudur. 

Aynı iddia, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden farklı bir şekilde de paylaşılmıştır. Yapılan paylaşımda, Starbucks mağaza sayılarını gösteren bir grafik olduğu iddia edilen görselde, bazı ülkelerde sayı çok az iken, Türkiye’deki Starbucks sayısının 408 olduğu iddia edilmiştir.


starbucks türkiyede avrupa ülkelerinden faha fazla iddiası


Yukarıdaki paylaşım, 1600 üzerinde beğeni alarak sosyal medyada çeşitli tartışmalara neden olmuştur. Ancak verilen grafikteki veriler, güncel olmamakla birlikte sayılar gerçeğe yakın bir değeri yansıtmaktadır.

Türkiye’de Kaç Tane Starbucks Var?

Çeşitli araştırma şirketleri tarafından yapılan çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, ülkelere göre Starbucks sayılarının ne kadar olduğu anlaşılmaktadır. Merkezi ABD, Washington’da bulunan Starbucks, 1971 yılında açılmış ve günümüzde toplamda 76 ülkede faaliyet göstermektedir.

Statista isimli istatistik portalında, 2018 Mayıs ayı itibariyle Avrupa’da bulunan Starbucks sayıları verilmiştir. Sadece Avrupa ülkelerini gösteren veriler incelendiğinde, Türkiye en fazla Starbucks barındıran ikinci ülke konumundadır. Buna göre, Birleşik Krallıkta 982, Türkiye’de 428, Almanya’da 157, Fransa’da 154 adet Starbucks mağazası vardır. Bu durumda Türkiye’de bulunan Starbucks sayısı Avrupa’daki çoğu ülkeden daha fazladır.


starbucks türkiyede avrupa ülkelerinden faha fazla iddiası 2


Diğer istatistik platformlarının yaptığı farklı zamanlı çalışmalara da bakıldığında Starbucks’ın Türkiye’deki mağaza sayısının, birçok Avrupa ülkesinden fazla olduğu görülebilmektedir.

Knoema‘nın 1992 yılından 2018’e kadar olan Starbucks sayılarını gösteren çalışmasında ise sadece Avrupa değil, tüm dünya genelinde olan mağaza sayıları dikkate alınmıştır. 2018’in ikinci çeyreği olarak paylaşılan listeye göre ise Türkiye 6. sırada yer almaktadır.


starbucks türkiyede avrupa ülkelerinden faha fazla iddiası 1JPG


Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Starbucks’ın mağaza sayısının en fazla olduğu yer, 5 bin 895 ile ABD’dir. Sırasıyla Güney Kore, Meksika, Birleşik Krallık ve Tayvan’ın üst sıralarda olduğu grafikte Türkiye altıncı sırada yer almaktadır.Yukarıdaki haritaya bakıldığında ise, 2018 yılının ilk çeyreğinde verilen mağaza sayılarının Avrupa’da daha az olduğu anlaşılmaktadır. Türkiye de, Starbucks mağaza sayılarının en fazla bulunduğu yeşil bölgelerde yer almaktadır.

James Brockbank isimli bir kişinin bir blog sitesinde yazmış olduğu yazıda, Starbucks’ın sayıları nüfusa göre oranlanmıştır. Aşağıdaki listede her 1 milyon kişiye düşen Starbucks sayısı verilmiştir. Buna göre nüfus bazlı bakıldığında ABD’de her 1 milyon kişiye düşen Starbucks sayısı 41 iken, Türkiye’de bu sayı 4,08’dir. Ancak liste bütünüyle incelendiğinde, Almanya, Fransa, İspanya, Belçika gibi ülkeler, sıralamada yine Türkiye’nin aşağısında kalmaktadır.


starbucks türkiyede avrupa ülkelerinden faha fazla iddiası 6


starbucks türkiyede avrupa ülkelerinden faha fazla iddiası 7

 


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: Statista, SilverDoor, Knoema, Business Wireexpandedramblings.com


[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?