Ölümsüz Canlı Olduğu İddiası

Ölümsüz canlı olduğu iddiası başlıklı içeriğimizde, yerli ve yabancı basında uzun tartışmalara yol açan bir deniz anası türünün ölümsüz olup olmadığını inceledik. Bu iddia kısmen doğru değildir.

Turritopsis Dohrnii türündeki denizanasına ölümsüz denmesinin sebebi hiçbir zaman ölmediği için değil, hücrelerini dönüştürerek tekrar polip evresine tekrar dönebildiği içindir. Yani kendi fiziksel bir darbeye veya yırtıcı hayvanların şiddetine maruz kaldığında ölmektedir. Bu deniz anası, ortalama 4,5 mm büyüTurritopsis Dohrniiklüğünde olup en çok Karayipler‘de, Akdeniz‘de ve Kuzey Amerika‘da yaşamaktadır.

İlk olarak 1880 yılında keşfedilmiştir ancak teorik olarak sonsuza kadar yaşadığı fikri 1990‘lı yıllarda ortaya atılmıştır. Dünya üzerinde birkaç yüzyıl yaşayabilen kara kaplumbağalarından uzunca yıllar yaşayabilen balinalar gibi bazı canlı türlerinin olduğu bilinmektedir. Ancak Turritopsis Dohrnii türündeki denizanasının ölümsüz olduğu iddiası kafaları karıştırmıştır. Bu türdeki denizanasına ölümsüz denmesinin sebebi, kendi hücrelerini kontrol etmeleri ve bedenlerini cinsel olarak olgunlaşmamış bir duruma geri döndürmek zorunda oldukları yetenekleridir.

Turritopsis Dohrnii, aslında diğer denizanaları gibi yaşamına bir yumurta olarak başlamaktadır. İki gün sonra yumurtadan çıkıp larva evresine gelmektedir. Sonra polip aşamasına girerler ve suyun tabanına yerleşerek, poliplerden bir koloni meydana getirirler. Bu larva durumu, ölme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları aşamadır. Yaklaşık iki hafta sonra denizanası medusa safhasına girer ve burada olgunlaşır. Daha sonra ise bu denizanası, ölümsüz olarak adlandırılmasının temel nedeni olan, kendisini larva safhasına geri döndürme yeteneğine sahiptir. Geri döndürme olayını, daha çok stresli hale geldiklerinde gerçekleştirmektedirler.  Bu şekilde, yaşlandığında sürekli kendisini yenileyebilmektedir.


ölümsüz denizanası iddiası


Yetişkin olduklarında ise, çan şeklinde olup, diğer denizanaları gibi şeffaf bir görünüme sahip olurlar. Bu denizanaları, hareket yeteneğine sahip olmayan tek hücreli canlılar olan plankton, yumuşakçalar ve balık yumurtasıyla beslenme düzenlerini sağlamaktadır.

Başka Ölmeyen Canlı Var mı?

Turritopsis Dohrnii türündeki denizanasından başka biyolojik olarak ölümsüz olduğu düşünülen başka canlılara rastlamak da mümkündür.

Örneğin, su ayısı olarak bilinen Tardigradlar, dünyanın en ağır koşullarına dayanıklı olan ve başlarına gelen çok şiddetli felaketlerde bile ayakta kalabilen canlılardır. Sekiz bacaklı, mikroskobik bir canlı olan Tardigrad, eksi 300 derecelere kadar soğuğa dayanabilmekte ve uzun yıllarca yemek yemeden yaşayabilmektedir. Araştırmalara göre bu kadar dayanıklı olmasının nedeni ise, DNA’sını çevreleyen Dsup adında güçlü bir proteininin varlığıdır.

ölmeyen canlılar denizanası tardigrad
Tardigrad (Su ayısı)

Bir başka tür olarak ise, Planarian solucanları olarak bilinen sürüngenler, kafalarından dahi kesilse bile yaşamlarına devam edebilmektedir. Bu anlamda sınırsız yenilenme özelliğine sahiptirler.

Ancak yine unutulmamalıdır ki bu türler de, çevresel faktörlerden kaynaklanan herhangi bir fiziksel şiddetle ölmektedirler. İddiaya konu olan Turritopsis Dohrnii türündeki denizanasının, yapılan araştırmalar sonucu kendisini yenileyerek teorik olarak ölmediği doğrudur fakat hiçbir zaman ölmeyeceği ve günümüze kadar hiç ölmemiş olduğu doğru bir ifade değildir.


yüzde 70 dogrula.org doğruluk yüzdesi %70


Kaynaklar: Penn State University, Immortal Jellyfish, University of Melbourne, Reader’s digest, nature.com, NCBI


[Toplam: 6   Ortalama: 4.8/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?