TRT Arkadaşım Eşşek Şarkısını Yasakladı İddiası

“TRT Arkadaşım Eşşek Şarkısını Yasakladı İddiası” başlıklı içeriğimizde, TRT’nin 1980’li yıllarda Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşşek” şarkısını yasakladığı iddiasını inceledik.

NOT: Albümde şarkının özgün adı Arkadaşım Eşşek olarak geçmekte olduğundan yazıda eşek kelimesi yerine eşşek yazılacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=p1lGR0LC_2s

1980’li yıllarda darbe yasakları sanat ve sanatçıyı da kapsıyordu. 1981 yılının sonunda “Sözüm Meclisten Dışarı” albümünü yayınlayan Barış Manço’nun albümünde yer alan “Arkadaşım Eşşek” şarkısının da bu kapsamda yasaklanan şarkılar arasında yer aldığı iddia edilmektedir. Peki bu iddia doğru mu? Konuyla alakalı farklı kaynaklarda farklı iddialar mevcut.

Arkadaşım Eşşek Yasaklandı mı?

Bazı kaynaklara göre, Barış Manço’nun “Sözüm Meclisten Dışarı” albümünde yer alan ve en sevilen şarkılarından biri olan “Arkadaşım Eşşek” isimli şarkısı yasaklanmamıştır. Hatta albümdeki 9 şarkıdan 3 şarkı haricinde tamamı TRT denetimine takılmış, fakat “Arkadaşım Eşşek” şarkısı bunlar arasında yer almamıştır. TRT denetleme kurulu tarafından denetlenen albümde Arkadaşım Eşşek, Şehrazat, Dönence şarkıları denetimden geçmiştir. Ancak diğer şarkılar radyoda ve televizyonda yayınlanmak üzere denetimden geçememiştir. Bunun üzerine Barış Manço, 4 Kasım 1981 tarihinde albümdeki diğer 6 şarkının da radyo ve televizyonda yayınlanabilmesi için dönemin TRT genel müdürü Macit Akman’ı ziyaret etmiş ve albümün denetim kurulu tarafından yeniden incelenmesini rica etmiştir. Bunun üzerine yapılan denetlemeler sonucu olumlu sonuç alınmış olmalı ki, Barış Manço 1982 yılında iki defa TRT’de İzzet Öz’ün hazırladığı “Teleskop” programına katılmıştır ve programda Arkadaşım Eşşek, Şehrazat, Dönence şarkılarının yanında Ali Yazar Veli Bozar ve Hal Hal şarkılarını da seslendirmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=PbpkCq9RqGo

Bazı kaynaklarda ise “Arkadaşım Eşşek” şarkısının yasaklanmadığı ancak tavsiye niteliğinde uyarı yapıldığı ve eşek yerine kuzu denilmesinin daha iyi olacağının önerildiği yer almaktadır. Bu öneri kararının gerekçesi olarak ise insanın eşekle arkadaş olamayacağı nedeninin sunulduğu belirtilmiştir.

Birçok İnternet sitesinde ve haber kaynağında ise yukarıda bahsedilenden farklı olarak 1980 döneminde “Arkadaşım Eşşek” şarkısının yasaklandığı iddia edilmektedir.

Bu haber sitelerinin neredeyse tamamı “Arkadaşım Eşşek” şarkısının yasaklandığını belirtmekle beraber, kaynak olarak  TRT’nin hazırladığı iadeiitibar mahiyetinde “Yasaklı Şarkılar” adlı programı göstermektedir. TRT’nin 50. yılına özel olarak hazırlanan yayının bir bölümünde yer verilen “Yasaklı Şarkılar” adlı programı, aşağıdaki videonun 41. dakikasının sonlarından itibaren izleyebilirsiniz. Programın hiçbir kısmında Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşşek” şarkısından bahsedilmediği görülmektedir.

Yasaklı Şarkılar‘ın bir başka yayınında da sadece Orhan Gencebay’dan bahsedilmiş ve yine Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşşek” şarkısından söz edilmemiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=uDZCYnpkPO8

Tüm bu iddiaların ve kaynakların incelenmesi sonucu, “Arkadaşım Eşşek” şarkısının yasaklandığına dair kesin bir sonuca olarak ulaşılamamaktadır. Ancak şarkıya tavsiye niteliğinde uyarı yapıldığını düşündürebilecek, Barış Manço’ya ait aşağıdaki videoda bulunan açıklama sebebiyle iddianın doğruluk yüzdesini %30 olarak belirledik.

https://youtu.be/7jTbMOzRRVQ?t=51


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %30


Kaynaklar: barismancomix, wikizero, posta, hürriyet, güneş, akşam

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?