Türkiye’de ve Dünyada En Çok Kazandıran Meslekler

Türkiye’de ve dünyadan en çok kazandıran mesleklerin hangileri olduğunu merak konusudur. Hangi meslekler ne kadar kazanıyor, hangilerinde iş olanağı en fazladır gibi soruların yanıtına dogrula.org’dan ulaşabilirsiniz.

Dünyada En Çok Kazandıran Meslekler

Amerika Birleşik Devletleri İşgücü İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre en yüksek maaş alan mesleklerin istatistiği yayınlanmıştır. Listenin ilk sıralarında sağlık sektörü bulunurken, devamında üst düzey yöneticiler, bilgi teknolojileri sektörü, mimarlar ve mühendisler bulunmaktadır.

1- Sağlık Sektörü En Çok Kazanıyor

Araştırmaya göre en çok kazanan sağlık sektöründeki meslekler: Cerrah, anestezist, ortodonti, ağız ve diş cerrahları ve kadın doğum uzmanları. Verilere göre tıp alanındaki bu beş meslek, yılda 280.000 dolara eşit veya daha fazlasını kazanmaktadır.

İç hastalıkları uzmanları, psikiyatristler,, pratisyenler, çocuk doktorları ve diğer doktorlar ise yılda 206.920 dolar ile 153.900 dolar arasında kazanmaktadır.

Bu sektörde iş bulma oranı ise ortalamadan daha hızlı olarak %13‘tür.

en çok kazandıran meslek

2- Üst Düzey Yöneticiler

Bir kuruluşun hedeflerine ulaşmasını sağlamak için stratejiler ve politikalar geliştiren ve şirketlerin operasyonel faaliyetlerini planlayan, yönlendiren ve koordine eden üst düzey yöneticiler ise yılda 181.210 dolar kazanmaktadır.

Üst düzey yöneticilerin iş bulma hızının oranı ise ortalama bir oran kabul edilen %8‘dir.

en çok kazandıran meslekler 7

3- Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri

Bilgi teknolojileri ve bilgi sistemleri yöneticileri, bir organizasyonda bilgisayarla ilgili faaliyetleri planlayan, koordine eden ve yönlendiren kişilerdir. Yılda ortalama 135.800 dolar kazanmaktadırlar.

İş bulma oranı ise ortalamadan daha hızlı olarak %12‘dir.

en çok kazandıran meslekler bilgisayar

4- Mimarlık ve Mühendislik Yöneticileri

Mimarlık ve mühendislik yöneticileri, mimari ve mühendislik şirketlerinde faaliyet planlayan, yönlendiren ve koordine eden kişilerdir. Yılda ortalama 134.730 dolar kazanırlar.

İş bulma oranı ise, ortalama kabul edilebilen bir oranda, %6′dır.

en çok kazandıran meslekler hangileri

5- Pazarlama Yöneticileri

Reklamcılık, tanıtım ve pazarlama yöneticileri, ürünleri veya hizmetleri ilgilendiren programları planlarlar. Yılda ortalama 131.180 dolar kazanırlar.

İş bulma oranları ise %10‘dur.

en çok kazandıran meslekler


Türkiye’de En Çok Kazandıran Meslekler

TÜİK verilerine göre eğitim seviyesi arttıkça iş gücüne katılma oranı ve istihdam oranı artıyor. Yöneticiler, uzmanlar ve teknik elemanlar ve uzman yardımcıları gibi meslek grupları en çok kazandıran mesleklerdendir. TÜİK’in 2014 yılında güncellediği verilere göre, en fazla kananan yönetici grupları sırasıyla finans, insan kaynakları, satış ve pazarlama, araştırma ve geliştirme yöneticileridir.

Gelir İdaresi Başkanlığının sektörler bazında 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre en çok kazanan meslekler şu şekildedir:

1- Faktoring Hizmetleri 

Faktoring, şirketlerin mal ve hizmet satışlarından doğan yurt içi ve yurt dışı vadeli alacaklarının yönetimi sağlayan bir finansman yöntemidir. Yıllık kazancı 1.605.059 Türk lirasıdır.

en çok kazandıran meslekler

2- Akü İmalatı

Akü imalatı alanında faaliyet gösterenler yıllık olarak kişi başı 820.363 Türk lirası kazanç elde etmektedir.

en çok kazandıran meslekler 4

3- Fikri mülkiyet haklarının alınıp-satılması

Telif Hakları veya Fikri haklar olarak da bilinen fikri mülkiyet, bir kişinin veya kurumun bir eser üzerinde sahip olunabilecek maddi ve manevi hakların tamamını ifade eder. Bu hakların alınıp satılmasından doğan meslek kazancı ise yıllık 663.092 Türk lirasıdır.

en çok kazandıran meslekler

4- Noter

Yasaların kendisine verdiği yetkiyle, özel ya da tüzel kişilerin çeşitli belgelerine ve işlemlerine yasal geçerlik kazandıran, yasaların öngördüğü başka görevleri yerine getiren kamu görevlisi olan noter, yıllık olarak 341.555 Türk lirası kazanmaktadır.

en çok kazandıran meslekler

5- Yeminli Mali Müşavir 

Serbest muhasebeci mali müşavirlerin yaptığı danışmanlık ve denetim faaliyetleri yanında, tasdik işlemlerini de yapma yetkisine sahip olan yeminli mali müşavirler, yıllık olarak 261.346 Türk lirası kazanç elde etmektedir.

en çok kazandıran meslekler yeminli mali müşavirKaynaklar: Bureau of Labor Statistics, TÜİK, Finansgündem, Researchgate, vizyonpara

[Toplam: 7   Ortalama: 4.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?