Ana sayfa Genel Çevre Sur’da Tarih Yok Ediliyor İddiası

Sur’da Tarih Yok Ediliyor İddiası

2570
0

Bazı haber siteleri ve sosyal medyada #SurYıkılıyor ve #SurYıkılıyorDurDe etiketiyle 3 bin yıldır kesintisiz yerleşim yeri olan Sur’da tarihin yok edildiği iddia edildi.Ancak Sur’da tarihin yok edildiği iddiası doğru değildir.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geçekleştirilen yıkım, kentsel dönüşüm projesi kapsamında sürdürülen yıkım çalışmalarıdır. İddia edildiği gibi Sur’daki yıkım tarihi yok etmeye yönelik değildir.

Sur’da Yıkım Nasıl Başladı?

2009 yılında kentsel dönüşüm kapsamında Alipaşa ve Lalabey mahallelerinde bulunan tescilli yapıların  dışındaki yerlerin yıkım kararı TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir ve Sur Belediyeleri ortaklığıyla alınmıştır.

Bu tarihten itibaren kamulaştırma ve yıkım çalışmalarını Diyarbakır Büyükşehir ve Sur Belediyesi üstlendi. Ancak  Sur halkı kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına tepki gösterince, belediyeler yıkımı 2013 yılında durdurdu.


Belediyenin Kentsel Dönüşüm Çalışması Esnasında Alınmış Bir Görüntü

Ancak 4 Aralık 2012’de Sur’un tamamı 6306 Sayılı Afet Yasası ile riskli alan ilan edildi. Böylece Sur ilçesiyle ilgili tüm yetkiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projeyi devralmasından sonra tarihi dokuya uygun restorasyon çalışması uygulanmaya başlandı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çalışması Sonrasında Alınmış Bir Görüntü

PKK Terör Örgütünün Diyarbakır’ın Sur ilçesinde hendek kazması ile başlayan çatışmaların öncesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bünyesinde yer alan Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Şube Müdürlüğü Şubat 2015’te, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de katkıda bulunduğu ayrıntılı bir proje yayınlamıştı.


Proje Bilgilerine Ulaşmak İçin Resmi Tıklayın

1 Nisan 2016’da ise Diyarbakır’da tarihi Hasanpaşa Hanında sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluşan dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Sur planıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Davutoğlu, burada kamulaştırmanın tamamen hukuki olduğunu ifade etti. Ayrıca kentsel dönüşümün tarihi dokuya uygun olacağı ve mülkiyet haklarının teminat altına alındığını söyledi.Ancak PKK’nın Sur ilçesinde hendek kazması ve özerklik ilan etmesinin ardından 11 Aralık 2015 tarihinde Sur ilçe merkezinin bir çok mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bunun üzerine başlayan çatışmalarda bir çok güvenlik görevlisi şehit oldu. PKK Sur ilçesinde geniş bir alana mevzilendiği için çatışmalarda geniş bir alanda sürdü ve bu sırada bir çok bina hasar gördü.


PKK Terör Örgütünün Surdaki Çatışmalar Esnasında Alınmış Bir Görüntü

Sur’da Kentsel Dönüşüm Tarihi Dokuya Zarar Veriyor Mu?

Diyarbakır – Tarihi Sur Koruma Bandı Suriçi Kentsel Dönüşüm Projesi; bünyesinde onlarca tarihi kiliseyi, camiyi, hamamı, kervansaray ve tarihi Diyarbakır evlerini barındıran Suriçi’ni yok etmeye değil, turistik çekim merkezi haline getirmeye dönük bir projedir.

Yukarıda da belirtildiği gibi bu proje, 2009 yılından itibaren TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir ve Sur Belediyesi ortaklığıyla yürütülmektedir.

Bu proje ile Sur ilçesi gecekondudan arındırılarak tarihi Diyarbakır Evlerine uygun yapıların inşası amaçlanmaktadır.


Projeye Ait Bir Görsel

Ayrıca terör örgütü PKK üyelerinin saldırılarıyla ağır hasar gören tarihi Sur ilçesinin yeniden inşa projesi UNESCO ve Koruma Amaçlı İmar Planı esas alınarak sürmektedir.


Yapılmakta Olan Diyarbakır Tarihi Evlerine Bir Örnek

Bununla beraber son 14 yıl içerisinde hükümetler tarafından Sur’un yeniden imar edilmesi ve inşası için 128 milyon liralık kaynak sağlanmıştır. Sağlanan bu kaynak ile Sur’da tarihi dokuların onarılması sağlanmıştır. Sur’da yaşanan çatışmalardan dolayı evini terk eden vatandaşlara 40 milyon, eşyası zarar gören 2 bin 262 aileye ise 10 milyon 300 bin liralık nakdi yardım gerçekleştirilmiştir. Vergi mükellefi olan 1568 esnafa da yaklaşık 3 milyon 758 bin liralık nakdi yardım yapılmıştır.


Sur’un Yeniden İnşası Projesi 

Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

csb.gov.trtoki.gov.tremlakkulisi.comhurriyet.com.trhaber21.com

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*