Pi Günü Nedir? Pi Günü Nasıl Kutlanmaktadır?

Pi Günü nedir, Pi Günü nasıl kutlanmaktadır başlıklı içeriğimizde, Pi Gününün önemini, nasıl ortaya çıktığını ve bu günde yapılan çeşitli etkinlikleri sizlere sunmaya çalışacağız.

Pi sayısının 3,14 olarak kabul edilmesi nedeniyle Pi Günü, üçüncü ayın on dördü olan 14 Mart günü dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Pi Günü, fizikçi Larry Shaw tarafından ilk defa 1988 yılında San Francisco’da bilim müzesi olan Exploratorium’da kutlanmıştır.

12 Mart 2009 tarihinde de, ABD Temsilciler Meclisi, 14 Mart gününü Ulusal Pi Günü ilan etmiştir. Türkiye’de ise ilk kez 2007 yılında kutlanmıştır.


Pi Sayısı ve Tarihçesi 

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin yarıçapına oranı olan sabit bir sayıdır. Pi sayısının sabit bir sayı olmasının anlamı, herhangi boyuttaki tüm daireler için oranın aynı olmasıdır. Pi sayısı aslında, 4000 yıl kadar önceden bilinmekteydi. Eski birer medeniyet olan Mısırlılar ve Antik Babilliler tarafından kullanılmakta idi. Antik Babilliler bir dairenin alanını, yarıçapının karesinin 3 katını alarak yarıçap alanını hesaplamışlardır. Babil tabletlerinde yapılan araştırmalara göre pi değerini 3 olarak kabul etmişlerdir.

Ancak teorik olarak ilk pi sayısı hesaplamaları Arşimed tarafından yapılmıştır. Arşimed, çemberleri yaklaşık olarak çevreleyen çokgenler kullanmış ve pi sayısının yaklaşık 22/7 yani 3,1428 olduğunu tespit ederek bugünkü değere yakın bir sayı bulmuştur.

Pi sayısı, Yunanca çevre (çember) anlamına gelen “perimetier” kelimesinin de ilk harfi olan “π” sembolü ile gösterilir.

Günümüzde yapılan işlemlerde genelde 3,14 olarak kabul edilen pi sayısı, bir bilgisayar programcısı olan Fabrice Bellard tarafından 2 trilyon 700 milyar basamak olarak hesaplanmıştır. Bu basamak sayısını bulmak için toplamda 131 gün boyunca işlem yaptığını belirten Bellard, 2009 yılının sonlarında pi sayısını 2.7 trilyon ondalık basamaklı olarak tek bir masaüstü bilgisayarda hesaplayan program geliştirmiştir.


Pi Gününün Önemi

Pi sayısının bugüne kadar hesaplanan 2 trilyon 7 milyar basamağı olsa da aslında sonsuza uzayan bir sayıdır. Bu nedenle bir teoriye göre pi sayısının içinde doğum tarihimiz, kimlik numaralarımız, telefon numaralarımıza kadar her sayı dizisi bulunmaktadır. Eğer harfleri sayılara dönüştüren bir kod üretilirse, bütün harfler, dünya üzerinde kullanılan tüm dillerdeki kelimeler de aslında pi sayısının içinde yer almaktadır.

https://youtu.be/DBhZ81HmE0o


Matematik ve fizikteki işlevinin yanı sıra bu sayı dikkatlice incelendiğinde, bildiğimiz bütün her şeyin aslında bir kod olarak içinde yer aldığı düşüncesi, pi sayısının önemini arttırmaktadır.

Eğer doğum tarihinizin pi sayısının kaçıncı basamağında yer aldığını öğrenmek istiyorsanız bu linkten sorgulayabilirsiniz.

pi günü nedir pi sayısı doğum günü sorgulama


Pi Günü Nasıl Kutlanıyor?

Pi sözcüğü, İngilizce’de turta anlamına gelen Pie (turtakelimesiyle aynı okunuşa sahip olduğu için Pi Günü dünya çapında elmalı turta yenilerek kutlanmaktadır.

pi günü nasıl kutlanır 2Pi Günü, okullarda yapılan etkinliklerde kutlanmakta ve öğrencilere pi sayısının önemi çeşitli organizasyonlarla anlatılmaktadır. Aynı zamanda 14 Mart, Albert Einstein’ın doğum günü olması sebebiyle anma etkinlikleriyle birlikte kutlanmaktadır. Pi Günü kutlamaları için bazı kuruluşlar tarafından da etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya üzeriden büyük çapta etkinlik düzenleyen kuruluşlardan birisi de Nasa (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’dır.

Pi sayısı, çevre veya yüzey alanı gibi bir dairenin veya bir kürenin özelliklerinin türetilmesi için kullanılabilir. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı, Pasadena ve Kaliforniya’daki bilim adamları ve mühendisler, sıklıkla uyduları, gezegenleri, yıldızları ve diğer küresel cisimleri öğrenmek ve uyduların ve uzay araçlarının yörüngelerini izlemek için pi sayısını kullanırlar. Nasa, pi sayısının birçok alanda kullanılmasına binaen, düzenlediği Pi Günü etkinliğinde her yıl uzayla ilgili farklı ve güncel sorular sormakta ve sorunun cevabı, pi sayısı kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu yıl sorulan sorular Nasa’nın oluşturduğu “Pi In The Sky” ile alakalıdır. Nasa’nın bu yıl sorduğu sorulara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

JPL Eğitim Dairesi tarafından oluşturulan “Pi In The Sky”, yörünge hakkında ve Jüpiter’de Mars’ta olan depremler, yağmurlar da dahil evrenin farklı özelliklerini, çeşitlerini ve gezegenleri öğrenmek için önemli bir adımdır.

pi günü nedir nasa pi in the sky


Pi Gününde Yaşanan Önemli Olaylar

Bilim dünyasında 14 Mart Pi Gününde yaşanan önemli olaylar şu şekildedir:

  • 1692 – Hollandalı bilim insanı Peter Van Musschenbroek’in doğumu.
  • 1835 – İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli’nin doğumu.
  • 1854 – Alman bilim adamı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi Paul Ehrlich’in doğumu.
  • 1879 – Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi Albert Einstein’ın doğumu.
  • 1883 – Alman filozof ve ekonomist Karl Marx‘ın ölümü.
  • 1908 – Fransız filozof Maurice Merleau-Ponty’nin doğumu.
  • 1919 – Tıp Bayramı ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin kuruluş yıl dönümü olarak bilinir.
  • 1995 – Amerikan astrofizikçi ve Nobel Fizik ödülü sahibi William Alfred Fowler’in ölümü.
  • 2018 – İngiliz fizikçi, teorisyen ve yazar Stephen Hawking’in ölümü.

Kaynaklar: Fabrice Bellard, piday.orgexploratorium.edu, groups.dcs.st, Nasa


[Toplam: 7   Ortalama: 4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?