Şok Diyetler ve Zararları

5 Günde 5 Kilo Verdiren Şok Diyetler

“Şok Diyetler ve Zararları” Başlıklı içeriğimizde, şok diyetlerin bazılarının diyet listeleri, nasıl yapıldığı ve sonrasında nelerle karşılaşabileceğimiz bu konu hakkındaki uzman görüşleri yazımızda…

Patates Diyeti

Uzun uzadıya bir liste beklemeyin; sabah-öğle-akşam orta büyüklükte yağsız ve tuzsuz haşlanmış patatesin yanına 2 kaşık yoğurt ilave edip yiyebilirsiniz. “Kolaymış ya! Patates yemekte ne var… Hem de tok tutar.” dediğinizi duyar gibiyim.

Meyve Diyeti

Sabah-öğle-akşam orta büyüklükte istediğiniz herhangi bir meyve, öğlen ya da akşam öğününde meyve yerine bir kase karnabahar veya brokoli yiyebilirsiniz.

Bu diyeti ünlü bir doktor akupunktur eşliğinde yaptırıyor, ama bizler sadece meyve diyeti şeklinde yapıyoruz (çünkü biz fakiriz). Meyve diyetiyle iyi sonuçlar alıyorsunuz ama asla ve asla bu besinlerin dışına çıkmak yok.

Şok Diyetler ve Zararları

Şok diyetlerin özelliği tek çeşit beslenerek vücudu şoka sokup (vücudu şaşırtıp) kilo vermenizi sağlamaktır. Çok fazla aç kalıp bir avuç çekirdek çitleseniz ertesi gün ya kilonuzda artış oluyor ya da kilo vermemiş oluyorsunuz, haliyle bu kadar açlığa nasıl kilo vermiyorum diye ciddi bir üzüntü yaşıyorsunuz. Durum psikolojik sıkıntılara kadar gidiyor. 5 gün hiç kaçamak yapmadan 5 kilo verebilirsiniz ama eski yeme sisteminize döndüğünüzde hızlı bir şekilde verdiğiniz kilodan daha da fazlasını geri alabilirsiniz. En önemlisi sağlığınızdan olabilirsiniz.

şok_diyetler_5

Ben de bu şok diyetleri zamanında fazlasıyla yaptım. Bıraktıktan sonra neler mi oldu?

Mutfağın önünden geçtim 3 kilo aldım.

İskender düşündüm 5 kilo aldım.

Yemek kokladım 2 kilo aldım.

Rüyamda tatlı yedim 4 kilo aldım.

İşin şakası bir yana, verdiğim kiloların hepsini hızlı bir şekilde geri aldım ve diyet boyunca fazla aç kaldığım için doyumsuzluk derecem fazlalaştı. Yani mevzu sadece kilo vermek değil, kilo verdikten sonraki süreci de iyi kontrol edebilmektir.

Bir önceki yazımda Hızlı Kilo Verme Yöntemlerinden bahsetmiştim. Yazımı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Şok Diyetlerle İlgili Uzman Görüşleri

Uzmanlar her besinin fazlasının zarar olduğunu, vücudumuzun ihtiyacı olan temel besin gruplarının hepsine almaya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

5 temel besin gurubunda neler var?

 • Yağ ve şekerler
 • Et ve et ürünleri
 • Süt ve süt ürünleri
 • Sebze ve meyveler
 • Tahıl ve tahıl ürünleri

 

 Herkesin vücut yapısı farklıdır. Diyetin kişiye özel hazırlanması ve diyetisyen kontrolünde yapılması doğrudur. Ayda 2 ile 6 kg arasında verilen kilo daha sağlıklıdır.

 • Zayıflamak istediğinize kesin olarak karar verin.
 • Günlük uyku saatinizi ortalama 7-8 saat olarak ayarlayın.
 • Öğün atlamayın.
 • Sık aralıklarla, azar azar beslenin.
 • Hızlı yemek yemeyin. Çok çiğneyin.
 • Rafine şeker ve tuz kullanımınızı kısıtlayın.
 • Posalı (lifli) besinleri artırın (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebze ve meyveler).
 • Gün içerisinde bol sıvı tüketin.
 • Gün içerisinde mutlaka hareket edin.

Uzman diyetisyen Turgay Köse, kilo vermek için önerilen sayısız diyet ve yöntemin olduğunu belirterek “Bu tip diyetlerin çoğu başlangıçta hızlı kilo kaybı sağlasa da, kısa bir süre sonra bu kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır. Ağırlık kaybının hızlı olması öncelikle su, sonrasında kas kitlesindeki azalma ile ilişkilidir. Bu durum sağlığa zarar vermekte, metabolizmanın bozulmasını sağlayarak ömrü kısaltmakta, hatta uzun vadede ölümlere bile sebep olmaktadır.”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Protein ağırlıklı beslenmelerde, yani balık, köfte, yumurta, peynir, beyaz etler gibi gıdalarla tek tipli beslenmeyle kişiler çok hızlı kilo verebilir, çünkü proteinler metabolizmayı artırır ancak karbonhidrat, yani şeker vücuda verilmediği için çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Çisem Gündüz, “Şok diyetler metabolizmayı zarara uğratıyor.”

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hülya Tatar, “Kilolarından kurtulmanın verdiği sabırsızlık ile birey, şok diyetlerle, hiçbir bilimsel temeli olmayan zayıflama ürünleriyle zayıflamaya çalışırsa bu durumdan bir süre sonra sıkılarak eski beslenme düzenine geri döneceği için verdiği kiloları hızla geri alır.”

Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Yaz tatiline, düğüne, mezuniyete hazırlanmak için çok düşük kalorili bir diyet uygulamayın. Bu hem sağlıksız bir yöntem, hem de kısa süre sonra kilolarınızı fazlasıyla geri alma riski var. Hızla vücudu terk eden kiloların geri dönüşü çok çabuk olabilir. Daha sağlıklı ve yavaş kilo verebileceğiniz bir diyet programı uygulayın. Bu sayede, sinir, kalp ve damar sistemi, uyku düzeni bozuklukları gibi problemlerin de önüne geçmiş olursunuz.”

https://www.youtube.com/watch?v=r9CZil04SGQ


Kaynaklar; cumhuriyetntvhaber16sabahe-zayiflama

[Toplam: 11   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?