Romanya’da Otobüste Kitap Okuyanların Ücretsiz Seyahat Ettiği İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bu paylaşımda, Romanya’da otobüste kitap okuyanların ücretsiz seyahat edebildiği iddia edildi. Paylaşım, yaklaşık 24 bin kez beğenildi.

Romanya’da bir şehirde toplu taşıma aracında kitap okuyanların otobüste ücretsiz seyahat ettiği iddiası kısmen doğrudur. Çünkü bir sefere mahsus olan bu uygulama yalnızca 3 gün boyunca, kitap okumayı teşvik amacıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Söz konusu girişim, 2015 yılında Romanya’nın kuzey batısındaki Kloşvar(Cluj-Napoca) şehrinde yaşayan bir kitapsever olan Victor Miron tarafından, 2015 yılının Haziran ayında 3 gün sürecek şekilde önerilmiştir.

Miron, “Daha ​​fazla insanı toplu taşımada kitap okumaya teşvik etmek” istediğini söylemiş; bu fikrini kentin belediye başkanı Emil Boc’a önererek ardından Facebook’ta takipçileriyle paylaşmıştır.

 

Girişimin bir yıl sonra (2016) uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır. Miron, sanat web sitesi Bored Panda’da “Okumayanları eleştirmek yerine okuyanları ödüllendirerek teşvik etmenin daha iyi olduğuna inanıyorum” demiştir.

 


 

Gerçek bir kitap aşığı olan Miron, kitap okuma teşvikleri yapan pek çok girişim gerçekleştirmektedir. Bu girişimleri Miron’un Facebook ve YouTube sayfasında görmek mümkün.

 

Söz konusu iddia kısmen doğrudur; proje, Cluj-Napoca’nın (Kaloşvar) 2015 Avrupa Gençlik Başkenti ünvanını kazanmasını kutlamak amacıyla düzenlenen bir dizi etkinliğin parçasıdır.

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler