TRT’nin Yarışmasında “Organik Hoşaf” Projesinin Birinci Olduğu İddiası

TRT’nin Yarışmasında “Organik Hoşaf” Projesinin Birinci Olduğu İddiası başlıklı içeriğimizde, söz konusu iddianın doğru olup olmadığını ele aldık.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, TRT’de düzenlenen “Bir Fikrin mi Var” isimli girişimcilik yarışmasında “Organik Hoşaf” projesinin birinci olduğu iddiası ortaya atıldı. Ancak bu iddia doğru değildir. 


organik hoşaf

İddiaya göre, sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yaptığı, TRT’nin “Bir Fikrin mi Var” adlı yarışma programında Organik Hoşaf adlı projenin birinci olduğu lanse edilerek çeşitli tartışmalara yol açılmıştır.


Sosyal Medyada Tepkiler Yağdı

İşte sosyal medyadan “Organik Hoşaf” projesinin birinci olduğunu iddia eden paylaşımlar:


organik hoşaf


lütfü türkkan
MHP Milletvekili Lütfü Türkkan

organik hoşaf
Uğur Dündar

Ancak iddiaların tersine, bilim değil, bir girişimcilik yarışması olan “Bir Fikrin Mi Var” adlı programda yarışmayı kazanan, Kübra Ağca’nın “Organik Hoşaf” projesi olmayıp, Adnan ve Uğur Kal kardeşlerin “Hız Ayarlı Yol Kasisi” adlı projesi olmuştur.


hız ayarlı yol kasisi


Yapım Şirketi Açıklama Yaptı

Söz konusu iddia hakkında girişimcilik yarışmasının yapımcısı olan şirket sosyal medya üzerinden açıklama yaparak, tartışmalara noktayı koydu.

bir fikrin mi var


Vatan Şaşmaz’dan Açıklama Geldi

Yarışma programının sunucusu Vatan Şaşmaz da, Best Fm‘de yayınlanan “Konuşan Türkiye” adlı radyo programında iddia dair bir açıklama yaptı. Vatan Şaşmaz, sosyal medyada hızla yayılan iddiayı kastederek “Kimsenin yüzüne söyleyemeyeceklerini, sosyal medyada fütursuzca konuşularak mavra yapılıyor. Maalesef birisi kırılır mı, saygı sınırını aşar mı?’ kimse bunu düşünmüyor” dedi.

Vatan Şaşmaz
Vatan Şaşmaz

Şaşmaz son olarak şunları da ekledi: “Ben de en nihayetinde sunucuyum. Ama böyle bir olayda da sunucunun dövülmesi de hep gelenek. Ben buna alışığım. Ama şunu unutmamak lazım. Orada hayalleri kırılan bir gıda mühendisi kızımız var. İnsanların konuşurken, bunu da unutmaması lazım. Problem hoşaf ismi, kulağa biraz komik gelmesinden dolayı mavraya gayet açık olması.”


Soner Yalçın’ın “Başörtülü Hoşaf” Yazısı

soner yalçın
Soner Yalçın

Sözcü Gazetesi yazarı Soner Yalçın, “Organik Hoşaf” projesinin birinci olduğu iddiasıyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Soner Yalçın, Fransa’daki peynir ayaklanmasına atıfta bulunarak, Kübra Ağca’nın Organik Hoşaf projesinin aslında Türkiye için ne kadar yararlı olabileceğine değindi.

Bir genç gıda mühendisi:

Adı Kübra Ağca.

TRT’de düzenlenen “Bir Fikrin mi Var” isimli yarışmada “organik hoşaf” projesiyle finale kalması sosyal medyada infial yarattı!

Genç Kübra’nın hoşaf üretim projesi, pastörize etmeden raf ömrünü uzatmaktı.

Yalçın, “…diğer yarışmacıların hakkını yemek istemem ancak Kübra’nın hakkı birinciliktir diyerek, şunları da ekledi:

“Sırf başörtülü olduğu için bir genç bilim insanına saldırı doğru değildir. Niye böyle gerici bir noktaya savrulduk biz? Meselenin özünü kaçırıyoruz. Küresel şirketlerin katkı maddelerle insanlığı ölüme sürüklediğini görmüyor musunuz? Kübra Ağca buna karşı alternatif sağlıklı beslenme için çaba harcıyor ise nasıl onu desteklemeyiz?

Zihninizi kirleten ‘gardırop muhalefetini’ bırakınız artık! Lütfen. Sağcısıyla solcusuyla herkesin katıldığı Fransa’daki peynir ayaklanmasını şiar edininiz.” Kaynaklar: 1-Twitter 2-Hürriyet 3-Sözcü 4-Youtube


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?