Ana sayfa Genel Araştırma Suriye İç Savaşında Kaç Çocuk Öldü?

Suriye İç Savaşında Kaç Çocuk Öldü?

1422
0
suriye iç savaşında çocuk

22 Kasım’da Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşen zirve, Suriye İç Savaşının geleceğini belirleyen önemli bir gelişme oldu. Bu zirve, 2017 yılının başlarında başlayan Astana Sürecinde sona gelindiğini ve Suriye ordusuyla müttefiklerinin sahadaki başarılarını tescillediği anlamına geliyor.

Rusya’nın Soçi kentinde Suriye’nin geleceğinin konuşulduğu üçlü zirve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla gerçekleşti.

Soçi Zirvesi ve sonrasında yapılan açıklamalarda Suriye’nin geleceği ile ilgili olumlu mesajlar verildiyse de, Mart 2011‘den bu yana yaşanan iç savaşın yaralarını sarmak kolay olmayacaktır: yıkılan kentlerin inşası, parçalanan aileler ve yaşamını yitiren çocuklar Suriye’nin geleceğini etkilemeye devam etmesi beklenmektedir.


suriye iç savaşında kaç çocuk öldü


Suriye İç Savaşında Ölen Çocukların Sayısı

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Mart 2011 yılından bu yana devam eden Suriye iç savaşı boyunca çocuklara karşı işlenen hak ihlallerini ele alan bir rapor yayımladı. Raporda 26 binden fazla çocuğun öldüğü belirtildi. Rapora göre;

  1. Suriye yönetiminin 21 bin 631 çocuğun ölümünün sorumlusu olduğu;
  2. Rusya‘nın saldırılarında ise en az 1529;
  3. DEAŞ‘in rastgele saldırı ve infazlarında da en az 711;
  4. DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun Eylül 2014 ‘ten itibaren düzenlediği saldırılarda en az 723;
  5. PKK/PYD‘nin, en az 127 çocuğu öldürdüğü ve 503 çocuğu da alıkoyduğu belirtildi.

Ayrıca raporda belirtildiğine göre, rejim karşıtı silahlı grupların rejim güçleriyle çatışmalarında en az bin 24 çocuk öldürülürken, 701 çocuğun ise kimler tarafından öldürüldüğü bilinmediği belirtilmiştir. Suriye İnsan Hakları Ağı’nın verdiği rakamlar toplandığında, Mart 2011’den bu yana Suriye’de en az 26.446‘dan fazla çocuğun yaşamını yitirdiği ortaya çıkmaktadır.

Ancak Suriye iç savaşında, Suriye İnsan Hakları Ağı’nın belirttiği rakamların üstünde çocuk ölümlerinin gerçekleşmiş olabilir. Çünkü Suriye’de yaşanan genel ölümler ile ilgili verilen rakamlar arasında tutarsızlık olduğu daha önce de görülmüştü. Suriye Politika Araştırmaları Merkezi Mart 2011 – 11 Şubat 2016 tarihleri arasında 470.000 ölümün gerçekleştiğini belirtirken, BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura 15 Mart 2011 – 23 Nisan 2016 gerçekleşen ölüm sayısının 400.000 olduğunu belirtmişti. Benzer bir çelişki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Suriye İnsan Hakları İhlalleri Dokümantasyon Merkezi’inin belirttiği rakamlar arasında da vardır.

Bununla beraber The Guardian Gazetesinin Ocak 2016’da  Suriye Politika Araştırmaları Merkezi  raporlarına daynarak yaptığı haberde, Şubat 2016’ya kadar ülke nüfusunun % 11,5’inin öldüğü veya yaralandığı belirtilmiştir. Bu oran Şubat 2016 için geçerli olsa da, Suriye’deki yıkımın boyutlarını gözler önüne sürmesi açısından önemlidir.


suriye iç savaşında kaç çocuk öldü


türkiyede kayıtlı suriyeli sayısı
Türkiye’de Kayıtlı Suriyeli Sayısı

Suriye İç Savaşının En Büyük Kurbanı Çocuklar Oldu

Halep Üniversitesinde öğretim üyesi ve aynı zaman gazeteci olan Halid el-Khateb, Al Monitor‘a yazdığı yazıda, kurtarılan bölgelerde çocuk işçiliğinin tırmanışta olduğunu belirtmiştir.

Khateb, Suriyeli çocukların okula gitmek yerine muhtelif nedenlerle çalışmak zorunda kaldıklarını ve genelde ayda 40-50 dolar karşılığında günde 12 saat çalıştıklarını belirtmiştir.

Bununla beraber, Mart 2017‘de UNICEF Suriye’de çocuklara yönelik ihlallerin 2016 yılında en yüksek düzeye çıktığını açıklamıştı. UNICEF’e göre 2016 yılında öldürülen çocuk sayısı 2015’e oranla % 20 artarak Suriyeli çocuklar açısından en kötü yıl olmuştur.

6 yıldır süren Suriye iç savaşının sonucunda yaklaşık 6 milyon çocuk yapılacak insani yardımlara muhtaç duruma gelmiştir. Milyonlarca çocuk evlerini terk etmek zorunda kalırken, 2,3 milyondan fazlası Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak’ta mülteci olarak sığınmıştır. Türkiye’de bulunan 1,28 milyon Suriyeli çocuktan 870 bini okul çağındaki çocuklardan oluşurken, bunlardan sadece 490 bini okula kayıt olabilmiştir.

Editörün Notu:

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Suriye İç Savaşının üçüncü yılında kapsamlı bir rapor yayınladı. Bu rapora göre Nisan 2014 itibarıyla Suriye nüfusunun yarısı, iç savaşın etkilerine doğrudan maruz kalmıştır. Savaşın yıkıcı etkilerinden kaçan mültecilerin %75’inden fazlası ise çocuk ve kadınlar oluşmuştur.

Dünyanın çeşitli ülkelerine iyi bir yaşam sürmekten ziyade; güvenlik, beslenme, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılama amacıyla sığınan bu %75’lik oran; güvenli buldukları ülkelerde de istismara açık hale getirilmişlerdir.

Dünyanın çeşitli ülkelerine insani ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sığınan bu %75’lik oran; ölüm, kaçırılma, istismar, kayıt dışı çalıştırılma ve dilendirilme ile devlet-lerin sığınmacılar üzerinde uyguladığı politikaların  arasında sıkışmıştır.

suriye iç savaşında çocuklar

Dünyanın çeşitli ülkelerine sığınmak için Suriye İç Savaşından kaçan çocukların büyük bir kısmı henüz yoldayken yaşamlarını yitirdiyse de, Avrupa veya çeşitli ülkelere sığınabilen çocuklarda hayat garantisini bulamamışlardır. Örneğin Anadolu Ajansının 29.08.2016 tarihli haberine göre, Almanya’ya sığınan  yaklaşık 9 bin sığınmacı çocuğun akıbeti hakkında haber alınamamıştır;

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesinin Federal Kriminal Dairesine (BKA) dayandırdığı haberinde, Almanya’da 1 Temmuz 2016 itibarıyla 8 bin 991 sığınmacı çocuğun kayıp olarak bildirildiği, bu sayının 1 Ocak 2016’da 4 bin 749 olduğu ifade edildi.

Peki hayatta kalanlar?

Suriye İç Savaşının, hayatta kalan çocukları nasıl etkilediğini, Osman Sağırlı’nın Aralık 2012’de Atma mülteci kampında çektiği fotoğraf yansıtmıştır.


suriye iç savaşı çocuk


Bu fotoğraf Hudae isimli dört yaşındaki bir kız çocuğuna ait.

BBC’nin aktardığına göre Hudae, Ailesiyle beraber Hama’da bulunan evlerini terk edip, Türkiye sınırına 10 kilometre mesafede bulunan Atma mülteci kampına sığınmışlardır.

Sağırlı fotoğrafla ilgili BBC’ye verdiği röportajda, “Tele lens kullanıyordum. Silah sandı. Fotoğrafı çektikten sonra korktuğunu fark ettim. Çektiğim fotoğrafa baktım, dudaklarını ısırmıştı ve ellerini kaldırmıştı. Normalde çocuklar fotoğraf makinesi görünce kaçar, yüzünü kapatır ya da gülümserler” demiştir.

Diğer yazılar:

Mülteci Nedir, Kime Denir?

Mülteci Hakları Nelerdir?

Göçmen, Sığınmacı ve Mülteci Farklı mıdır?

Kaynaklar:

1-Suriye İnsan Hakları Ağı Raporu 2-UNİCEF Türkiye 3-Wikipedia 4-orsam.org.tr

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*