Pisagor, Öğrencisini Öldürdü İddiası

Pisagor, öğrencisini öldürdü”, “Pisagor, Hippasus’u öldürdü” iddiaları ile uzun denilebilecek bir süredir İnternet’te karşılaşmak mümkün. Bazı paylaşımlarda Pisagor’un Hippasus’u öldürdüğü, bazılarında ise Hippasus’u öldürttüğü iddia edilmektedir. İddia ile ilgili farklı senaryolar söz konusu olsa da, Hippasus’un ölümünün Pisagor’la bağlantılı olduğu iddiası doğrudur.

pisagor hippasus'u öldürdü mü

Pisagor’un Kurallarını Bozan Hippasus

Günümüzde irrasyonel sayıların varlığıyla ilgili kimin bulduğu sorusu sorulduğunda, antik Yunan matematikçi Pisagor‘un okuluna atıf yapılmaktadır. Ancak irrasyonel sayıları keşfeden aslında Pisagor’un öğrencilerinden biri olan Hippasus‘tur. Peki Hippasus bunu nasıl bulmuştur? Kısa kenarının uzunluğu 1 olan bir ikizkenar dik üçgen düşünün. Bu üçgenin uzun kenarı 2’nin karekökü olmaktadır. 2’nin karekökü ise hiçbir iki doğal sayının bölümüne eşit değildir. İşte bu çözümlemeyle Hippasus, Pisagor’un doğal sayılardan başka sayıları kabul etmemesine karşı bir ispatta bulunmuştur. Yani Pisagor’un iddia ettiği gibi her şey doğal sayı değildir, doğal sayılarla elde edilemeyen sayılar da vardır.

İşte bundan sonraki olayların nasıl geliştiğiyle ilgili, Hippasus‘un boğularak ölmesi dışında kesin bir bilgi yoktur. Ancak konuya dair birçok farklı söylenti mevcuttur. Bir söylentiye göre; sayılara mutlak bir inançla bağlı olan Pisagor’un takipçilerinden birisi olan Metanpontumlu Hippasus, dik kenarları 1 birim olan bir dik üçgenin hipotenüs uzunluğunun rasyonel bir sayı olmadığını kanıtlayınca, yani söz konusu üçgende hipotenüs uzunluğunun 2’nin karekökü olduğunu bulunca, durumu kabullenemeyen Pisagor, Hippasus’un kanıtlarının aksini gösterememiş ve açık denizde Hippasus’u bir tekneden suya attırmıştır.

Bir diğer rivayete göre, Hippasus‘un irrasyonel sayıların varlığını ispatından sonra Pisagor, bu sayıların evrenin düzenine aykırı olduğunu düşünmüş ve öğrencilerine bu sayıların varlığını açıklamayı yasaklamıştır. Rivayete göre daha sonradan insanların merakla sorula sorması üzerine, Hippasus’un varlığına katlanamamış ve tekneden bizzat kendisi itekleyerek, öldürmüştür.

Diğer bir söylentiye göre ise, bir deniz yolculuğunda irrasyonel sayıların varlığıyla ilgili yasağa dair sorunlarını dile getiren Hippasus, yanındaki Pisagorcu arkadaşları tarafından başkaları duymasın diye tekneden atılmış ve öldürülmüştür.

Aralarından en çok kabul gören başka bir söylentiye göre ise, Hippasus‘un ispatladığı irrasyonel sayılar, doğanın ve kutsalların düzenine aykırı kabul edilmekteydi. Çünkü Pisagor’a göre normalin dışında olan bir sayı türü çözümlenmişti. Bazıları ise bu durumu şöyle yorumluyordu; Hippasus, bilmesi gerekenden fazlasını araştırıyor ve bu Tanrıları kızdırabilir. Bu yüzden rivayete göre, Hippasus’un fırtınalı bir günde kutsala aykırılık ettiği için, Tanrılar tarafından cezalandırıldığı ve dengesini kaybederek denize düştüğü kabul edilmektedir.

Bazı kaynaklara göre ise Hippasus ve Pisagor, siyasi konularda anlaşamamıştır ve Hippasus’un ölümüne sebep olan şey, irrasyonel sayıyı ispat etmesi değil, Pisagor ile aralarında sorun haline gelen siyasi uyuşmazlıklardır.

Tüm bu söylentiler sadece halk arasında konuşulmamıştır. Bazı kaynaklarda Hippasus‘tan, “Pappus” olarak bahsedilmiş, bazılarında da tarihçi yazarlar tarafından hiç isim belirtilmemiştir. Ancak kaynaklarda yer alan detaylardan dolayı Hippasus’tan bahsedildiği anlaşılmaktadır. Hepsinin detayları ve işleyişi farklı olmasına rağmen, ortak bir noktaları vardır: Hippasus denizde boğularak ölmüştür ve ölümünde de Pisagor doğrudan veya dolaylı olarak etkili olmuştur.

https://youtu.be/C3VvH2NIy5s?t=195Kaynaklar:

The life of Pythagoras, matematiksel, wilbourhall, theoiwikizero, esoterx, hippasus.wordpress, reddit, ne-dir.org

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,906TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler