Oreo Bisküvinin Helal Onayının Olmadığı İddiası

Sosyal medyada sıklıkla gündeme gelen konulardan biri de, Oreo bisküvinin helal onayı alıp almadığı. Söz konusu paylaşımlarda yer alan, Oreo bisküvinin helal onayı olmadığı iddiası doğrudur.

Oreo resmi web sitesinin “Sıkça Sorulan Sorular” (Faqs– Frequently Asked Questions) sayfasında, Oreo’nun helal onaylı olmadığı ifade ediliyor.

oreo helal değil

Web sitesinin “Sıkça Sorulan Sorular” sayfasında ayrıca, Oreo’nun “koşer(kosher)” onaylı olmadığı da belirtiliyor. Koşer, Yahudiliğe göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlerdir.

OREO Bisküvi ve Bağımlılık

Forbes Dergisi’nde yayımlanan bir makalede, Oreo bisküvinin bağımlılık yaptığına dair bir çalışmaya yer verilmişti.

Çalışmada anlatıldığına göre, Oreo’nun fareler üzerinde yapılan birtakım deneylerde “kokain ve morfin gibi bağımlılık yaptığı” gösteriliyor.

oreo bağımlılık

Ayrıca, beynin haz merkezinde (nucleus accumbens) kokain ve morfin alınması esnasında aktif hale gelenden daha fazla sinir hücresinin (nöron) aktive olduğu söyleniyor.

Connecticut Üniversitesi profesörü Joseph Schroeder ve öğrencilerinin gerçekleştirdiği çalışmada, farelerin bisküvinin ortasındaki kaymaklı kısmı yedikleri görüldü.

Çalışma üzerine Schroeder “Araştırmamız, fazla yağ ve fazla şekerli gıdaların beyni bağımlılık yapan ilaçlar gibi uyardığını gösteriyor. Bunların zararlı olduğunu bilen birçok insanın bu kurabiyelere neden dayanamadıkları da böylece anlaşılmış oluyor” demiştir.

yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100

Kaynaklar: oreo.coforbesconncoll

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?