Samsun Valiliği 19 Mayıs’ı Yasakladı İddiası

Samsun Valiliği 19 Mayıs’ı Yasakladı İddiası başlıklı yazımızda, geçtiğimiz 19 Mayıs’da, kutlamaların ve Fener Alayı yürüyüşünün Samsun’da yasaklandığı yönünde yayın organlarında ve sosyal medyada hızla yayılmış olan iddiayı ele aldık. Samsun Valiliği tarafından 19 Mayıs kutlamalarının yasaklandığı iddiası doğru değildir.

Televizyon habercisi ve sunucu Nevşin Mengü, 19 Mayıs öncesinde Twitter hesabından “Samsun Valiliğinden 19 Mayıs yasağı” şeklinde bir tweet atmıştı. Yaptığı paylaşımda Cumhuriyet gazetesinin iddia ile ilgili yazısını alıntılamış ve paylaşımı 3 bin üzerinde beğeni almıştır.


samsunda 19 mayıs yasağı nevşin mengü


Cumhuriyet Gazetesinin 16 Mayıs 2018 tarihli, “Samsun Valiliğinden 19 Mayıs Yasağı” başlıklı haberinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılması planlanan fener alayının yasaklandığı iddia edilmiştir. Haberde, Atatürkçü Düşünce Derneğinin (ADD) Twitter hesabında yaptığı, valilik tarafından Fener Alayı yürüyüşünün yasaklandığı paylaşımına yer verilmiştir.

Samsun Valiliği iddiayla ilgili olarak, Atatürkçü Düşünce Derneğinin Fener Alayı ve Gençlik Festivali yürüyüşünün iptalinin söz konusu olmadığına dair resmi bir açıklama yapmıştır:

“Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenleyeceği Fener Alayı için yaptıkları müracaatlarının ‘Samsun Valiliğince iptal edildi’  şeklinde basına yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. ADD Samsun Şubesi’nin Valiliğimize yaptıkları ilk müracaatları sonucu belirlenen yürüyüş güzergâhı ve saatiyle ilgili bir iptal söz konusu değildir. Adı geçen dernek üyeleri istekleri halinde bu yürüyüşü gerçekleştirebilirler.
Ülkemizin seçim sürecinde olması ve o gün ilimizde bir siyasi partinin Cumhurbaşkanı adayının mitingi yapılacağından, güvenlik tedbirleri nedeniyle,  adı geçen derneğin yürüyüş güzergâhı ve saatiyle ilgili yaptıkları ikinci talepleri Valiliğimizce uygun görülmemiştir.”

samsunda 19 mayıs yasağı valilik açıklama


Valiliğin açıklamasında, ADD’nin yürüyüş güzergâhı ve saatinin değiştirilmesi ile ilgili yaptığı ikinci talebinin valilik tarafından uygun görülmediği belirtilmiştir. Valilik, aynı gün bir Cumhurbaşkanı adayının miting yapacağını ve güvenlik tedbirleri nedeniyle saat ve güzergahın değiştirilmesi talebini geri çevirdiğini bildirmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 19 Mayıs günü Samsun’da miting yapmıştır. Çeşitli yayın organlarından ve yerel gazetelerden, İnce’nin yaptığı 19 Mayıs Samsun mitingine ulaşılabilmektedir.

samsunda 19 mayıs yasağı muharrem ince add

Samsun Valisi Osman Kaymak, iddiayla ilgili 16 Mayıs 2018 tarihinde Twitter hesabı üzerinden bir açıklamada bulunmuş ve Fener Alayı ve Gençlik Festival yürüyüşünün planlandığı saatte yapılacağını duyurmuştur:


samsunda 19 mayıs yasağı osman kaymak
Samsun Valisi Osman Kaymak’ın Tweeti

Valiliğin iptal ettiği iddia edilen Fener Alayı ve Gençlik Festivali Yürüyüşü ile çeşitli kutlamalar, 18 Mayıs akşamından başlamış ve 19 Mayıs boyunca devam etmiştir. TRT Haber’in “Samsun’da Fener Alayı ve Gençlik Festivali Yürüyüşü düzenlendi” başlıklı haberinden yürüyüşün düzenlendiği anlaşılmaktadır:


Samsun fener alayı yürüyüşü iptal iddiası 19 mayıs


Samsun fener alayı yürüyüşü iptal iddiası 19 mayıs
Samsun Fener Alayı Yürüyüşü

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Twitter, Twitter 2Cumhuriyet Gazetesi, Samsun Valiliği, Samsun Gazetesi, TRT HaberHürriyet 


[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?