PTT, Said Nursi Pulu Bastırdı İddiası

“PTT, Said Nursi Pulu Bastırdı İddiası” başlıklı içeriğimizde dogrula.org‘a ihbar olarak gönderilen PTT’nin Said Nursi baskılı pul bastırdığı iddiasını inceledik. Söz konusu iddia doğrudur.


Müsbet Hareket Pulu

PTT‘nin 1–3 Ekim 2017 tarihleri arası düzenlenen 11. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu dolayısıyla Said Nursi baskılı pul bastırdığı iddiası doğrudur. Pulların kenar kısımlarında “kişisel pul” yazdığı için, bu pulların PTT’nin kişisel pul koleksiyonu altında bastırıldığı anlaşılmaktadır. Ancak sempozyumu düzenleyen İstanbul İlim ve Kültür Vakfının (İİKV) web sitesinde, PTT’nin bastırdığı pulların hatıra pulu olduğu bilgisi yer almakta ve pulların, sempozyumun konusu olan “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Bir İman Hizmeti: Müsbet Hareket” başlığı ile bastırıldığı bilgisi de yer almaktadır.

ptt said nursi pulu 1
İstanbul İlim ve Kültür Vakfının web sitesindeki açıklama

PTT’nin 2017 ve 2018 yılı pul emisyon programları arasında sempozyuma ilişkin Said Nursi’li hatıra pulu çıkarılacağına dair bir bilgi yer almamaktadır. PTT‘nin resmi web sitesinde görüntülenebilen pullar arasında da henüz söz konusu pul yer almasa da, PTT yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler sonucu bu pulların bastırıldığını bilgisini doğruladık.

ptt said nursi pulu 2
PTT’nin 2018 Yılı Pul Emisyon Programı

İİKV’nin sitesindeki açıklamaya göre, vakfın hazırladığı sempozyum bülteni ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılan Uhuvvet Risalesi, PTT tarafından Bediüzzaman adına basılan hatıra puluyla birlikte devlet bürokrasine, siyaset kademelerine ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilecek.

Risalehaber isimli sitenin yaptığı habere göre, PTT ilgili pullardan 5 bin adet bastırmıştır. Ancak PTT’nin 5 bin adet Said Nursi pulu bastırmış olduğu iddiasına dair kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Hatıra (Anma) Pulu Nedir? PTT Hatıra Pulu Örnekleri

Hatıra ya da anma pulu; belirli bir kişiyi ya da olayı anmak için çıkartılan puldur. Tirajları az ve tarihleri bellidir.

PTT’nin daha önceden bastırdığı bazı anma (hatıra) pulları şöyle:

ptt said nursi pulu 3 denizli unesco miras pulu
UNESCO Dünya Miras Listesindeki Eserlerimiz (Denizli) – (2017)
ptt said nursi pulu 3 emek ve dayanışma günü 1 mayıs pulu
Emek ve Dayanışma Günü (2010)
ptt said nursi pulu 3 aziz sancar pulu
Prof. Dr. Aziz Sancar (2015 Nobel Kimya Ödülü)
ptt said nursi pulu 3 tarihi çeşmeler pulu
Tarihi Çeşmeler (2018)
ptt said nursi pulu 3 demokrasi ve milli birlik günü 15 temmuz pulu
Demokrasi ve Milli Birlik Günü (2017)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar:

iikv.org, ptt.gov.tr, filateli.gov.tr, iikv.org 2, ptt.gov.tr 2, risalehaber


[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?