Nesli Tükenmekte Olan Yıldızlı Kelebek İddiası

 

Türk Psikologlar Derneği Twitter hesabında yapılan bir paylaşımda, görseldeki kelebeğin nesli tükenmekte olan yıldızlı kelebek adında bir tür olduğu iddia edildi.

Söz konusu iddia doğru değildir. Fotoğraf, nesli tükenmekte olan yıldızlı bir türü göstermiyor. Görsel, bir Instagram kullanıcısı tarafından tasarlanmış bir dijital sanat eseri.

 

Sözde “nesli tükenmekte olan yıldızlı bir kelebeği” gösterdiği söylenen bu resim, Facebook’ta Earth Wonders adlı bir sayfada paylaşıldı ve 24 bin beğeni ve 70.000’den fazla paylaşım aldı:

 

 

Ancak bu gerçek bir kelebek fotoğrafı değil; Sara Shakeel adlı Instagram kullanıcısı tarafından tasarlanmış bir dijital sanat eseridir.

Bu dijital sanat eserinin temel imajını doğa fotoğrafçısı Stephen Powell’ın web sitesinde de bulmak mümkün.

 

İşte Powell’ın orijinal fotoğrafı (solda) ve Shakeel’in dijital sanatının (sağda) karşılaştırması:


 

Shakeel bu çalışmasını ilk olarak Mart 2019’da yayınlamış. Daha sonra bunun bir kelebeğin orijinal bir fotoğrafı değil, bir kolaj sanatı olduğunu açıklamış:


 

Görüldüğü üzere söz konusu iddia doğru değildir. Fotoğraf, nesli tükenmekte olan yıldızlı bir türü göstermiyor. Görsel, bir Instagram kullanıcısı tarafından tasarlanmış bir dijital sanat eseri.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler