Tokat Amasya Yolunda Hatalı Kavşak İddiası

Tokat Amasya yolunda hatalı kavşak olduğu iddiasını dogrula.org olarak inceledik. Geçtiğimiz günlerde, Liberal Demokrat Partisi Eski Genel Başkanı Cem Toker, Twitter hesabından bir fotoğraf paylaştı. Toker’in iddiasına göre, fotoğrafta görünen hatalı kavşak, yeri belirtilmemekle birlikte “halen kullanımda olup” ciddi kazalara sebebiyet verme ihtimaliyle karşı karşıyadır.

tokat amasya hatalı kavşak


tokat amasya hatalı kavşak


Hatalı Kavşak Nereye Ait?

Ancak söz konusu fotoğraf 2012 yılına ait bir haberden alınmıştır. Habere göre fotoğraf, Tokat-Amasya Karayolu 39’uncu kilometrede Çaylı Kasabası girişi önüne yapılan bir kavşağa aittir.


tokat amasya hatalı kavşak 3

 


Ocak 2012 tarihinde, olması gerekenden daha büyük yapılan kavşakta, sürücülerin kavşağa çarpmaması için 100 metre önceden uyarı levhaları koyularak yol tek şeride düşürülüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü kavşağı kendisini yapmadığını, Çaylı Belediye Başkanlığının yaptığını ileri sürmüştür. Ancak Çaylı Belediyesi ise kavşağı yolu yapan taşeron şirketin yaptığını iddia etmiştir.

Kazaya davetiye çıkarmak için yapılmış gibi görünen hatalı kavşağın kimin tarafından yapıldığı ortaya çıkmamıştır. Karayolları Genel Müdürlüğünün 2012 yılında yaptığı açıklamayla, kavşağın yeniden yıkılıp yapılacağını duyurmuştu.

Haritada Ortaya Çıktı

Google Maps‘in en son 2015 verileriyle düzenlediği haritada, şimdiki haliyle Tokat-Amasya yolunun Çaylı Belediyesine giriş yoluna ait fotoğrafları yer almaktadır. Fotoğraflardan görüleceği üzere söz konusu hatalı kavşak düzeltilmiştir.

tokat amasya hatalı kavşak
Çaylı Kasabası giriş kavşağı

tokat amasya hatalı kavşak 2
Çaylı Kasabası giriş kavşağı

Ciddi kazalara sebebiyet verebilecek hatalı kavşağın 2012 yılında Çaylı Kasabasının girişine yapıldığı doğrudur. Ancak, Cem Toker’in paylaşımındaki kavşağın halen düzeltilmediği iddiası doğru değildir. 


50
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: 1-Haberler.com 2-Google Maps  3-Hürriyet


[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?