Taşeron Nedir? Taşeron İşçi Kime Denir?

Taşeron işçisi; kamu kurumlarınca yapılan hizmet alım ihalesini kazanan özel sektör firması bünyesinde istihdam edilen, ancak fiilen kamu kurumu işyerinde çalışan ve kamu hizmeti yürüten işçidir.

Kadrolu işçiden en önemli farkı, kadrolu işçinin işvereninin kamu kurumu olması, fakat taşeron işçisinin işvereninin özel sektör şirketi olmasıdır.

Taşeron veya tali işveren; alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici gibi isimlerle de anılan, birçok durumda bir işi veya işin bir kısmını gerçekleştirmek ya da işverenin sözleşmesindeki tüm yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla anlaşma imzalayarak üstlenen diğer yüklenicidir. Taşeronluk sistemi, uzmanlık gerektirmeyen işlerin yapımının başka bir firma tarafından üstlenmesini de ifade eder.

Kamu kurumları, yapmakla yükümlü oldukları hizmetlerini yerine getirmek için insan gücünden faydalanırlar. Taşeron firma sisteminde bir işveren, mal veya hizmetlerini başka bir firmaya yaptırır. Böylelikle işletmeler, kendilerinin yapacağı iş ve hizmeti, aynı işi yapan başka işverenlere yaptırır. Bu hizmeti yürüten firmalara da taşeron firma adı verilir.

taşeron

İşveren giderlerinin daha az maliyetli olması için genelde işler taşeron firmalara verilir. Asıl işverenler, kıdem tazminatı gibi işçi haklarından muaf olmak için de taşeronlarla çalışmayı tercih eder.

Taşeronluk en fazla inşaat sektöründe yaygındır; inşaatçılar genellikle sıhhi tesisat, elektrik işleri, boyama ve diğer görevleri taşeronlara devreder. Kurumlar asıl işlerini yürütürken, taşeronlara devredilen yemek hizmetleri, makam şoförlüğü, güvenlik faaliyetleri ve genel temizlik faaliyetleri gibi yardımcı işler de asıl işin yapılması / üretilmesi için önemli rol oynar.

Son zamanlarda taşeron terimi daha genel bir anlamda sözleşmeli yapılan her türlü işe atıfta bulunmak için kullanılmaya başlanmıştır.

Bir taşeronun yaptığı iş için en yaygın kullanım alanı yapı işleri ve genellikle inşaat mühendisliği iken, günümüzde taşeronlar için iş fırsatları çok daha geniş bir alana yayılmıştır. Bilişim teknolojileri ve diğer bilişim sektörleri buna örnektir.

Neden Taşeron Kullanılır?

Sözleşme ve taşeronluk, işbölümünün veya uzmanlaşmanın kurumsal ifadeleridir. Bu tür formlar, hizmeti kendi bünyesinde sunmaktan daha az maliyetli olan taşeron sistemini kullanmaktadır. Bazı iş türleri, bir şirkette günlük olarak gerekli olmayan, uzmanlaşmış ve çoğu zaman pahalı olan beceriler gerektirir; bu gibi hizmetleri şirket bünyelerinde sağlamak ucuz değildir.

Taşeron kullanmanın başlıca dezavantajları, işlev üzerinde kontrolün azalması ve gelecekteki maliyetleri tahmin etme kabiliyetinin az olmasıdır.

taşeron

Kadrolu İşçi Nedir?

Kadrolu işçi olabilmenin ilk şartı, Kamu Personeli Seçme Sınavına katılarak, belirlenen alanda gereken KPSS puanını almaktır.

Devlet işçisi olmak için bu sınavdan 60 puan almak şarttır.

Ayrıca, KPSS sınavı uygulanmadan İŞKUR’a yapılan başvurularla da işçi olmanın yolu açılmıştır. Adaylar yazılı, sözlü ya da uygulamalı olarak sınavlara tabi olurlar.

Bir taşeron işçi, iş masraflarını kendisi öder ve bir sözleşme uyarınca iş tamamlanmadığında dahi maaş almama riski alır; sözleşmeli bir çalışanın ise genellikle işle ilgili masrafları işverenden tarafından karşılanır ve çalışan kişi, işinin tamamlanıp tamamlanmadığına dair bir maaş bordrosu alır.

Kadrolu İşçinin ve Devlet Memurunun İşten Çıkarılması

Devlet memurları, 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununa tabi olarak çalışmaktadır. Dolayısıyla bir memur ile kurumu arasında hukuki bir anlaşmazlık olduğunda karar mercii idare mahkemeleri ya da Danıştay olmaktadır.

İşçi ile işveren arasında hukuki bir anlaşmazlık olduğunda ise nihai karar mercii bu kez iş mahkemeleri ya da Yargıtay olmaktadır.

Memurluk konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


KAYNAKLAR

TDK  Tbbdergisi  Smallbusiness   Definitions   Devletdestekli

İşçidünyası

[Toplam: 17   Ortalama: 3.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?