Polise Tokat Atan Kişinin Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı Olduğu İddiası

Polise Tokat Atan Kişinin Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı Olduğu İddiası başlıklı yazımızda, sosyal medyada ortaya atılan bir iddiayı inceledik. 29 Mayıs 2018 tarihinde, CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce Başkan Yardımcısı Beyza Yavuz, Twitter üzerinden paylaştıkları görüntülerde, polise tokat atan bir kişinin Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı Sinan Erdem olduğunu iddia etmişlerdir. Ancak bu iddia doğru değildir.

Videodaki şahıs, Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı Sinan Erdem değil, galerici olan İslam Bağdaş isimli bir vatandaştır. Sosyal medyada hızla paylaşılan videoda, bir şahıs polis memuru ile tartışmakta ve sonrasında polis memurunun üzerine yürüyerek tokat atmaktadır. Twitter‘da yapılan  paylaşım, 4 bin üzerinde beğeni almıştır ve hızla yayılmıştır. Fakat ortaya atılan iddia, daha sonra paylaşan kişiler tarafından kaldırılmıştır. Ancak Beyza Yavuz’un iddia ile ilgili Tweet’ine web arşivlerinden ulaşılabilmektedir.

Youtube‘a da videodaki kişinin Sinan Erdem olduğu iddiasıyla “AKP’li başkan polise tokat attı” şeklinde videolar yüklenmiştir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘nün basın yayın kuruluşlarına aktardığı açıklamaya göre olay, 9 Mart 2018 tarihinde gerçekleşmiş olup, polis memurunun trafiği açmak üzere yola düzensiz şekilde park eden araçları çekerken trafiği kapatması üzerine başlamıştır. Daha sonra araç sürücüsü İslam Bağdaş ve babası uyarılara rağmen yolu açmamış ve polis memuruna hakaretlerde bulunmuşlardır. Bunun üzerine şahıs, polis memurunun üstüne yürüyerek tokat atmıştır. Olayın akabinde, Bağdaş ve babası Güneşli Polis Merkezi Amirliğine götürülmüş ve haklarında işlem başlatılmıştır.

Aşağıdaki görsellerde, Sinan Erdem ile İslam Bağdaş‘ın fotoğrafları bulunmaktadır. Söz konusu videoda, 2 kişi arasında bir benzerlik kurulmuş ve polise tokat atan kişinin Sinan Erdem olduğu şeklindeki iddia ortaya atılmıştır.

ak parti bağcılar başkanı polise tokat attı iddiası islam bağdaş
Videoda polise tokat atan şahıs

ak parti sinan erdem polise tokat iddiası
Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı

Ak Parti İstanbul Gençlik Kolları, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, polis memuruna tokat atma olayının Sinan Erdem ile bir ilgisi bulunmadığını ve bu konuda yasal yollara müracaat edileceğini belirtmiştir:


ak parti bağcılar başkanı polise tokat attı iddiası açıklama


Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı Sinan Erdem de, ortaya atılan iddialar hakkında Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunmuştur. Söz konusu video ile ilgisinin bulunmadığını belirtmiştir:


ak parti bağcılar başkanı polise tokat attı iddiası 3


Görüntüler incelendiğinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün açıklamaları ve diğer açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda, polise tokat atan kişinin Ak Parti Bağcılar Gençlik Kolları Başkanı Sinan Erdem olmadığı anlaşılmaktadır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: web.archive.org, Youtube, Ak Parti Gençlik Kolları, Twitter, HaberTürk, OdaTv


[Toplam: 5   Ortalama: 4.4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?