Nevruz Nedir? Neden Kutlanır?

“Nevruz Nedir? Neden Kutlanır?” başlıklı içeriğimizde baharın gelmesiyle kutlanan Nevruz Bayramı’nı inceledik.

Baharın gelişi ile dostluğu pekiştiren Nevruz, Anadolu ve Orta Asya medeniyetleri tarafından her yıl kutlanmaktadır. Nevruz Fars dilinden gelir. Nevruz’un kelime anlamı yeni gün veya gün ışığıdır. Nevruz gününde geleneksel kıyafetlerle danslar gerçekleşir. Büyük bir coşkuyla kutlanılan Nevruz, 1995 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından bayram olarak kabul edilmiştir.

nevruz nedir

Nevruz Bayramı Ne Zaman Kutlanılır?

Medeniyetler arasında farklı zamanlarda kutlanan Nevruz, bazıları tarafından 21 mart’ta kutlanırken, Kuzey Yarım Kürede ilkbahar başlangıcı olarak kabul edilen 22 mart veya 23 mart’ta kutlanmaktadır.
Göktürklerden gelen kültürle baharın gelişi, doğanın yenilenmesini temsil eder. Türk kavimleri M.Ö. 8. Yüzyıldan günümüze kadar kutlanmaktadır.
Nevruz’un, Birleşmiş Milletler Genel kurulu tarafından yaklaşık 3000 yıldır mevcut olduğu kabul edilmiştir. Aynı zamanda Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmiştir. Nevruz Bayramı 21 mart 2018 tarihindedir.

nevruz nedir1

Nevruz Bayramı Neden Kutlanır?

Kutlanılan yerin kendi kültür ve değerleri ile özleşen Nevruz Bayramı, baharın gelmesiyle kutlanılır. Havaların ısınmasıyla, karların erimesiyle, ağaçların yeşillenmesi ve çiçek açmasıyla bahar heyecanı herkesin içini kıpır kıpır eder. Bu sevinçle insanlar çeşitli etkinlikler yapmak isterler. Bir araya gelmek ortak bir etkinlikte buluşmak dostluğu ve kardeşliği de pekiştirir. Bolluğu bereketi baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, umudu, birliği ve kardeşliği simgeliyor.

nevruz nedir 3

Nevruz Etkinlikleri Nasıl Olur?

Geleneksel kıyafetlerin giyilip, kutlanıldığı Nevruz Bayramı’na, yöresel danslar eşlik eder. Çocuklara, yapboz, topaç, boyama kitabı etkinlikleri gibi eğitici oyunlar oynatılır.
“Türk kültüründe Nevruz” konulu, bazı resmi ve özel ilköğretim kurumlarında resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenir.

nevruz nedir nevruz bayramında ateşin üstünden neden atlanır

Nevruz Bayramı’nda Ateşin Üzerinden Neden Atlanır?

Nevruz Bayramı’nın bir diğer etkinliği ise ateşin üzerinden atlamak. Halk bir araya gelerek büyük bir ateş yakar, ateş biraz söndüğünde ise üzerinden atlanarak eğlenceli vakit geçirilir.

Peki Nevruz Bayramında neden ateşin üzerinden atlanılır?

Geleneksel bir şekilde Nevruz Bayramı’nda bir ateş yakılır. Eski Türkler tarafından ateşten atlamak kutsal sayılır. Eski Türkler ateşi kutsal gördükleri için ateşe saygı duyar, ateşi söndürmezlerdi. Ateşin kötülüklerden arındırdığını, koruduğunu düşünürlerdi. Bu sebeple Nevruz Bayramı’nda ateş üzerinden atlanmaktadır.

nevruz nedir nevruzda ateş üzerinden atlamak

Bir rivayete göre göre ateşin üzerinden bazen 3, bazende 7 kez atlanırdı. Ateşin üzerinden atlanırken tekerlemeler söylenirdi.

“Ağırlığım, uğurluğum dökülsün bu ateşin üstüne”
“Ağırlığım, uğurluğum, kelliğim, keçelliğim hep bu ateşe”
“Ağırlığım, uğurluğum dökülsün, odda yanıp kül olsun”
“Yansın alev saçılsın, menim bahtım açılsın”

Nevruz Bayramında Demir Dövülür mü? Neden Dövülür?

Türklerde Nevruz Bayramı’nın Ergenekon’dan geldiği görülür. Bir rivayete göre kavimler Türklerden intikam almak için savaşmışlardır. Önce yenilmiş daha sonra Göktürkleri bir hile ile yenmişlerdir. Türklerin bütün çadırlarını dağıtmışlardır. Daha sonra Türkler esaretten kaçarak, bir yer belirlemişler ve adını Ergenekon koymuşlardır. Buraya geldikten sonra öç almak için bir demir dağı eritip dışarı çıkarak düşmanları yenmişlerdir. Bu sebeple demir dövülür ve Nevruz Türkler için bir yılbaşı sayılırdı.

nevruz nedir nevruzda demir dövme

Nevruz’da Yumurta Boyama, Yumurta Tokuşturma

Azerbeycan ve Türkmenistan’da Nevruz Bayramı’na özel hazırlıklar yapılır. Evler temizlenir, yiyecekler hazırlanır, kabir ziyaretleri yapılır. Bolluk ve bereket olsun diye 7 ayrı kuruyemiş tüketilir. Alınan kuruyemiş misafirlere ikram edilir. Doğumu sembol eden yumurta boyama ve tokuşturma yapılır, birlikte dayanışmanın, güç birliğinin içinde olunduğunun hissettirilmesi için küçük oyunlar düzenlenir. Oyunları oynarken yarışmanın, birlikteliği öğrettiğine inanılır.

nevruz nedir nevruzda yumurta boyama yumurta tokuşturma

Yazımızın PDF dosyası için linke tıklayınız. Nevruz Nedir


KAYNAK: aa.com.trinternethaber.com, 


[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?