Nil Timsahına İstanbul’da Tecavüz Edildi İddiası

Nil Timsahına İstanbul’da Tecavüz Edildi İddiası başlıklı yazımızda, geçtiğimiz günlerde bir forum sitesinde yapılan bir paylaşımda yer alan iddiayı inceledik. İddiaya göre İstanbul’da bir hayvanat bahçesinde görevli bir kişi tarafından Nil timsahı türüne tecavüz edilmiştir.

İstanbul’da Nil timsahına tecavüz edildiği iddia edilmiş ve tecavüz eden kişinin 57 yaşında N.K. olduğu söylenmiştir. İddiada, tecavüz zanlısının hayvanat bahçesinde bir temizlik görevlisi olduğu ve 6 ay boyunca timsaha tecavüz ettiği belirtilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 


nil timsahına tecavüz edildi iddiası istanbul


istanbulda timsaha tecavüz edildi iddiası kirpi 3


Söz konusu iddia, haber sitelerinde ayrıntılı olarak yazılmış ve normal bir haber olarak okuyuculara sunulmuştur. Haberde suçu işlediği iddia edilen zanlının, timsahların ceylan, geyik gibi masum ve savunmasız hayvanlara saldırıp yediğini ve bu nedenle intikam almak için tecavüz edildiği iddia edilmiştir.


nil timsahına tecavüz edildi iddiası istanbul 2


İddia, geçtiğimiz yıllarda da haber olarak paylaşılmıştır ancak Haberde belirtilen tecavüz olayı ve sonrasında verilen mahkeme kararı hayal ürünü olup gerçeği yansıtmamaktadır.  Geçtiğimiz yıllarda da paylaşılan iddianın herhangi bir kaynağı yoktur. İddia, daha önceden var olan ancak günümüzde sitesine ulaşılamayan, mizahi haberler paylaşan Kirpi adlı internet sitesinden dolaşıma koyulmuştur. Bu sitede, doğruluk niteliği taşımayan, mizahi nitelikli ‘fake’ haberler yapılmakta olup, “İstanbul’da timsaha tecavüz etti” şeklinde paylaşılan haber de doğruluğu yansıtmamaktadır.

Kirpi isimli ‘fake’ haber sitesi, dipnot olarak paylaşılan haberlerin gerçek olmadığına dair bir not yazmıştır.


istanbulda timsaha tecavüz edildi iddiası


Kirpi isimli internet sitesi, daha öncesinde doğruluk niteliği taşımayan haberler paylaşmakta idi. Sitede, Nihat Hatipoğlu ile de doğruluk niteliği taşımayan bir haber paylaşılmıştır. Haberde “Nihat Hatipoğlu YÖK üyeliğine seçilmesi üzerine yaptığı açıklamada, çan eğrisi sisteminin Yahudi ve Hristiyan geleneği olduğunu ifade ederek, bu sistemi en kısa zamanda değiştireceklerini söyledi.” şeklinde bir cümle kullanılmıştır.


istanbulda timsaha tecavüz edildi iddiası kirpi 1


Nihat Hatipoğlu haberi gibi, İstanbul’da timsaha tecavüz edildiği ve tecavüz eden kişinin beraat aldığı yönündeki haber de gerçek nitelikte olmayıp, sahte bir haberdir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: kirpice.com, kirpice.com 2forum.donanimhaber, dunyasozluk.com, eksisozluk.com


[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?