Romanya’da Otobüste Kitap Okuyanların Ücretsiz Seyahat Ettiği İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bu paylaşımda, Romanya’da otobüste kitap okuyanların ücretsiz seyahat edebildiği iddia edildi. Paylaşım, yaklaşık 24 bin kez beğenildi.

Romanya’da bir şehirde toplu taşıma aracında kitap okuyanların otobüste ücretsiz seyahat ettiği iddiası kısmen doğrudur. Çünkü bir sefere mahsus olan bu uygulama yalnızca 3 gün boyunca, kitap okumayı teşvik amacıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Söz konusu girişim, 2015 yılında Romanya’nın kuzey batısındaki Kloşvar(Cluj-Napoca) şehrinde yaşayan bir kitapsever olan Victor Miron tarafından, 2015 yılının Haziran ayında 3 gün sürecek şekilde önerilmiştir.

Miron, “Daha ​​fazla insanı toplu taşımada kitap okumaya teşvik etmek” istediğini söylemiş; bu fikrini kentin belediye başkanı Emil Boc’a önererek ardından Facebook’ta takipçileriyle paylaşmıştır.

 

Girişimin bir yıl sonra (2016) uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır. Miron, sanat web sitesi Bored Panda’da “Okumayanları eleştirmek yerine okuyanları ödüllendirerek teşvik etmenin daha iyi olduğuna inanıyorum” demiştir.

 


 

Gerçek bir kitap aşığı olan Miron, kitap okuma teşvikleri yapan pek çok girişim gerçekleştirmektedir. Bu girişimleri Miron’un Facebook ve YouTube sayfasında görmek mümkün.

 

Söz konusu iddia kısmen doğrudur; proje, Cluj-Napoca’nın (Kaloşvar) 2015 Avrupa Gençlik Başkenti ünvanını kazanmasını kutlamak amacıyla düzenlenen bir dizi etkinliğin parçasıdır.

Kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?