Trump Dr. Öz’ü Spor, Sağlık ve Beslenmeden Sorumlu Danışma Konseyi’ne Dahil Etti İddiası

Trump Dr. Öz’ü Spor, Sağlık Ve Beslenmeden Sorumlu Danışma Konseyi’ne dahil etti iddiası, ABD ve Türkiye basınında geniş yer bulmuş bir konudur; Beyaz Saray basın açıklaması ve Dr. Öz’ün attığı twitte de görüldüğü üzere, iddia doğrudur.

Snopes’in doğrulamasında da yer verdiği üzere, Beyaz Saray basın açıklamasına göre, 4 Mayıs 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald J. Trump aşağıdaki kişileri iki yıllık bir süre için Spor, Fitness ve Beslenme ile ilgili Başkan Konseyi’ne üye olarak atamak istediğini duyurmuştu:

mehmet öz trump


 

Başkanın Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi (PCSFN)

mehmet öz trump

PCSFN (President’s Council on Sports, Fitness & Nutrition,) tüm Amerikalıların düzenli fiziksel aktivite ve iyi beslenmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeleri için çalışır, eğitir ve güçlendirir. Konsey, 1956’dan beri teşvik etmek amacıyla her yaştan insanı motive eden programlar ve girişimler yapmıştır.


ABD’de yaşayan Türk-Amerikan hekim ve sunucu olan Mehmet Cengiz Öz, halk arasında bilinen adıyla Dr Oz, Trump tarafından sunulan diğer pek çok aday gibi bir televizyon kişiliğidir. 2000’li yılların başında Oprah Winfrey Show’da bir sağlık uzmanı olarak ortaya çıktıktan sonra yıldızı parlamıştır. Kendisi kardiyotorasik (göğüs ve kalp-damar cerrahisi) cerrahtır.

mehmet öz

Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü oan Mehmet Öz, halen New York Presbyterian Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programını yönetmektedir. Dr. Öz, 2009 yılından bu yana ABD televizyonlarında yayınlanan “The Dr. Oz Show” adlı sağlık ve kaliteli yaşamla içerikli bir talk show yapmaktadır. Pek çok takipçisi olan Öz, çok sevilen ve takip edilen bir TV kişiliği haine gelmiştir.


Donald Trump 2016 yılında The Dr. Oz Show’a konuk olmuştu. Trump’un kişisel doktoru Harold Bornstein’den  aldığı kapsamlı bilgileri inceleyen Öz, “Bu kayıtlar hastalarımdan birine ait olsaydı, çok mutlu olurdum ve onu evine gönderirdim” diyerek Trump’ın sağlık durumunun iyi olduğuna işaret etmişti.

mehmet öz trump


Sağlık Haberleri İncelemeleri tarafından gerçekleştirilen Dr. Oz Show’un 2018 tarihli bir analizinde, “Dr. Oz şovunda yapılan açıklamaların %78’inin kanıta dayalı tıbbi ilkeler, toplum önerileri veya yetki beyanları ile uyuşmadığı” sonucuna varılmıştır. Şovun içeriğinin çoğunun yayın sırasında reklamı yapılan ürünlerle doğrudan ilişkili olduğu söylenmiştir.

mehmet öz trump


Dr. Mehmet Öz ve konuklarının birçok iddiası herhangi bir araştırmaya dayandırılamamıştır ancak 4 Mayıs 2018 günü atmış olduğu bu tweet, gerçekten de Spor, Sağlık Ve Beslenmeden Sorumlu Danışma Konseyi’nde bir görev üstlendiğini göstermektedir.

Twitte yazan: @HealthCorps ile çocuk sağlığı programlarını destekliyorum ve gençlerimiz için yaşam tarzı  fırsatlarını iyileştirme ihtiyacını takdir ediyorum. @FitnessGov’da hizmet vermek, okul sistemimizde çalışmada gösterilen uygulamaları geliştirmek için bir platform sunuyor.


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Editörün notu: Haberin bir kısmı, Snopes fact-checking sitesinden alınmıştır.

Kaynaklar: whitehouse, hhs, wikipedia, youtubehealthnewsreview, thedrozshow, twitter

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?