Toprak Altında Yaşayan Balık İddiası

Toprak altında yaşayan balık iddiasını dogrula.org olarak ele aldık. Twitter‘da paylaşılan bir videoya göre, kuru bir toprak altından çıkarılan canlının balık olduğu ve 4 yıla kadar su olmadan yaşadığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğrudur.

İddiaya göre kendilerini toprağa gömen bu balıklar, 4 yıla kadar susuz yaşayabilme özelliğine sahiptir. Adı Protopterus olan bu balık türü, Afrika akciğer balığı olarak da bilinmektedir.


toprak altında yaşayan balık


Akciğerli balıklar, solungaç solunumu yapmakla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda ve şartlar müsait olduğunda hava solunumu da yapabilen tatlı sularda yaşayan balıklardır. Genelde vücutları uzun yapılıdır ve zeminde sürünebilme özelliğine sahiptirler. Akciğerli balıklar sınıfından olan Afrika akciğer balıkları, genelde kurak mevsimlerde nehirlerde, bataklıklarda ve göllerde sular çekilince kendilerine yaşam alanları oluştururlar.

toprak altında yaşayan balık 3Su seviyesi, kuraklıktan kaynaklı olarak riskli duruma geldiğinde, Afrika akciğer balıkları, kendilerini toprağın içine gömerler. Toprağın içine giren Afrika akciğer balıkları, burada kendilerine bir tünel kazarlar ve tünelde çamurdan bir kozanın içinde yaşarlar.

Yaşamlarını toprak altında devam ettirebilmek ve hava girişini sağlamak için mukuslu bir sıvı salgılarlar. Solunum için kozanın içinde sadece ağızlarını açık bırakırlar.

Uzun yaz uykuları için metabolizmalarını büyük ölçüde yavaşlatırlar ve kuyruklarındaki fazla kas dokularından kurtulurlar. Vücut fonksiyonları yavaşlayan bu balıklar, derin uykuya dalarlar. Aşağıdaki görselde, kendilerini toprak altına gömme evrelerini görebilirsiniz:


toprak altında yaşayan balık 4


Su seviyesi tekrar yükseldiğinde, çamurdan çıkarlar ve önceki gibi hayatlarına devam ederler. Ayrıca, toprak altından çıkmadan 4 yıla kadar yaşayabildikleri de yapılan araştırmalar arasındadır.Uyku sürelerince gerekli olan besin ve enerjiyi, kendi kas dokularını eriterek sağlayabilirler. Afrika akciğer balıklarının dişileri, yumurtlamak için daha derinlere tüneller kazarak yumurtalarını buralarda korurlar.

Günümüzde, nesilleri tükenmekte olan Afrika akciğer balıkları halen Avustralya, Güney Amerika ve Güney ile Batı Afrika’nın tatlı sularında yaşamlarını sürdürmektedirler.Yukarıdaki videoda görüleceği üzerinde, Afrika akciğer balıkları, çamurlu toprakta tünel açabilmekte ve burada uzunca zaman yaşayabilmektedirler. Ayrıca nesillerinin azaldığının düşünülmesine rağmen, etlerinin lezzetli olduğunu düşünen yerliler tarafından da avlanmaktadırlar.


yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: Twitter, Amusing Planet, BBC, pitara.com, dailymail.co.uk, Youtube


[Toplam: 6   Ortalama: 4.3/5]

Toprak Altında Yaşayan Balık İddiası” için bir yorum

 • Avatar
  30 Eylül 2020 – 10:38 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  hi there
  here is the your quote on the Country targeted organic website traffic:

  https://hyperlabs.co/quote/

  thanks and regards
  Mike
  Hyperlabs LTF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?