Ömrü Uzatmak Mümkün mü?

Ömrü Uzatmak Mümkün mü?” başlıklı içeriğimizde, ömrü uzatmanın yollarını ve bilimin bu konudaki katkılarını araştırdık.

İnsanların daha uzun yaşamaları için bilim ne yaptı?

Bilim adamları, insan ömrünün belli bir limiti olduğu düşüncesine katılmamaktadır. Bazıları insanların genetik olarak en fazla 120 yıl yaşayacağını söyler. Diğerleri ise insanların 1000 yaşına kadar yaşayabileceğimizi söyler. Tüm bunlar, insan hücrelerinin yaşlanma sürecine ve bu sürecin yavaşlatılma ve durdurulma ihtimaline dayanır.

Yaşlanmanın bir tedavisi yoktur ancak insanlar son yıllarda daha uzun ve daha sağlıklı yaşamaktadır. Çeşitli araştırma projeleri ve bilimsel ilerlemeler, daha uzun yaşamamıza olanak sağlamıştır.

TIBBİ GELİŞMELER 

Antibiyotikler – Antibiyotiklerin geliştirilmesi, insanların soğuk algınlığı da dahil olmak üzere birçok farklı hastalıktan kurtulmasına ve iyileşmesine yardımcı olmuştur. Onlarca yıl önce insanlar doğru tedaviyi almadıkları için soğuk algınlığı ve grip yüzünden ölmekteydi. Antibiyotikler, insanların yaşam sürelerinin uzatılmasında büyük rol oynamıştır.

Kronik ilaçlar – Yüksek kolesterol, insülin direnci, diyabet ve daha birçok hastalık için ilaçlar, insanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olmuştur. Diyabetin ya da insülin direncinin ortadan kaldırılmasına veya kontrol altına alınmasına yardımcı olacak herhangi bir ilacın bulunmadığı zamanlarda, pek çok insan genç yaşta ölüme karşı savunmasız kalmıştır.

Aşılar – Aşılar bazı insanlar tarafından sorgulanabilir, ancak suçiçeği gibi bazı hastalıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı oldukları bir gerçektir. Yüzyıl önce ölümcül olan hastalıklar, günümüzde aşılarla zararsız veya tamamen önlenebilir hale gelmiştir.

TEKNOLOJİ

Radyasyon tedavisi – Radyasyon ekipmanı gibi yeni medikal teknoloji, kanser hastalarının daha uzun yaşamasına yardımcı olmuştur. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini hedeflemek ve yok etmek için kemoterapi gibi diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Daha önceki yıllarda, bu teknoloji mevcut değildi ve insan vücudunda yaşayan kanser hücrelerini öldürmeye çalışmanın bir yolu yoktu.

Kalp ameliyatı ve nakilleri – Kalp ameliyatı ve stentleri ve kalp pili ile ilgili birçok gelişmesi insanların daha uzun yaşamasına yardımcı olmuştur. Geçmişte bir kalp sorunu ölümle sonlanırken bugün artık tedavi seçenekleri vardır. Organ nakli de insanların daha uzun yaşamasına yardımcı olmaktadır. Kalpleri, akciğeri, karaciğeri veya böbrekleri yüzünden ölen insanlar artık bir donör bulabilirlerse daha uzun yaşayabiliyor.

ARAŞTIRMA

Araştırma, insanların 1900’lerin başlarındaki yaşam beklentisinden yaklaşık 30 yıl daha uzun bir süredir yaşamış olmamızın büyük bir kısmını teşkil etmektedir. Bilim adamları, insan genomunu haritalandırmıştır ve hastalıkları önlemek ya da tamamen ortadan kaldırmak için insan genetiğini araştırmaya devam etmektedir. Genetik araştırmalar zaten hastalıkların önlenmesinde büyük ilerlemeler kaydetmektedir.

İlaçlardan teknolojiye ve devam eden araştırmalara kadar bilim, halihazırda insanların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. İnsanların 60 veya 80 yıldan uzun yaşayacakları daha önce hiç beklenmemiştir. Bugün, 120 yıla ve hatta daha ileriki yaşlara kadar yaşama olasılığı var gibi görünmektedir. Bilim uzun bir yol kat etmiştir ve şüphesiz önümüzdeki yıllarda daha da ileriye gidecektir.


Ömrü uzatmak mümkün mü?

Yaşınız kaç olursa olsun, daha uzun yaşamak için yapacağınız şeyler vardır. Bu şeyler oldukça basittir:

  • Sigara içmeyin.
  • Her gün fiziksel ve zihinsel aktiviteler yapın.
  • Tam tahıllar, sebzeler ve meyveler bakımından zengin bir diyet yapın ve sağlıksız doymuş yağlar ve trans yağlar yerine daha sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar kullanın.
  • Günlük multivitamin alın ve yeterli kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun.
  • Sağlıklı bir kilonuz ve vücut şekliniz olsun.
  • Sürekli öğrenmeye ve yeni aktiviteler yapmaya devam edin.
  • Güçlü bir sosyal ağ oluşturun.
  • Sağlık kontrollerini aksatmayın.
  • Dişlerinize iyi bakın, diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Yüksek tansiyon, osteoporoz veya yüksek kolesterol gibi kronik durumların yan etkileri için doktorunuza danışın.

Sigara: Uzun yaşamın düşmanı

Uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız, sigara kullanmayın. Sigara içmek kalp hastalığını, inmeyi, osteoporozu, amfizemeyi ve diğer kronik akciğer problemlerini tetikler. Egzersiz yaparken nefes almayı zorlaştırır ve hafızayı da tehlikeye atar.

Sigarayı bırakan kişiler, organlardaki hasarın tamamını olmasa da, bir kısmını onarabilirler. Sigara içen bir kişi sigarayı bıraktıktan sonra kalp hastalığı riski birkaç ay içinde düşmeye başlar ve 5 yıl içinde hiç sigara içmeyen kişininkiyle eşit duruma gelir. Kolorektal kanserden ölüm oranı da sigarayı bıraktıktan sonraki her yıl düşer. 50 yaşından önce bırakanlarda bu düşüş çok belirgin olmakla birlikte, sigaraya bağlı kanserde riskinde de aşamalı bir azalma görülür.

Beslenme şekli ve yaşlanma

Pek çok araştırma, sağlıklı beslenmenin, ömrü uzatmaya ve daha sağlıklı yaşamaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar, sağlıklı beslenmenin, kalp hastalığı, hipertansiyon, kanser ve katarakt da dahil olmak üzere insanları yaşlandıkça daha fazla rahatsız eden hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.


Yeni bir çalışmada, araştırmacılar, ömrü uzattığı düşünülen 5 faktörü açıklamıştır. Bunların tümü yaşam tarzıyla ilgilidir ve diyet ve egzersiz gibi şeyleri içerir.

Beş faktörlerin hepsine uyan kadınların, uymayan kadınlara göre ortalama 14 yıl daha uzun yaşadığı; Erkeklerin ise ortalama 12.2 yıl daha yaşadığı gözlenmiştir.

Amerikan Kalp Derneği dergisi Circulation’da yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, 123.000 yetişkin üzerinde yapılan iki uzun süreli çalışmanın sonuçlarına göre, ömrü uzatan beş yaşam tarzı faktörü saptadılar.

Tüm faktörler sigarayı bırakmak ya da daha sağlıklı beslenmek gibi, yapılması mümkün olan şeyler.

Bu araştırmayla, bu faktörleri uygulayan insanların, çok azını uygulayan veya hiç uygulamayan insanlardan daha uzun yaşama eğiliminde olduğu saptanmıştır.

Günlük en az 30 dakika kardiyo egzersiz yapın

Kardiyo egzersizi, ruh halinizi yükseltmek, hafızanızı geliştirmek ve beyninizi yaşla ilişkili bilişsel gerilemeye karşı korumak için tamamen doğal olan bir yoldur.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kardiyo – kalp atış hızınızı arttıran, sizi uzun süre hareket ettiren ve terleten her türlü egzersizin beyinde oluımlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Çoğu araştırma bulgusu, en iyi egzersizin tipinin, her seferinde 30 ila 45 dakika boyunca düzenli ve tutarlı bir şekilde yapılan olduğunu göstermektedir.

Akdenizli gibi beslenin

Bir araştırma kuruluşu, sebze, protein ve sağlıklı yağlara odaklanan bir beslenme şeklinin, kilo vermenin, zihninizi keskin tutmanın ve yaşlandıkça kalbinizi ve beyninizi korumanın önemli yararları olduğunu göstermektedir. Yeni çalışma, bu şekilde yemek yemenin aynı zamanda daha uzun yaşamakla bağlantılı olduğunu keşfeden araştırmayı desteklemektedir.

Asla sigara içmeyin, alkollü içeceklerden sakının

Sigara öldürür.

Sigaradan başka hiçbir alışkanlık ölümle direkt bağlantılı değildir. Sigara Hastalık Kontrol Merkezlerine göre sigara, kansere ek olarak kalp hastalığı, inme, akciğer hastalıkları, diyabet ve kronik obstrüktif akciğer hastalığına neden olur.

Sigara içenler yanmış tütünü, tütün bitkisinin yapraklarında doğal olarak biriken toksik metalleri, nikel ve krom gibi elementleri teneffüs eder.

Bu yüzden yapılan son çalışmanın, ömür boyu sigara içmekten uzak durmanın daha uzun yaşamakla bağlantılı olduğuna dair kanıtlar bulması şaşırtıcı değildir. Ama eğer daha önce sigara içmişseniz, bıraktığınız takdirde organlarınız için umut verici iyileşmeler olması da mümkündür.

Araştırmacılar “Sigara içmek kanser, diabetes mellitus, KVH ve ölüm açısından bağımsız bir risk faktörüdür ve sigarayı bırakmak, bu risklerin azaltılması ile ilişkilendirilmiştir” açıklamasında bulunmuştur.

Sağlıklı bir vücut ağırlığınız olsun

20 yaşın üzerindeki sağlıklı yetişkinler için, 18.5 ile 24.9 arasında bir vücut kitle endeksi “sağlıklı aralık” içerisinde değerlendirilmektedir.

Vücut kitle endeksinizi buradan hesaplayabilirsiniz.


Kaynaklar:

genolevures  genolevures2  youtube  circ.ahajournals  ncbi1  businessinsider   ncbi2

cdc  cancer.gov  vke  cdc.2

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler