Pedofili Bir Hastalık Mı? Sapkınlık Mı? Pedofili Nedir?

Pedofili nedir, bir hastalık mı, sapkınlık mı sorularına bakmadan önce pedofilinin ne anlama geldiğini tanımlayalım. Son zamanlarda giderek artan ve endişe haline gelen çocuk istismarı olan pedofili, dilimize İngilizce “paedophilia” kelimesinden geçmiştir ve köken olarak Yunanca paid (çocuk) ve philia (sapma, düşkünlük) sözcüklerinden oluşmaktadır.

Tanım olarak pedofili, yetişkin bir kimsenin ergenliğe yeni giren veya ergenlik öncesi aynı ya da karşı cinsten çocukları cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilere pedofil ya da sübyancı denilmektedir.

pedofili hastalık mı

Pedofili Bir Hastalık mı?

Pedofilinin, dünyada ve Türkiye’de suç olarak kabul edilmesinin yanı sıra, hastalık veya sapkınlık olduğu konusunda farklı tartışmalar vardır.

Bazı araştırmacılar, pedofilinin cinsiyet tercihi fark etmeksizin, karşı cins olarak normal bir cinsel haz objesi bulunmadığında çocukları cinsel istismara yönelen kişiler için sapkınlık ve kişilik bozukluğu olduğunu söylemektedir.

Britannica Ansiklopedisine göre, pedofilinin altında yatan nedenler belirsizdir. Hormon dengesizliği gibi biyolojik anormallikler bazı bireylerde pedofiliye neden olsa da, bu biyolojik faktörlerin nedeni olarak tam olarak kanıtlanmamıştır. Pedofili davranışı genellikle, çocuklukta ve normal olmayan psikolojiyle karşılaşılan cinsel istismar veya ihmalle ilişkili görünmektedir. Araştırmalar aynı zamanda, cinsel istismara uğrayan erkek çocukların sübyancı veya pedofil olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu da ortaya koymuştur. Daha sık cinsel taciz edilen kızlar ise, madde bağımlılığı ya da kendilerine zarar verici bazı davranışlarla uğraşarak tepki vermektedirler.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Belirleniyor Mu?

Toronto’da bulunan ruh sağlığı merkezinden Dr. James Cantor ise, MR taramaları kullanarak pedofillerin beyinlerinin nasıl çalıştığını inceledi ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştı. Cantor’a göre, pedofillerin beyinleri normal insanlara göre farklı çalışıyor ve bu insanlar çocuklara karşı koruyucu ve besleyici içgüdülerle değil de cinsel içgüdüleri tarafından yönlendiriliyor.

Cantor’a göre, pedofiliyi destekleyen bu bulgular hamileliğin ilk 3 ayında belirlenebiliyor. Pedofiliye yol açan olası nedenler ise annenin hamilelik boyunca stresli ve yetersiz beslenmiş olmasından kaynaklanıyor.

Cantor, “İlk etapta bu rahatsızlığı gelişmeye başladığı ilk yerde önlemeye çalışıyoruz. Ne zaman bu belirtiler çıkıyor ve sonrasında neler oluyor buna odaklanmış durumdayız” diye ekledi.


Sadece Erkeklerde mi Görülüyor?

Pedofili eğilimi, her yetişkin yaştan, her etnik kökenden ve her meslek grubundan olabilmesine karşın cinsel istismarın genel olarak erkekler tarafından yapıldığı görülmektedir.

Ancak Neuroanthropology’de geçen bir makaleye göre pedofili, altta yatan birçok nedeni olan karmaşık bir hastalıktır. Bunlar, beynin gelişimindeki bozukluklardan, çocukken cinsel istismar veya tecavüz gibi belirli travmatik deneyimler arasında değişir. Bu bozukluğa sahip kişilerin dürtü ve davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olmak için önlemler alınabilir.

“Birçok kişi yalnızca erkeklerin sübyancı olduğunu varsaymaktadır. Bununla birlikte, pedofili ile ilgili vaka incelemeleri kadın pedofilinin var olduğunu göstermiştir (Chow, 2002). Bu nadir görülen bir fenomen olmasına rağmen, pedofiller için DSM-IV kriterlerine uyan dişiler, mantıksız düşünceler gibi erkeklerinkine benzer bilişsel çarpıtmalara sahiptir. Bununla birlikte, erkekler ve kadınlar arasında bazı farklılıklar vardır. Pedofili sergileyen dişiler psikiyatrik bozukluklara veya madde bağımlılığı problemlerine yakalanma eğilimindedir.”

Vampir Sendromu

Manchester’da cinsel istismara maruz kalmış erkekler tarafından kurulan yardımlaşma derneğinden Duncan Craig, pedofilinin nedenini “Vampir Sendromu” olarak adlandırmaktadır. Craig’e göre, eğer bir vampir tarafından ısırılanlar vampir oluyorsa, buna benzer olarak çocuklukta cinsel istismara maruz kalınırsa da gelecekte istismarcı olunuyor.

Ancak bu iddia tıp dünyası tarafından tartışmalara yol açmıştır. Ottawa Ruh Sağlığı Merkezi’nin Cinsel Davranışlar Kliniğinin Başkanı Dr. Paul Fedoroff’a göre, anti-androjen (erkeklik hormonlarını azaltan) ilaçları kullanarak pedofillerin cinsel dürtüleri geçici tedavi edilebilir.

Uzman Yuli Grebchenko, pedofiller üzerinde yaptığı kapsamlı araştırmada, pedofilinin hayat boyunca süren bir bozukluk olduğunu ve “Yaşam boyu sürecek tedaviye ihtiyacı olduğunu” belirtti. Son yıllarda yapılan araştırmalar, psikoterapi ve farmakoterapinin birlikte kullanılarak, pedofiliye yakalananlara en etkili tedavinin sağlanabileceğini ortaya koydu.


Cezai Yaptırımları Nelerdir?

Pedofili, dünya genelinde hukuki olarak cinsel suçların en önemlisi kabul edilmektedir. Genellikle mağdurun yaşı küçüldükçe ve mağdurla pedofil arasında yaş farkı arttıkça cezalar artar. Suçluların çoğunluğu aileden, akrabalardan ve yakın çevreden çıkmaktadır.

pedofili hastalık mı

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun’a göre, cinsel istismarın ve pedofilinin ülkemizde yaptırımı şu şekilde belirtilmiştir:


pedofili hastalık mı cezası nedir

 


Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, pedofili hastalarının çeşitli yöntemlerle kısırlaştırılmasının tüm dünyada ve ülkemizde halen tartışılmakta olan bir konu olduğunu söyleyerek, değişik ülkelerde çeşitli cezalar olduğunu hatırlattı. Örneğin, Çekya’da pedofili suçlularına cerrahi kastrasyon (ameliyatla testislerin çıkarılması işlemi) uygulanıyor. ABD’nin bazı eyaletlerinde pedofili suçluları idam edilirken bazı eyaletlerde ise suçluya hadım cezası ya da 20 yıl hapis cezası olmak üzere 2 seçenek sunuluyor. Bazı ülkelerde ise, pedofili cezalandırmak için ikinci bir suç işlemesi bekleniyor.


Kaynaklar: 1-Britannica  2-BBC 3-Neuroanthropology 4-NTV 5-WebMD 6-Psychology Today

[Toplam: 1   Ortalama: 1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?