Pinnertest ve Yorktest’in Sahte Olduğu İddiası

Pinnertest ve YorkTest’in Sahte Olduğu İddiası başlıklı yazımızda, son dönemlerde Adnan Oktar’ın gözaltına alınması ile gündeme gelen ve zayıflama yöntemi olarak birçok kişi tarafından tercih edilen Pinnertest gibi testlerin gerçek olmadığı iddiasını inceledik. İddia çoğunlukla doğrudur. Pinnertest’in de dahil olduğu gıda duyarlılığı amacıyla yapılan gıda intoleransı testleri ve test sonucu uygulanan tedaviler, tıpta tartışmalı bir konu olmuştur. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir geçerliliği yoktur.

Son zamanlarda internet ortamında giderek yaygınlaşan Pinnertest, hangi gıda veya gıdalara karşı insan vücudunun dayanıksız ya da dirençli olduğunu öğrenmek isteyen binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde, Pinnertest gibi uygulamalarının ve test sonucunda belirlenen tedavi yöntemlerinin insan sağlığına birçok zararı olduğu açıklanmıştır.

Pinnertest Nedir, Nasıl Yapılır?

Pinnertest, tıbbi tanımıyla “herhangi bir yiyeceğe karşı IgG4 sınıfından antikorların belirlenmesi o kişinin o yiyecekle karşılaştığı ve bağışıklık sisteminin onu yabancı bir protein gibi algıladığı” anlamına gelmektedir.

Gıda intoleransı testlerinden biri olan Pinnertest, insan sağlığı üzerinde besin duyarlılığı ve gıda hassasiyeti gibi ölçümler yapmayı vadetmektedir. Bu testlerin iddiasına göre, vücuda alınan bazı gıdaların neden olduğu intolerans, beden üzerinde çeşitli tepkilere ve hassasiyetlere neden olmaktadır. Vücudun bazı gıdalara göstermiş olduğu tepkilerin de kilo alma, mide hastalıkları, akne ve sivilce gibi cilt rahatsızlıkları, gaz, şişkinlik, kabızlık, depresyon, solunum yolu hastalıkları ve bazı kronik hastalıklara yol açtığı söylenmektedir. Ancak günümüzde bu testler, özellikle kilo verme amacıyla talep edilmektedir.

Gıda intoleransı testleri, kanda IgG olarak adlandırılan proteinleri incelemeye çalışmaktadır. Ancak bilimsel makalelere göre, bu moleküllerin testte çıkması, o moleküllere karşı aşırı duyarlılığı veya alerjiyi göstermemektedir.

Gıda intoleransı testleri, parmak ucuna iğne batırılarak kan örneğinin alınmasıyla yapılmaktadır. Pinnertest de, testi yaptırmak isteyenlerin belirli miktar para ödemesi sonucu, içinde iğne, kan örneği için numune pedi ve kişisel bilgilerin yazılmasını istenilen bir formun kullanıcıya gönderilmesi ile yapılmaktadır. Aşağıdaki videoda da nasıl uygulandığı görülebilmektedir:


PİNNERTEST'İ EVDE NASIL YAPABİLİRİZ? Sizden gelen soru ve öneriler arasında en önemli kısımlardan biri de testin kargo ile gönderimi sonrası evde nasıl yapılacağı hakkında idi. Bununla alakalı video'da yer alan yöntemlerle yalnızca 4 dakika'da testi gerçekleştirebilirsiniz. ✌ ☺ Size kilo aldıran yada hasta eden gıdaları biliyor musunuz? #hayatimidegistirentest ▶ http://goo.gl/wZmQ13 Ayrıca 0 212 215 51 20 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

PinnerTest ile Sağlıklı Yaşam paylaştı: 11 Şubat 2015 Çarşamba


Kendilerine gönderilen Pinnnertest’i uygulayan kullanıcılar, aldıkları kan örneğini test şirketine kargo ile göndermektedir. Daha sonra şirket, kullanıcının hangi gıdalara duyarlı olduğunu, neleri yememesi gerektiğinin yazdığı bir rapor çıkarmaktadır. Kullanıcılar da, rapora göre hareket ederek bir tedavi yöntemi benimsemekte ve bu şekilde fazla kilolarından kurtulmayı amaçlamaktadır.

Araştırmalar Zararlı Olduğunu Gösteriyor

Tıp dünyasında, genel olarak gıda intoleransı testlerinin güvenilmez olduğu ve test sonuçlarına göre verilen raporları uygulamanın farklı sağlık sorunlarına yol açabileceği kanısı vardır.

Insider‘ın yayınladığı bir makalede, özellikle Instagram üzerinden pazarlanan gıda intoleransı testlerinin güvenilmez olduğu yazılmıştır. Ünlülerin reklamını yaptığı Pinnertest, Kanada Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve Amerikan Alerji Astım ve İmmünoloji Akademisi gibi çok sayıda bilimsel kuruluş tarafından güvenilmez olarak açıklanmıştır. Bu testin gıdaya olumsuz reaksiyonları teşhis etmek veya gelecekteki oluşabilecek reaksiyonları öngörmek için kullanmasını destekleyen hiçbir araştırma yoktur. Amerikan Alerji Astım ve İmmünoloji Akademisi de, bu tür testlerin gıda alerjisi veya intoleransın tanısında hiçbir rol oynamadığını vurgulamaktadır.

Sense About Science‘ın yöneticisi Tracey Brown, alerji ve gıda intoleranslarının giderek yaygınlaşması ile yanlış tanılarına neden olduklarını söylemiştir. Bu testlerin bilim için büyük bir karmaşaya yol açtığını, yanlış yorumlamalar yapılarak yanlış teşhisler konduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda maliyet açısından yüksek olan gıda intoleransı testlerinin gereksiz olduğu ifade edilmiştir.

pinnertest sahte iddiası adnan oktar 2


Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın 2016 yılında Vatan gazetesinde yayınladığı yazıda, gıda intoleransı testlerinin, vücudun hangi besinlere duyarlı olduğu veya tahammül edemediği bulunamaz şeklinde açıklama yapmıştır. Bu testlerin sonucunda verilen tedavi yöntemine göre, kronik yorgunluğun, kabızlığın, migrenin, romatizmanın, sedefin ve daha birçok hastalığın iyileşmesine katkı sağlamadığını söylemiştir.

Pinnertest’in Adnan Oktar ile İlişkisi Nedir?

Diken‘in haberine göre, Pinnertest’in Adnan Oktar’ın müridi Ferit Erdem Rahvancı’ya ait bir şirket olduğu iddia edilmiştir. Haberde, Pinnertest’in önceden “Yorktest” adıyla sahte gıda intoleransı testleri yaptığı ve bunun sonucunda sahte raporlar hazırladığı öne sürülmüştür. Bir Twitter hesabından, Adnan Oktar göz altına alınmadan yaklaşık bir ay önce, 11 Mayıs 2018 tarihinde, Ferit Erdem Rahvancı’nın Yorktest firmasının Türkiye distribütörü olduğunu iddia eden bir paylaşım yapılmıştır:


pinnertest sahte iddiası adnan oktar


Bu iddialara ilişkin olarak Pinnertest, kendi sitesinden bir açıklama yayınlamıştır. Açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan ve 19 Temmuz 2018 itibariyle tutuklanan Adnan Oktar ve örgütünün, Pinnertest ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığı iddia edilmiştir. Ferit Erdem Rahvancı’ya ait Gateway firması ile bir yıl önce ortaklık sözleşmesini feshettiklerini ve Türkiye’de herhangi bir distribütörlüklerinin olmadığını ifade etmişlerdir.


pinnertest sahte iddiası adnan oktar açıklama 1


pinnertest sahte iddiası adnan oktar açıklama 1


Pinnertest tarafından yapılan açıklamada, testin bilimsel bir metod olduğu ve güvenilirliği ile ilgili iddiaların gerçek dışı olduğu söylenmiştir ancak bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, gıda intoleransı testlerinin bilim dünyasında güvenilmez olarak adlandırıldığı ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmediği açıkça görülmektedir.


yüzde 70 dogrula.org doğruluk yüzdesi %70


Kaynaklar: Facebook, TwitterSence About Science, The Guardian, Insideraacijournal.biomedcentral.com, diken.com.trahmetrasimkucukusta.com, pinner.com.tr, yalansavar.org

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?