Ana sayfa Genel PKK’lı Şemdin Sakık’ın Kardeşi AK Parti Milletvekili İddiası

PKK’lı Şemdin Sakık’ın Kardeşi AK Parti Milletvekili İddiası

1808
0
pkklı şemdin sakıkın kardeşi ak parti milletvekili iddiası

PKK’lı Şemdin Sakık’ın Kardeşi AK Parti Milletvekili İddiası başlıklı içeriğimizde, geçtiğimiz günlerde Cesur Yürek Fatih Portakal isimli Facebook sayfasında paylaşılan iddiayı ele aldık. Terör örgütü PKK’nın militanı olan Şemdin Sakık’ın kardeşi Namık Sakık’ın Ak Parti’den milletvekili olduğu iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

Facebook’ta Cesur Yürek Fatih Portakal isimli bir sayfada yapılan paylaşım, bin 600’ün üzerinde beğeni almış ve üç binin üzerinde paylaşılmıştır. PKK’lı Şemdin Sakık’ın kardeşleri olan Namık Sakık ve Sırrı Sakık, AK Parti’den milletvekili olmamışlardır. Namık Sakık, 24 Haziran seçimleri öncesinde Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmuş ancak adaylık talebi kabul edilmemiştir.


pkklı şemdin sakıkın kardeşi ak parti milletvekili iddiası 4
PKK’lı Şemdin Sakık

PKK militanı Şemdin Sakık‘ın kardeşi olan Namık Sakık, geçtiğimiz 24 Haziran seçimlerinde, bir açıklama yapmış ve Ak Parti’den milletvekili aday adayı olduğunu açıklamıştır. Aynı zamanda HDP’li Sırrı Sakık’ın da ağabeyi olan Namık Sakık, soy isminin PKK ile özdeşleştiğini ancak kendisinin terör örgütü PKK ile bir bağının olmadığını belirterek;

“Evet benim soy ismim Sakık. Sakık soy ismi PKK ile eşleşmiş ama ben beynimi, yüreğimi hiç kimseye ipotek olarak sunmadım. Kürtlerin hepsi HDP’li değil, PKK’lı olamaz. PKK ve HDP Kürtleri temsil edemez çünkü Kürtler sosyalist, solcu, ulusalcı olmaz, ideolojileri bu değil. Hepsi, yüzde doksanı muhafazakardır. Ben hayatım boyunca hiç HDP’li olmadım, PKK’lı olmadım. Çünkü ben solcu, sosyalist, ulusalcı bir beyine sahip değilim. Ben muhafazakar bir insanım. O ideoloji benim ideolojim değil.” şeklinde açıklama yapmıştır.Ak Parti’den aday adaylığı başvurusu yapan Namık Sakık‘ın ismi, Ak Parti’nin 24 Haziran seçimleri öncesinde milletvekilleri adaylarını açıkladığı listede bulunmamaktadır.


pkklı şemdin sakıkın kardeşi ak parti milletvekili iddiası ak parti aday listesi


Türkiye Büyük Millet Meclisinin kendi sitesinde bulunan milletvekilleri listesinde de Namık Sakık yoktur.


pkklı şemdin sakıkın kardeşi ak parti milletvekili iddiası namık sakık
TBMM Milletvekilleri Listesi

Şemdin Sakık’ın diğer bir kardeşi olan Sırrı Sakık, Ak Parti’den değil, bir dönem HDP’den milletvekili olmuştur. Daha öncesinde, Demokrasi Partisi ile Demokratik Toplum Partisi’nin kuruluşuna katılmış, 19., 23. ve 24. dönemlerde de Muş milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.

1 Haziran 2014 yılında yapılan seçimlerde Ağrı Belediye Başkanı olan Sırrı Sakık, 2017 yılında terör örgütü PKK’ya olan yandaşlığından dolayı görevinden alınmış ve Ağrı Belediyesine kayyum atanmıştır. 24 Haziran 2018 seçimlerinde, HDP’nin Manisa’dan aday gösterdiği Sırrı Sakık, milletvekili seçilememiştir.


pkklı şemdin sakıkın kardeşi ak parti milletvekili iddiası 5


Nitekim iddiada belirtildiği üzere, PKK’lı Şemdin Sakık’ın iki kardeşi Namık Sakık ve Sırrı Sakık, Ak Parti’den milletvekili değillerdir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Türkiye Büyük Millet MeclisiYoutube, Facebook, Gazete Duvar, Ak Parti Milletvekilleri Listesi, Cumhuriyet


 

[Toplam: 6   Ortalama: 4.3/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*