Ana sayfa Genel Suriyelilere Sınavsız Üniversite, Bedava Telefon İddiaları

Suriyelilere Sınavsız Üniversite, Bedava Telefon İddiaları

736
0
suriyeliler bedava telefon sınavsız üniversite

Suriyelilere Sınavsız Üniversite, Bedava Telefon İddiaları başlıklı içeriğimizde, Suriyelerin sınavsız üniversiteye gittiklerini, para ödemeden telefon kartı dağıtıldığı iddialarını ele aldık. Sosyal medyada sık sık gündeme gelen bu iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, Suriyelilerin sınavsız üniversitelere yerleştiği ve bedava telefon kartı kullandıkları iddiaları doğru değildir. 

1- Suriyelilere Sınavsız Üniversite İddiası

Suriyeli öğrencilerin sınava tabi tutulmadan, şartsız, koşulsuz olarak üniversitelere girebildikleri iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Suriyeli üniversite öğrencileri, diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi aynı şartlara tabi tutulmakta ve onlar gibi bazı prosedürleri yerine getirerek Türkiye’deki üniversitelere girebilmektedir. Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere ilişkin yönetmeliğe göre, bu şartlar belirtilmiştir.


suriyelilere sınavsız üniversite iddiası


Buna göre, Suriyeli bir öğrencinin bu haktan yararlanabilmesi için ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimine başlamış ve yarıda kalmış olması gerekiyor. Bunun için diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı(YÖS)’na girmeleri gerekmektedir. Suriyeli öğrenciler, kendi ülkelerinde yarıda bıraktıkları üniversite eğitimlerine Türkiye’deki üniversitelerde istenilen koşulları sağlayarak, not ortalamalarının belirli bir seviyede olması istenmektedir.

Özel durumlarda YÖK, Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitim ve öğretimin sürdürülemez olduğu ülkelerdeki öğrenciler belirli şartlar ve usullere göre Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurusu yapabilmektedir.


suriyelilere bedava telefon şartsız üniversite


Buna ek olarak, YÖK’ün 2012-2013 eğitim öğretim yılında yaptığı düzenlemede 7 üniversiteye yatay geçiş için “özel öğrenci” statüsü getirilmiştir. Suriye ve Mısır’da eğitim görmekteyken ara vermek zorunda kalan Türk vatandaşları, bu ülkelerin vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşları, yatay geçiş için istenen belgelere sahip değilse, aşağıda belirlenen 7 üniversitede resmi kayıt yaptırılmadan sadece ders görebilecekleri belirtilmiştir. Özel öğrencilik statüsünde eğitim hakkı verilen bu öğrenciler, öğrencilik haklarından yararlanmamakta ve üniversiteye resmi olarak kayıt olmamaktadır.


suriyeliler sınavsız üniversite


2- Suriyelilere Bedava Telefon Kartı İddiası

Bir diğer iddiaya göre ise, Suriyelere bedava telefon dağıtılacağı, telefon faturalarının ise vatandaşlar tarafından ödeneceği iddia edilmiştir. Ancak bu iddia da gerçeği yansıtmamaktadır. Bazı yayın organlarında bu iddia, “Suriyelilerin telefon faturalarını da biz ödeyeceğiz” başlığıyla haber yapılmıştır.


suriyelilere bedava telefon ihalesi


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü‘nün resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, telefon arama kartı ihalesinin çarpıtıldığı ifade edilmiştir. İhalenin yapılmasının amacı, yabancı ülke vatandaşlarının konsoloslukları ve ülkelerinin makamlarıyla belge temini açısından iletişimin hızlandırılması ve sınır dışı edilme işlemlerinin kolaylaştırılmasıdır.

Buna göre, telefon kartı alımları yalnızca savaş ve şiddet ortamındaki ülkelerinden sığınarak Türkiye’ye gelen Suriye vatandaşlarını değil, Göç İdaresi’nin Geri Gönderme Merkezlerinde sınır dışı edilmek üzere tutulan ve iletişimlerini sağlayamayan sınırlı sayıdaki yabancı ülke vatandaşlarını kapsamaktadır.


suriyelilere bedava telefon


TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, Suriyelilere bedava telefon kartı dağıtıldığı iddiasına ilişkin, medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Sadece Türkiye’deki Geri Gönderme Merkezlerinde kalan ekonomik durumu zayıf göçmenler avukatlarını, yakınlarını ya da kendi ülkelerini ücretsiz arayabilecekler.” dedi.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: YÖK 1, YÖK 2, YÖK Yatay Geçiş Duyurusu, Göç İdaresi

[Toplam: 6   Ortalama: 4.7/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*