Türkiye’de Uber Yasaklandı İddiası

Türkiye’de UBER Yasaklandı İddiası başlıklı içeriğimizde, UBER’in yasaklanıp yasaklanmadığı iddiasını ele aldık. Twitter‘da bugün gündeme gelen ve “Uber Yasaklandı” hastagi ile yapılan paylaşımlara göre, Türkiye’de Uber’in yasaklandığı algısı oluşmuştur. Ancak bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. 


uber yasaklandı iddiası


uber yasaklandı iddiası


Twitterda Uber Yasaklandı şeklinde bugün gündeme gelen iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Olayın, Twitter üzerinden bot hesaplarla yapılan bir gündem çalışması olduğu anlaşılmaktadır. Uber, Türkiye’de değil, dün itibariyle Viyanada mahkemenin kararı üzerine faaliyetlerini durdurmuştur.

Türkiye’de, Uberin yasaklandığına dair herhangi bir resmi karar, kanun tasarısı veya teklifi yoktur. En son geçtiğimiz Mart ayında, Uber’e trafikten men cezası geliyor başlıklı Milliyet gazetesinin haberine göre, Uber kullanıcılarının para cezası yahut belirli süre ile trafikten men cezası almasına dair İçişleri Bakanlığı tarafından bir kanun tasarısı hazırlandığı iddia edilmiştir.


uber yasaklandı iddiası
Milliyet’in Uber ile ilgili haberi

Ancak Milliyet’in haberinde bahsi geçen men cezasıyla ilgili olarak TBMM’nin resmi kayıtlarında kanunlaşan, İçişleri ile Ulaştırma ile ilgili komisyona gönderilen herhangi bir tasarı veya teklif bulunmamaktadır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: TBMM Tasarı Teklif sorgu, İçişleri Komisyonu, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, mevzuat.gov.tr, Reuters 


[Toplam: 5   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?