Odatv’nin Devletin Sitesinde Atatürk’e Hakaret Edildiği İddiası

 

Odatv Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Çevre Şehircilik Bakanlığı web sitesindeki haritada Atatürk’e hakaret edildiğini iddia etti.

 

Ancak söz konusu iddia doğru değildir; hakaret içerikli yazı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından eklenmemiştir. Google haritalar uygulamasına Google hesabı olan her kullanıcı yer adı ekleyebilir.

Google Maps’e girerek yer isminin değiştirilmesi için Google ekibiyle iletişime geçilebiliyor.

 

 

Ayrıca söz konusu durum yaşandıktan sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, parsel sorgulama kısmında Google Haritalar uygulamasını kaldırmış, Yandex harita kullanmaya başlamıştır.


Herhangi Bir Kullanıcı Google Maps’e Yer Adı Ekleyebilir

Kendinize ait Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://www.google.com/business/ adresine girdiğinizde şu ekranı görürsünüz:

 

 

İlgili yere isim eklediğinizde sizi şu sayfaya yönlendirir:

 

 

Ardından istenen adres bilgilerini girdiğinizde son olarak şu sayfayı görürsünüz:

 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması

Basın açıklamasından bazı detaylar şöyle:

“Bugün bazı haber sitelerinde yayınlanan “Devletin resmi sitesinde Atatürk’e küfür” başlıklı haber, aşağıdaki açıklamanın yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması, yurtiçi ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın taşınmazlarını ve yatırım yapmak istedikleri gayrimenkule ait temel bilgileri sorgulayabildikleri ve günlük 2.5 milyon sorgulamanın yapıldığı ülkemizin en çok kullanılan e-devlet uygulamalarının başında gelmektedir.

Parsel Sorgulama Uygulaması, Google tarafından sağlanan harita hizmeti üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Habere konu olan ve kimin, nasıl eklediği bilinmeyen hakaret içerikli yer iminin kaldırılması için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmıştır.

Habere konu olan yer ile ilgili olarak https://maps.google.com adresinden yapılan sorguda içeriğin sadece Google Maps ait harita servisinden kaynaklandığı görülmektedir.

Google Maps yetkilileri ile bu sorununun bir an önce giderilmesi için zaman geçirilmeden gerekli girişimler başlatılmış, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik asla kabul edilemeyecek hakaret içerikli yer imi, Google tarafından düzeltilinceye kadar bakanlığımızın çalışmalarında Google Maps haritasının kullanımı durdurulmuştur.

Ayrıca Genel Müdürlüğümüz tarafından Android ve iOS tabanlı platformlarda bulunan programlarımızın yine söz konusu hakaret içerikli ifade kaldırılıncaya kadar askıya alınması için ilgili merciler ile iletişime geçilmiştir.

 

Odatv’nin söz konusu haberle devletin sitesinde Atatürk’e hakaret edildiği iddiası doğru değildir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?