Ronaldo, İsrailli Muhabirin Mikrofonunu Fırlattı iddiası

“Ronaldo, İsrailli Muhabirin Mikrofonunu Fırlattı iddiası” başlıklı içeriğimizde hem dogrula.org’a ihbar olarak iletilen hem de sosyal medya platformlarında son günlerde paylaşılan futbolcu Cristiano Ronaldo’nun kendisine soru soran İsrailli muhabirin mikrofonunu fırlattığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğru değildir.

Sosyal medyada ve İnternet sitelerinde “RONALDO İSRAİL BASININA,GEREKEN CEVABI BÖYLE VERDİ!MİKROFONU FIRLATTI” şeklinde ve benzer başlıklarla paylaşılan iddia konusu video şöyle:

Cristiano Ronaldo’nun kendisine soru soran bir muhabirin mikrofonunu fırlattığı iddiası doğrudur, ancak bu muhabir İsrailli değil, Portekizlidir. Video 2016 yılında çekilmiştir. Euro 2016 kapsamında Macaristan maçı öncesinde kamp yaptıkları otelin önünde yürüyüşe çıkan Ronaldo’ya yaklaşarak, “Bugünkü maça hazır mısın?” diye soru soran Portekizli gazetecinin mikrofonunu elinden alan Ronaldo, mikrofonu yandaki göle fırlatarak yürümeye devam etmiştir. Soruyu soran gazeteci Correio da Manha (CMTV) isimli Portekiz medya kuruluşunda çalışmaktadır. Ayrıca muhabir Diogo Torres’in de Linkedin profilinden ve Facebook profilinden Portekizli olduğu anlaşılmaktadır.

ronaldo israilli muhabirin mikrofonunu fırlattı 3ronaldo israilli muhabirin mikrofonunu fırlattı 4

Olayla ilgili o dönemde çıkan haberlerde Ronaldo’nun Euro 2016’daki ilk iki maçında gol atamaması sebebiyle sinirli olduğu ve bundan dolayı agresif hareketler sergilediği iddiası yer alsa da, aslında olaydan önce soruyu soran muhabirle ve çalıştığı basın kuruluşu ile aralarında bazı problemler olmuş ve dava süreci yaşanmıştır. Ayrıca Portekiz basınında olayın yaşandığı dönem, maç günü gazetecilerin milli futbolculara soru sormasının yasak olduğu bilgisi de yer almıştır.

Ronaldo ile muhabir arasında daha önce yaşanan problemin sebebi olarak, söz konusu gazetecinin ve çalıştığı Correio da Manha (CMTV) kuruluşunun Ronaldo’nun özel hayatına dair yayınladığı haberler olduğu bilgisi basına yansımıştır. Bu yüzden Ronaldo’nun uzun zamandır bu medya kuruluşunu protesto ettiği, Correio da Manha’dan gelen soruları yanıtlamadığı söylenmiştir.

Ronaldo’nun Filistin’e Karşı Hassasiyeti Olduğu Biliniyor

Cristiano Ronaldo’nun İsrail işgali altında olan Filistin’e karşı hassasiyeti ve ilgisi biliniyor. Bu yüzden Ronaldo ile alakalı video ve fotoğraflar, doğruluğu bilinmeden hemen İsrail’le ilişkilendiriliyor. Dolayısıyla sosyal medyada karşılaşılan paylaşımlara, kaynağı araştırıldıktan sonra itibar edilmelidir.Kaynaklar: theguardianYouTubegoalvideobilgiuk.businessinsiderlinkedinfacebookbbcntvsport24wikiwandYouTube 2

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?