Şehirlerin Kaçak Elektrik Oranları İddiası

Uğur Dündar adlı Facebook sayfasında, kaçak elektrik oranlarını gösteren bir görsel paylaşıldı.

Türkiye’deki şehirlerde kaçak elektrik oranlarını gösterdiği iddia edilen bu tablo doğrudur; hatta yüzde oranları daha fazladır.

KAYIP-KAÇAK TÜKETİMİNDE İLK 6 İL

Enerji Enstitüsü 2016 verilerine göre, kayıp-kaçak elektrik tüketiminde ilk 6 il şu şekildedir:

Mardin: % 86

Şırnak: % 80,4

Şanlıurfa: % 75,3

Diyarbakır: % 72,6

Batman: % 67,6

Siirt: % 40,6

Söz konusu verilere göre Türkiye’deki kayıp kaçak ortalaması ise % 19dolayında bulunuyor.

Ayrıca, batıya gittikçe nüfusa göre kişi başına kullanılan elektrik miktarı kaçak kullanıma paralel olarak azalırken, faturalandırılan elektrik miktarı ise artıyor.

Kayıp-Kaçak Oranında Azalma

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta 2017 yılında elektrikte % 75olan kayıp-kaçak oranının yapılan yatırımlarla son 5 yılda % 65’e gerilediğini söylemiştir.

Karagüzel ayrıca, diğer bölgelerde evlerde aylık 134 kilovat saat elektrik kullanımı gerçekleşirken Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta ise ev başına aylık 645 kilovat saat elektrik kullanıldığını belirtmiştir.

2010 Yılında Durum Nasıldı?

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’nin 2010 yılı verilerinde de kaçak elektrik tüketiminde Şanlıurfa yıllık 3 milyar kilovatsaat (kWh) ile kaçak tüketiminde liste başında yer alıyordu.


 

Türkiye’deki şehirlerde kaçak elektrik oranlarını gösterdiği iddia edilen bu tablo doğrudur; hatta yüzde oranları daha fazladır.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2kaynak3
[Toplam: 2   Ortalama: 3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?