Suriyelilere Kızılay Kart ile 930 TL Verildiği İddiası

Suriyelilere Kızılay Kart ile 930 TL Verildiği İddiası başlıklı yazımızda, Suriyelilere özel olarak, içinde 930 Türk Lirası bulunan Kızılay Kart verildiği iddiasını ele aldık. Bu iddia doğru değildir. 

Yılmaz Özdil ve Onurlu Yazarlar isimli Facebook sayfasında yapılan bir paylaşımda, Suriyelilere aylık harcamaları için 930 TL verildiği iddia edilmiş ve bu gönderi 51 bin üzerinde paylaşılmış ve 7 binden fazla beğeni almıştır.

Yapılan paylaşımdaki Kızılay Kart‘ın fotoğrafı olduğu iddia edilen görsel, gerçeği yansıtmamaktadır. Görsel üzerindeki “Suriyeliler içindir” ve “Aylık 930 TL. Yardım Kartıdır” ifadeleri kart üzerine sonradan eklenmiş olup görsel montajlanmıştır.

Aşağıdaki fotoğraflara dikkatli bakıldığında, orijinal olan ile montajlı olan halinde, kart numaralarının aynı olduğu ve gri ile kırmızı renkle yazılan yazıların sonradan montajla eklendiği açıkça görülebilmektedir. Ayrıca görselin bilerek netliğinin kaybettirildiği anlaşılmaktadır. Fotoğrafın orijinal hali, Anadolu Ajansı‘nın 2014 yılında yaptığı bir haberden alınmıştır.


suriyelere kızılay kart 930 tl iddiası


suriyeliler kızılay kart verildiği iddiası 930 tl


Birleşmiş Milletler Fonuyla Kızılay Kart

Türkiye’de bulunan 4 milyon civarındaki mülteciden 1 milyon 301 bin 900’üne verilen Kızılay Kart, Avrupa Birliğinin (AB) İnsani Yardım ve Sivil Koruma birimi olan ECHO tarafından fonlanmaktadır. 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık‘ın Kızılay Kart ile ilgili yaptığı açıklamaya göre:

“… Özellikle yaş grupları açısından baktığımızda, 1,3 milyon kullanıcının yaklaşık yüzde 61’i 17 yaşın altındaki çocuklardan, yüzde 51’i kadınlardan, yüzde 6’sı da engelli bireyi bulunan ailelerden oluşuyor. Bu şu anlama geliyor; program en fazla kırılgan, yardıma ve korunmaya ihtiyacı olan mültecileri seçmiş. Bu programı sadece Suriyelilere uygulamıyoruzKızılay Kart‘tan faydalanan yüzde 91 kullanıcı Suriyeli ama onun dışında da 65 farklı vatandaşlıktan insan var. Bunun içinde ABD, Belçika, Fransa gibi AB üyesi ülke vatandaşı da var ama ağırlıklı olarak Irak, Afganistan, Libya, İran, Mısır gibi ülkelerden insanlar buluyor.”

2016 yılında yapılan bir başka haber sitesinde de, Kızılay Karta AB İnsani Yardım Komisyonunun 348 milyon euro maddi kaynak sağladığı bilgisi bulunmaktadır:

Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı birlikteliğiyle yürütülen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında, kamplar dışında bulunan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne kayıtlı diğer sığınmacılara her ay kişi başı yüzer lira nakdi yardım” yapılacağı ifadeleri yer almaktadır.

AB İnsani Yardım Yetkilisi olan Sara McHattie ise, yaptığı açıklamada, uygulanan programın bir iş birliği içinde olduğunu belirterek şunları söylemiştir:

“…Biz Türk hükumetine bağlı kuruluşlarla harika bir iş birliği içerisindeyiz. Kontratı çoktan imzalanmış ve devam eden projeler var. Söz konusu projeleri durdurmak için herhangi bir sebep yok.” 


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook, Anadolu Ajansı, Kamupersoneli.net, TRT, Türk Kızılayı 


[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?