Neil Armstrong’un Uzay Giysisindeki Botların Ay’da Bıraktığı Söylenen Ayak İzleri ile Uyuşmadığı İddiası

Neil Armstrong’un Uzay Giysisindeki Botların Ay’da Bıraktığı Söylenen Ayak İzleri ile Uyuşmadığı İddiası başlıklı yazımızda, Snopes’in ele aldığı Ay’daki ayak izlerinin gizemi konusuna yer verdik.

Söz konusu izlerin Neil Armstrong’un ayak izleriyle uyuşmadığı iddiası doğru değildir.

Apollo 11 misyonu, 20 Temmuz 1969’da Ay’ın yüzeyine inen Ay gezi modülünden (LEM) beri komplo teorisyenlerine malzeme olmuştur. Bunun gibi Ay yüzeyiyle ilgili pek çok iddiayı çürüten Snopes, Ağustos 2016’da, Ay yüzeyi boyunca yürümüş ilk insan olan astronot Neil Armstrong’un botlarını inceleyerek sahte bir Ay inişinin kanıtlarının bulunabileceğini gösteren yeni bir maddeye rastlamıştır:

neil armstrong ayakkabı

Yukarıdaki görselde yer alan fotoğrafların ikisi de gerçektir: Neil Armstrong’un uzay giysisi solda, ayak izleri ise sağda görülmektedir. Neil Armstrong’un Apollo 11 uzay giysisinin fotoğrafı astronom Phil Plaittarafından çekilmiştir. Aynı şekilde tarihi giysiler Smithsonian’ın Ulusal Hava ve Uzay Müzesi tarafından korunmuş ve 2015 yılında Apollo 11 astronotları Ay’da yürüdüklerini (ayak izlerini de dahil) fotoğraflamışlardı.

Ancak yukarıda görülen ayak izi, Neil Armstrong’a değil, Armstrong’a Ay boyunca eşlik eden diğer astronot Buzz Aldrin’a aittir. Aldrin, bilim adamlarının Ay yüzeyinin gerilme mukavemetini incelemesine izin vermek için kendi ayak izinin fotoğrafını çekmiştir ve bu fotoğraf, Aldrin uzay aracından Ay yüzeyine inerken Armstrong tarafından çekilen fotoğraftaki ayak iziyle uyuşmaktadır.

aldrin ay

Her halükarda, Armstrong’un botlarının tabanı, Ay yüzeyi fotoğraflarında görülen izlerle de eşleşmiştir. Armstrong, Apollo 11 misyonunda çoğunlukla yukarıda resmedilen kıyafeti giyse de, o ve Aldrin Ay’ın yüzeyine adım atmadan önce botlarına lastik tırtılı olan iki büyük galoş da dahil fazladan birkaç tane daha taban takmışlardır:
neil armstrong ayak izi
Apollo 11 Ay inişinin fotoğrafları, Armstrong’un Ay’ın yüzeyinde bu tabanları taktığını açıkça göstermektedir:
ay iniş
Kaynaklar: Snopesflickrslatenasalakehighlands
[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?