Putin’in İnsanların Evde Kalması İçin 800 Aslanı Sokağa Saldığı İddiası

İhbar olarak dogrula.org’a gelen bir haberde, Putin’in koronavirüs salgınını önlemek amacıyla insanların evde kalması için 800 aslanı sokağa saldığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğru değildir.


Mart 2020’de, dünyanın dört bir yanındaki şehirler, COVID-19’un yayılmasını durdurmak amacıyla insanların b sosyal mesafeyi uygulamalarına yönelik yasaklar uyguladı. Bu yasaklara rağmen, birçok ülkede insanların plajlarda ve dini etkinlikler için toplandığı görüldü.

Bir internet söylentisine göre, Rusya bu sorunu 500 aslan serbest bırakarak çözdü.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin böyle bir şey yapmadı.

Yukarıda gösterilen görüntü halka açık bir caddede dolaşan bir aslanın gerçek bir görüntüsünü içeriyor, ancak bir “son dakika haberi” değil.

Bu görüntü, 2016 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde sokaklarda dolaşan büyük bir aslanın görüldüğü bir olaydan geliyor.

New York Post’un Nisan 2016’da söz konusu görüntüye ilişkin haberi şöyle:

“Johannesburg sakinleri, bu hafta kendilerinin beton ormanlarında dolaşan aslan Columbus’u keşfetmeye başladılar.

Büyük kedi, onu yakınlardaki bir aslan parkından ödünç alan yerel bir film şirketi tarafından serbest bırakıldıktan sonra Güney Afrika şehrinin sokaklarında dolaşıyordu.

Johannesburg Karayolları Ajansı’na göre, çekimler onaylanmadı ve film şirketi, birkaç yolu kapatmayı tamamlamadan aslanı salarak bir risk aldı.”


BBC News’e göre, Putin henüz herhangi bir tecrit veya sokağa çıkmama önlemi duyurmadı; bu nedenle söz konusu haberin kurgu olduğu daha net görülüyor. Rusya cumhurbaşkanına göre COVID-19 salgını “kontrol altında”.


Görüldüğü üzere, söz konusu iddia doğru değildir. Bu görüntü, 2016 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde sokaklarda dolaşan büyük bir aslanın görüldüğü bir olaydan geliyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?