Taştan Yapılan Kağıt

Taştan yapılan kağıt yazımızda; ıslanmayan, yırtılmayan, yanmayan ve mermer atıklarından üretilen kağıt konusunu inceledik.

taş kağıt

Tayvan’da bir şirket, taştan kağıt üretilen bir metot geliştirdi. Mermer madenlerinin atıklarından yapılan kağıt, sağlam ve suya dayanıklı olmasıyla avantaj sağlıyor. Bu kağıtlar yırtılmıyor, yanmıyor ve su geçirmiyor. Üretilen yüksek kaliteli ekolojik kağıt, çevreye zarar veren geleneksel kağıt üretimine harika bir alternatif.

Geleneksel olarak kağıt, odun özünden elde edilen selüloz elyaflardan yapılır. Bir ton kağıt üretmek için yaklaşık 20 ağaç gerektiği tahmin edilmektedir. Her yıl 340 milyon ton kağıt tüketilmesinin ormanlarımızın geleceği için bir meydan okuma olduğu aşikar. Ancak Tayvanlı bir şirket, çevre dostu bir alternatif buldu – ahşabı mermerle değiştirdi.

Yırtılmayan taş kağıdı

1998’de kurulan Tayvan Lung Meng Technology (TLMT), madenlerden toplanan mermer atığından lüks bir kağıt üretilmesine olanak tanıyan bir teknoloji geliştirdi.

Taş, içerdiği kalsiyum karbonatın %80’ini çıkarmak için ezildi. Daha sonra toksik olmayan bir plastik reçine ile birleştirilerek su ile soğutulmadan kaynama noktasına getirildi.

Sonuç olarak; hafif, yırtılması zor ve çok şaşırtıcı şekilde – yangın, su ve zararlılara karşı dayanıklı olan çok kaliteli bir kağıt üretilmiş oldu.

Islanmayan taş kağıt

Taş kağıt sağlamlığının ötesinde, çok ilginç sürdürülebilir özelliklere sahip.ıslanmaz kağıt

Birincisi, mermer atık kullanmak otomatik olarak odun kaynaklarını koruyor. Geleneksel kağıt üretimiyle karşılaştırıldığında, mermer kağıt sadece az miktarda su gerektiriyor ve çok az CO2 salınımı oluyor. TLMT web sitesine göre, bir ton geleneksel kağıdın bir ton mermer kağıtla değiştirilmesi, 20 ağaç ve 28.000 litre su tasarrufu sağlıyor, 900 kg CO2 emisyonunu önlüyor.

Buna ek olarak, taş kağıt kolayca geri dönüştürülebiliyor. Daha fazla kağıt üretmek için yeniden kullanılabiliyor veya geri dönüştürülmüş plastik kullanan ürünlere dahil edilebiliyor. Üstelik taş kağıtlar ışıkta parçalanma özelliğine sahip, uzun süre güneşe maruz kaldığında bozuluyor.

Çoktan 40 ülkeye ihraç edildi

taş kağıttan çanta
taş kağıttan üretilen paket ve kaplar

Bu girişim patentlidir ve Avrupa ve Amerika’da kırk ülkeye pazarlanmıştır.

taş kağıttan defter
taş kağıttan üretilen takvim

Mermer kağıt çoğunlukla sızdırmazlık özelliğine gereksinim duyan restoranlarda poşet yapımında kullanılıyor. Ayrıca; takvim, lamba, çanta, davetiye, kartvizit, broşür, etiket, harita, bilet, afiş vb. çeşitli ürünler de mermer kağıt kullanılarak yapılıyor.

kağıt taş
taş kağıttan üretilen saksı

Beyaz Saray Tarihi Derneği, taş kağıtları hediye çantaları için kullanan TLMT müşterilerinden bir tanesi.

Türkiye’de yıllardır satışı yapılan taş kağıdın fiyatı da şöyle:

En incesi 168 gram olarak satışa sunulan taş kağıdın fiyatı 1.12 TL.

170 gram selüloz kağıdın fiyatı ise 83 kuruş.


Kaynaklar: bbc, livingcircular, taskagit, youtube1, youtube2, youtube3

 

[Toplam: 7   Ortalama: 4.3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?