Türk Ordusu Yaşlı Köylülerin Etrafına Mayın Döşedi İddiası

“Türk Ordusu Yaşlı Köylülerin Etrafına Mayın Döşedi İddiası” başlıklı içeriğimizde sosyal medyada birçok defa paylaşılan, Türk askeri tarafından yaşlı köylülerin esir alınıp, etraflarına mayın döşendiği iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Türk Ordusu Yaşlı Köylülerin Etrafına Mayın Döşedi İddiasıSöz konusu paylaşımdaki siviller gerçekten de esir alınmış ve etraflarına da mayın döşenmiştir. Ancak olay, terör örgütü YPG/PKK tarafından gerçekleştirilmiştir. Afrin operasyonu kapsamında terör örgütlerinden temizlenen köylerden biri olan Maskah köyünde yaşanan olay, sosyal medyada YPG/PKK destekçileri tarafından Türk askeri üzerine atılmaya çalışılmıştır. Esir alınan siviller serbest kaldıktan sonra konuşmuş, kendilerini bağlayan ve çevrelerine de mayın yerleştirenlerin YPG/PKK olduğunu belirtmişlerdir. Bölgede yaşanan olaylarla ilgili bu tarz asılsız paylaşımlar sürekli yapılmakta olup, Zeytin Dalı harekatına yönelik olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

AA, CNNTürk, Habertürk gibi birçok sitede yer alan haberlere göre, Mehmetçik ve ÖSO‘ya bağlı güçler durumu fark edince, sivillerin esir alındığı depo çevresindeki mayın ve el yapımı patlayıcı düzenekleri, METİ (Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha) timi tarafından etkisiz hale getirilmiştir. 4 yaşlı sivil güvenli şekilde sınır karakoluna götürülmüştür. Operasyon kapsamında köyde 12 bomba düzeneği daha bulunmuş ve onlar da kontrollü şekilde imha edilmiştir.

Türk Ordusu Yaşlı Köylülerin Etrafına Mayın Döşedi İddiası 2


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: AA, CNNTürk, Habertürk, Youtube (TRT Haber), Twitter


[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?